Sudan’daki eylemlerde 53 kişi hayatını kaybetti

Sudan Sağlık Bakanlığı, eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir’e karşı protestoların yapıldığı Aralık ayından bu yana 53 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.Sudan’da hayat pahalılığına karşı başlatılan protestolar kısa sürede eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir karşıtı eylemlere dönüşmüştü.

Sudan Sağlık Bakanlığı, eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir’e karşı protestoların yapıldığı Aralık ayından bu yana 53 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
Sudan’da hayat pahalılığına karşı başlatılan protestolar kısa sürede eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir karşıtı eylemlere dönüşmüştü. Sağlık Bakanlığı, Beşir’in darbe ile görevden alınmasıyla sonuçlanan ve Aralık ayında başlayan eylemlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 53 olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanlığı Hartum Genel Müdürü Babaker Muhammed Ali, 40 kişinin olaylar sırasında, 10 kişinin ise hastanede hayatını kaybettiğini ifade etti. Ali, olaylarda 734 kişinin ise yaralandığını dile getirdi.
İnsan Hakları Gözlemevi tarafından 18 Nisan’da yayınlanan raporda ise en az 100 eylemcinin hayatını kaybettiği ifade edilmişti.