HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SON DAKİKA | Yer: Ankara... Böcek ilacından zehirlendiler! 1'i çocuk 2 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi tedavi altında...

Son dakika haberi... Ankara'da gerçekleşen acı olay sonucunda 1'i çocuk 2 kişi hayatını kaybetti! Ankara'nın Keçiören ilçesinde böcek ilacından zehirlendiği belirtilen 1'i çocuk 2 kişi hayatını kaybetti, hastaneye kaldırılan 1'i ağır 5 kişinin tedavisi sürüyor. Öte yandan Ankara Valiliği'nden olayla ilgili açıklama geldi. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, zehirlenme olayına ilişkin soruşturma kapsamında 2 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. İşte detaylar...

Son dakika... Ankara'nın Keçiören ilçesinde böcek ilacından zehirlenen biri 10 yaşındaki çocuk olmak üzere 2 kişi hayatını kaybetti, zehirlenen 5 kişi de hastaneye kaldırıldı.

Edinilen bilgilere göre olay, saat 07.30 sıralarında Sancaktepe Mahallesi 1637'inci Sokak üzerinde meydana geldi. İddiaya göre sokak üzerindeki 4 katlı binada oturan bir aile, dairede ilaçlama yaptırdı. Tarım ilacı kullanımı nedeniyle tüm daireler ilaçlamadan etkilendi. İhbar üzerine bölgeye AFAD Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) uzmanları ile itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. İlk belirlemelere göre, binada bulunan 10 yaşındaki Elif Sude S. ile birlikte 2 kişi hayatını kaybederken, 5 kişi de hastaneye kaldırıldı.

b542b30edfb5d165d4d4993ccff9410d

VALİ ŞAHİN'DEN AÇIKLAMA

Ankara Valisi Vasip Şahin de, olayla ilgili açıklama yaptı. Şahin, olayın ilk belirlemelere göre böcek ilaçlamasından kaynaklandığını belirterek, "Maalesef 2 vatandaşımız öldü, 1'i ağır 5 vatandaşımız da şu anda tedavi altında. İnşallah onlar sağ salim aramıza dönerler ama şunu ifade edeyim; şu anda orada bütün ekiplerimiz çalışıyorlar. Savcılarımızın talimatları ve kontrolleri dahilinde incelemeler, araştırmalar devam ediyor. Kesin sebep, bu teknik ve adli çalışmalar bittikten sonra netleşecektir. Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

ecdb5c00c72b425be7b20359863848fc

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Ankara Valiliği de olayla ilgili Twitter hesabından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Bugün sabah saat 07.33' te Keçiören ilçemizde ikamet eden bir aileden baş dönmesi, bulantı, kusma ve karın ağrısı şikayetleri alınmış olup konu ile ilgili olarak derhal sağlık ekipleri görevlendirilmiştir. Emniyet, AFAD, UMKE, SAKOM ve GAMER ekiplerimizden alınan bilgiye göre durumdan etkilenen 7 vatandaşımızın olduğu, ilk bulgulara göre şahıslarda zehirlenme belirtilerinin görüldüğü değerlendirilmiştir. Hastanelere nakilleri sağlanan şahıslardan 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, diğer vatandaşlarımızın tedavilerine devam edilmektedir. Söz konusu bina ve çevresinde gerekli tedbirler alınmıştır. Olayın kesin sebebinin belirlenmesi için inceleme ve araştırmalar Cumhuriyet Başsavcılığı nezaretinde uzman ekiplerce sürdürülmektedir" denildi.

3c7f24a4a240c385c44153d1d4f18b46

2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, ilçede bir apartmanda meydana gelen zehirlenme olayına ilişkin soruşturma kapsamında 2 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Altınok, Keçiören'de bir apartmanda 2 kişinin hayatını kaybettiği böcek ilacından zehirlenme olayına ilişkin gazetecilere bilgi verdi.

Bir daire sakininin evini ilaçlatmasının ardından olayın meydana geldiğini ifade eden Altınok, "İlaçlayan firma yetkilileri '3 gün eve gelmeyeceksiniz' diyor. Fakat kimyasal madde olduğu için havanın da sıcak olmasıyla genleşerek diğer dairelere sirayet ediyor. Şu an 2 vatandaşımız rahmetli oldu. 10 yaşında bir kızımız ve 39 yaşındaki annesi. Bu kızımızın babası da yoğun bakımda. 10 civarında da apartman sakinimiz şu an hastanelere sevk edilmiş durumda." diye konuştu.

a41bbe2589d09656948afb0682392474

"BU TÜR KİMYASAL MADDELERE KOLAY ULAŞILMAMALI"

Altınok, bu tür kimyasal maddelere kolay ulaşılmaması, ilaçlama hizmeti veren firmaların ruhsatlandırılması, sıkı denetimlere tabi olması ve bunlara standart getirilmesi gerektiğini söyledi.

Olayla ilgili gözaltına alınan olup olmadığına ilişkin soru üzerine Altınok, "Şu an polisimiz gerekli incelemeleri yapıyor, olay yeri inceleme ekibi eve girecek. Alınan raporlara göre Cumhuriyet savcılığımız da gereğini yapacaktır. 2 gözaltı var şu anda." ifadelerini kullandı.

Altınok, daire kapılarının kırılarak içeri girilebildiğini belirterek, dairelerden yaşayanların çoğunun baygın halde bulunduğunu anlattı.

Evini ilaçlatan ailenin Somali uyruklu olduğu iddiasına ilişkin soruya Altınok, "Evet, Somali uyruklu bir aile." yanıtını verdi.

Altınok, "İlaçlama yapan firma tespit edildi mi?" sorusuna "Tabii aileye ulaşılmış. Bu bilgileri polisimiz alıyor. Zannediyorum herkes de gereğini mutlaka yasalarımız çerçevesinde yapacak. Ama gidenleri bir daha getiremeyeceğiz." ifadesini kullandı.

"Kapı ve camların bantladığı iddiası var. Bu doğru mu?" sorusu üzerine Altınok, "Onu bilemiyoruz. Fakat bantlanması lazım. Çünkü bu uçucu bir kimyasal madde. Yani bunu yapan firmanın, ilaçlatanlara 'Bu uçucu bir madde. Dolayısıyla başka insanları etkiler.' demesi lazım. Burası müstakil bir ev değil, bir apartman." şeklinde konuştu.

Altınok, evini ilaçlatan Somali uyruklu aileye de ulaşıldığını ve şu an polis merkezinde oldukları bilgisini verdi.

b9b6c5ab669ee35b48a7111165bf153d

"2 GÜNDÜR KOKU GELİYORDU"

Gazetecilerin görüştüğü apartman sakinlerinden Songül Alkan ise binada 2 günden bu yana koku geldiğini söyledi.

Alkan, kokuyu hissettikleri anda çatı katında ve bahçede inceleme yaparak nedenini tespit etmeye çalıştıklarını ancak herhangi bir bulguya rastlamadıklarını ifade etti.

Apartman sakinlerinin talebi üzerine böcek ilaçlaması yapılması için belediyeyi aradıklarını anlatan Alkan, "Apartmanda Somaliler de vardı. Tarım ilacı almış, kapıyı bantlamışlar. Açtık, acayip bir koku geliyordu. Binaya yayılmaması için kapıyı geri kapattık." iddiasında bulundu.

Bu arada emniyet, AFAD, UMKE ekiplerinin apartman çevresindeki çalışmaları sürüyor.

DHA-AA

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler