HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika: Rus diplomatlara karşı harekete geçtiler! Birer birer açıklandı

Son dakika haberi: Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri müdahalesi sonrası dünyadan gelen tepkilere bir yenisi daha eklendi. Litvanya, Estonya ve Letonya, Rus diplomatlara karşı harekete geçti. Litvanya, 4 Rus diplomatın ülkeyi terk etmesi için 5 gün süre verirken, Estonya 3 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı aldı. Öte yandan Letonya ise 3 Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan etti. İşte son dakika haberinin detayları...

Son dakika: Rus diplomatlara karşı harekete geçtiler! Birer birer açıklandı

Son dakika... Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri müdahalesi sonrası Baltık ülkelerinden karşı hamle geldi. Litvanya, 4 Rus diplomatın ülkeyi terk etmesi için 5 gün süre verdi. Öte yandan Estonya 3 Rus diplomatı sınır dışı ederken Letonya 3 Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan etti.

5 GÜN SÜRE VERDİLER

Litvanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya Büyükelçisi Alexei Isakov'un bakanlığa çağrılarak, Rusya Büyükelçiliğinin 4 çalışanını "istenmeyen kişi" ilan eden diplomatik nota verildiği kaydedildi.

Açıklamada, Rus diplomatların son faaliyetlerinin "diplomatik statüleriyle bağdaşmadığı" belirtilerek, ülkeyi terk etmeleri için 5 gün süre verildiği aktarıldı.

Kararın, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşta Kiev ile dayanışmanın bir göstergesi olduğu vurgulandı.

SINIR DIŞI KARARI VERİLDİ

Estonya Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, başkent Tallinn’deki Rusya Büyükelçiliğinde görev yapan 3 diplomatın, Estonya’nın güvenliğini zayıflattıkları ve Rusya’nın hukuksuz savaşının propagandasını yaptıkları gerekçesiyle sınır dışı ilan edildiği belirtildi.

İSTENMEYEN KİŞİ İLAN ETTİLER

Letonya Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada da Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics’in başkent Riga’daki Rusya Büyükelçiliğinde görev yapan 3 Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan ettiği aktarıldı.

Açıklamada, Bakan Rinkevics’in, Rusya’nın nedensiz ve haksız askeri saldırısıyla mücadele eden Ukrayna’yla dayanışma için bu kararı aldığı ifade edildi. (AA)

Express


En Çok Aranan Haberler