HABER

Sosyal paylaşım sitelerinde iletiyi beğenmek veya paylaşmak suç mudur?

Sosyal paylaşım sitelerindeki iletileri paylaşmak suç sayılıp sayılmadığı sosyal medya kullanıcılarının en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Peki sosyal paylaşım sitelerindeki iletileri paylaşmak hangi durumda suç sayılır? İşte Avukat Tuğsan Yılmaz'ın anlatımıyla konu ile ilgili bilinmesi gerekenler...

Sosyal paylaşım siteleri, insanların düşüncelerini ve fikirlerini paylaşmasına yarayan platformlar olduğunu söyleyen Avukat Tuğsan Yılmaz, bu platformlar içerisinde 5651 sayılı kanun uyarınca, içerik sağlayıcının alıntılamış olduğu içeriklerde hukuki sorumluluğu bulunmadığına dikkat çekti ve konuyu şu sözlerle açıkladı:

"Örneğin; başka birinin iletisini kendi sayfanızda yayımladığınız takdirde, sorumluluğu kabul edemezsiniz. Ancak aynı kanun maddesinde yer alan diğer bir düzenleme ile, şayet durumun genelinden anlaşıldığı üzere, söz konusu beğeniyi, alıntıyı yayımlamak ve bunu umuma arz edildiği, katılındığı ve istenmeyen nitelikte propaganda yapıldığı kabul edildiği takdirde, hukuka aykırılık bulunmuş olacaktır.

PROFİLDE YER ALANLARLAR ÖNEM TAŞIYOR

Yalnız bu değerlendirme yapılırken, hukuka aykırı içeriğin bir defaya mahsus kullanılmasından ziyade, kişinin profilinden söz konusu hukuka aykırı eylemle ilgili olarak duyuru ve propaganda ile ilgili diğer eylemlerin olup olmadığı önem arz edecektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön