Süleyman Soylu: Kırın ayağını, suçunu bana atın

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle ve uyuşturucuyla mücadelenin eş zamanlı ve aynı tempoda sürdürülmek zorunda olduğunu vurgulayarak, "Benim ülkemin gencinin canına mal olacak bir kişiye gereğini yerine getirme görevidir. Suçunu bana atsın" dedi. Hatırlanacağı üzere Bakan Soylu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik "Kılıçdaroğlu, sana açık açık söylüyorum, sen bittin" sözleriyle gündeme gelmiş ve bu sözler büyük bir tartışma yaratmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MEB Şura Salonu'nda düzenlenen Genel Güvenlik ve Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı’na katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Soylu, dünyanın gelişen teknolojinin sebep olduğu yeni suç türleri ve mevcut suçların kapasitesinin artması tehlikesi ile karşı karşı kaldığını söyledi. Eskiden sadece haşhaş yapraklarıyla veya kenevirden yapılan uyuşturucu ile mücadele ettiklerini belirten Soylu, şimdi karşılarına çok daha öldürücü sentetik uyuşturucuların çıktığını, bu tür uyuşturucuların önemli bir tehdit olduğunu vurguladı.

Soylu, devleti bir virüs gibi sarmış FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin 16 Temmuz sabahı bastırıldığını hatırlatarak, "Ancak kamuda sebep olduğu, özellikle bizlerin görev alanında sebep olduğu tahribatı da inkar etmek mümkün değildir. FETÖ'ye yönelik yürütülen operasyonlarda sadece 2017 yılı içinde 48 bin 305 kişi tutuklandı. Gözaltı sayısı bunun yaklaşık üç katı" diye konuştu.

2 BİN 197 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Alınan sınır güvenlik tedbirleri ve yol kontrolleri sayesinde kaçakçılık olaylarında 2017 yılında 2016 yılına göre yüzde 15 azalma oranı elde edildiğini ifade eden Soylu, organize suçlarla mücadelede operasyon sayısını bir önceki yıla göre iki kat arttırdıklarını kaydetti. Soylu, PKK ile mücadelede 2017 yılında bin 635 sığınak ve barınağın imha edildiğini, 2 bin 197 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 675 eylem hazırlığı içerisindeki olayın bertaraf edildiğini, 113 eylem hazırlığı içerisindeki teröristin ise kimsenin canını yakmadan etkisiz hale getirildiğinin bilgisini verdi. Bakan Soylu, PKK terör örgütüne katılımın ise 2016 yılına göre yüzde 85 oranında azaldığına dikkat çekti. Trafik güvenliği konusunda da önemli çalışmalar yürütüldüğünü paylaşan Soylu, 2017'de bir önceki yıla göre ölümlü trafik kazalarında yüzde 2'lik azalma elde edildiğini söyledi.

Uyuşturucu tehdidine dikkat çeken Soylu, uyuşturucu meselesinin dünyanın üzerine dağdan düşen bir çığ gibi geldiğini ifade ederek şunları kaydetti:
"Uyuşturucu yeni icat olmuş bir şey değil ancak türleri, çeşitleri, imalat yöntemleri, tahribat kapasitesi, fiyatı, yani bütün çehresi değişti. Laboratuvar ortamında üretimiyle çeşitliliği ve öldürücü etkisi arttı. Uyuşturucuya bağlı ölümlerde milyon kişi başına AB vaka ortalaması 21.3'tür. Türkiye'de bu sayı henüz 10 vaka olarak tespit ediliyor. Dünyanın ekim yapılamayan yerlerinde laboratuvarda kat kat daha fazla öldürücü uyuşturucular yapılıyor ve bunların ham maddeleri bazı tıbbi malzemelerin de ham maddesi olduğu için engellenmesinde ciddi sorunlar çıkabiliyor. Sürekli kamuoyuyla paylaştığımız bir rakam var. PKK'nın uyuşturucu ticaretinden elde ettiği yıllık gelir 1.5 milyar dolar. Bu az bir para değil. Bunların her birisi silah olarak ülkemizin huzurunu kaçırmak, milletimizin birliğine saldırı olarak geri dönmektedir ve bu bizim için önemli bir problem ve sorun alanıdır."

'KIRIN AYAĞINI...'

Soylu, 2017 yılında Türkiye'nin özellikle eroin yakalamalarında önemli bir rekor kırdığını belirterek, 20 ton eroinin güvenlik güçleri tarafından ele geçirildiği bilgisini verdi. Sadece 2017'de Ankara'da bin 610 kişinin uyuşturucu nedeniyle tutuklandığını kaydeden Soylu, "Sokak satıcılarına yönelik ortaya koymuş olduğumuz operasyonlar kesintisiz devam ediyor. Her zaman söylüyoruz, söylemeye de devam edeceğiz. PKK bizim için nasıl bir tehditse, PKK'lı teröristlere ne yapıyorsak uyuşturucu satıcılarına da aynı şekilde davranmak zorundayız. Kimse bizim geleceğimizi zehirleyemez. Uyuşturucu satıcısını gören güvenlik görevlisi ne yaparsa yapsın sorumluluk bana ait" dedi.

Soylu, "Esrar yakalamalarında 2016'ya göre bu yıl yüzde 34 artış elde ettik. Eskiden kenevir üretilen tarlalar bu sene Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da buğday üretir hale geldi. Ele geçen eroin miktarında yaklaşık üç kat, captagonda iki buçuk kat, ekstazide yaklaşık iki buçuk kat artış elde ettik. Terörle ülkemizin birliğini hedef alıyorlar, uyuşturucuyla da nesillerimizi ve medeniyetimizi hedef alıyorlar. Türkiye'yi uyuşturucu ile işgale kalkışıyorlar. Dolayısıyla hem terörle hem de uyuşturucuyla mücadeleyi eş zamanlı ve aynı tempoda birisini birinden geride bırakmadan sürdürmek zorundayız. İkisi de gençlerimizi hedef alıyor ve ikisi de birbirinden besleniyor. Terör uyuşturucudan hem para açısından besleniyor hem de o teröristleri eylem yapacak kafaya getirmeye yarıyor" ifadelerini kullandı.

Okullarda alınan güvenlik tedbirlerinin devam edeceğine vurgu yapan Soylu, "81 ilimizde 7 kez okul çevrelerinde huzur uygulamaları yaptık. Okulun çevresinde bir uyuşturucu satıcısını gördüğümüz zaman beni ne kadar kınarlarsa kınasınlar, ne kadar eleştirirlerse eleştirsinler o uyuşturucu satıcısının ayağını kırmaya polis görevlidir. Benim ülkemin gencinin canına mal olacak bir kişiye gereğini yerine getirme görevidir. Suçunu bana atsın. Bunun suçu neyse, 5 yıl içeride yatmaksa yatarız, 10 yıl içeride yatmaksa yatarız, 20 yıl içeride yatmaksa yatarız. Çok net söylüyoruz. Bu 2018 yılında bunların kafasına çökeceğiz ve milletimizi bu illetten kurtaracağız. Ben bir buçuk yıldır bu talimatı veriyorum arkadaşlara. Bulduğunuz zaman gereğini yerine getirin" diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NA YÖNELİK SÖZLERİ TARTIŞMA YARATMIŞTI

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde AK Parti 2'nci Olağan Kongresi'ne katılan Soylu, konuşmasında CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yüklenmişti. Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ailesi ve yakınlarına yönelik olarak yurt dışında hesap iddiasında bulunduğu belgelere tepki gösteren Soylu, şunları söylemişti:

"Türkiye'nin siyasi istikrarına nerede bir saldırı ve ihanet varsa biz bu siyaset bezirgânının savunmasını görüyoruz. Vekilleri terörün cenazesindeyken, kendisi terörle iltisaklı olduğu için hapse attığımız kişileri hapiste ziyaret eder. Girdiği her seçimde milletten tokat yiyen bu zat belli ki akıllanmamış. Bu siyasi düzenbaz dün ak dediğine ertesi gün kara diyen zat. 2 haftadır eline tutuşturulmuş paçavralarla şov yapmaktadır. 'Açıklayacağım, büyük kıyamet kopacak, rezil olacaklar' dedi. Kendisi rezil oldu. Bütün Türkiye gördü ki bu siyasi sahtekâr, yalanlarının ve iftiralarının üzerinden Türkiye'de başka bir oyuna soyunmuş. Şimdi konu mahkemeye intikal etti. Sonra hızını alamadı kurumları, hepimizi de asmakla tehdit etti. Dün de şahsıma bir laf etmiş. Demiş ki, 'Seni asmayacağım da rezil edeceğim.' Kılıçdaroğlu, senin aklın gibi ipin de çürüktür. Kılıçdaroğlu, sana açık açık söylüyorum, sen bittin." (Ajanslar)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 114 yorum
böyle çıklamalar yapmayın Sayın Bakan.. nebk olduğu belirsiz güruh şimdide "şırıngama,hapıma dokunma" die yürüyüş yapar
@palermo544 @palermo544 polis olsam inan bunu yaparim sokakta gordugum topbaci uyusturucu satanlarin ayaklarini kirar mahkemeye cikincasa soylu ornek gosterirdim o dedi yaptim azmettiren o derim bakalim o zamanda arkamda duracakmi guldurme kardes beni
@palermo544 polis teskilatinin icinden kac kisi cikip cek senet tahsilati yapip mafyavari yapilanmaya gidebilecek bir fikriniz var mi? Bahane de hazir nasilsa
@palermo544 bir yorumunda yeşil alsın be italyan
@palermo544 niye satıcıların ayakları kırılmadı zorunamı gitti hayin demek sendr satıcısınki satıcıların avukatlığını yapıyon
yapma be..içinden geçeni mi yazdın..Öyle eylem mi olur..!
@palermo544 Geri zekalı. kanuna esrar satana vur, kır. hükmünü koy. polisde gereğini yapsın. muz cumhuriyetinde mi yaşıyorsun talimatla kanuna uygunsuz görev yaptırıyorsun
zavallı akepe bakanı
Dikkat et sana yürümesinler! Şimdikiler eşşeğede yürüyo sığırada aman arkanı kolla.
Bu sayın bakanın soyadı soylu fakat kendisi hiç soylu gibi çıkmadı,sen bittin,kırın ayağını gibi ağızlar Cumhuriyertin bakanına yakışmadı, yada Cumhuriyet böyle ayaklar altına düştüyse yazık Cumhuriyetimize.Hal böyle ise Cumhuriyetimizin ırzına geçilmiş kabul ederiz o halde bu namusu temizlemek gerek.
Bu adam kim yaaa.. Mafya lideri mi ? Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir bakanı mı ? Bu sözleri hangi sıfatla ve kimden destek alarak söylüyor !
adam haklı
yalakalık için sağa sola saldırıyorlar...
SEN BU GÖREVİ MD LERE BIRAK TALİMATINIZIDA VERİN BAKIN BİRTANESİ KALIRMI
bİR DEVLET BAKANI halkına şiddet tavsiye etmez. Batılılar nasıl önlem alıyorsa bizde bunu yapabiliriz.
pkk yı açık açık savunan bir chp ye karşı bakanın uslubu çok nazik kalıyor.
uyuşturucu tacirlerinin pkk dan ne farkı var adam haklı bence ayağını kırmayacan kesecen ibreti alem olsun diye
Bir bakan ve iç işleri bakanı ve açıklamalar; güvenliğin en tepe noktasında ki sayın bakan ve tehdit dolu salvolar vay be...Hukuk devletinin temel taşı adalet olduğuna göre; sayın bakana hiç yakışmıyor yani bu tip salvolar.Eleştirileri kabullenmen gerekir.Çünkü siz bu partiye gelmeden önceleri de bir sürü demeçleriniz var sayın bakan...Devlet devamlılıktır.Kişiler geçici devlet makamları kalıcıdır yani.Partiler başta savunanlarındır.Ama devlet hepimizindir.Şuan terör örgütü olan bir zatı sizler yıllarca kol kanat gerdiniz.Ve o şerefsiz devletimize saldırdı.Ve 250 tane insanımız şehit oldu.
Bakan değil mafya sanki, hukuksuz davranışın sınırını nasıl belirleyecek o sokaktaki. Neye göre. Hukuk devleti yasanın gereğini yapar , kafası esen şekilde değil. Bir türlü olmuyor değil mi. Ruhta var bozukluk, vur kır döv öldür. Böyle toplumlardan şiddet eksik olmaz. Bakan bunu derse sokataki ne yapmaz. Alakasız adamı döver kafasına göre.
cumhuriyet tarihinde böyle bakan görülmedi HELAL OLSUN
@mehmetsenget senin gibi de ml görülmeiştir helal olsun
T.C.Hukuk devletidir.Kabile devleti değil bu nasıl açıklama ?
çağımız suçları çoğaldı doğru dedin eskiden hırsızlığı yolsuzluğu kişiler yapardı şimdi komple devlet yapıyor yolsuzluk hırsızlık rüşvet sahtekarlık yalancılık övünç kaynağı oldu mesela sen rte için neler demiştin yoksa hatırlamıyonmu hah ha hah ha
Yürü be koca yürekli reis, eksik olma..
uyuşturucu satanlara devlet istediğini yapsın hak etmiştir gereken düzenlmeleri yapın en ağır cezaları verin hainlere
Helal olsun Bakanım... Bu sorun cesaretle çözülür.MEB personeli olarak bu sözünüzü alkışlıyorum. Allah muvaffak etsin .
bu ne yazıkki ülkenin bakanı yazık gelecekten çok endişe duymaktayım
fethullah gülen e , zekeriya öz e methiyeler sergileyen sen değilmisin süleyman soylu , daha düne kadar erdoğan a hakaret eden sen değilmiydin. ne oldu hayırdır. neden bu gömlek değişikliği
Ben polis olsam sana güvenerek ayağını kırmam çünkü bugun dedigini yarın inkar eden ve 6 ayda bakan değişen bir hükümete güvenmem ama işi kaybetmeyi göze alır o kişinin ayağını kırarırım..
adamsın adammmmm
gelmiş geçmiş en iyi içişleri bakanı nokta !
insanlar sizin yüzünüzden verem-kanser-panikatak oldu uyuşturucudan daha tehlikeli olan bu yönetiminiz
LAK LAK FABRİKASI
bunu diyenler uyusturcu gen sorusunu mecliste sırf kendi rantları azalacak diye reddedenler mi ? süleyman soysuz efendi sen önce ülkede alkol almayı uyusturucu almajtan daha kolay hale getir sonra konuş . işin gücün atıp tutmak . ben o yollardan geçtim unumu eledim elegimi astım . bunlar sizin izniniz olmadan satılamayacak şeyler . bonzaiden kaldırdıgınız paralarla neler neler yaptınız . biraz soyadının adamı ol soylu soylu istifa et . mafyalara yol veren acıklamalar yapıp insanları sokaga indirme . gercek mafyalar sosyal medyada degil sokak aralarındadır . gel kır ayagımı ( yerse)
@federico_bernardeschi_1990 cidden komedi, bu açıklamayı yapan soylu denen zevat tayyip erdoğanın partisinde görev yapan bir bakan. 50 kilo uyuşturucuyla yakalanıp "içiciyim" diye ifade veren, içiciliği mahkemece kabul görüp (50 kilo ile içici olunabiliyorsa bunu satanlar kamyonla geziyor olmalı) beraat ettirilen mehmet erdoğan ise tayyip erdoğanın öz yeğeni. burada atıp tutacağına o şerefsiz torbacıyı salan hakimin, o hakime talimat veren siyasilerin, 50 kilo ile yakalanan mehmet erdoğanın ayağını kırsa ya! ağzını açıp tek kelam laf bile edemez, böylede yanardönerler!
hiç bir polis kızmasın bana ama önce bütün teşkilat polisinden başkomserine kadar her ay kan örneği verip uyuşturucu kullanıp kulanmadıkları araştırılmalı.benbu kadarını söylim siz gerisini anlayın
@burakist_34 yanlis dusunuyorsun maddeye saglik personelinin de ulasmasi kolay.. Onlaridami muayene edek.. Sarlatanlarda bu arada ticaretini yapsin
olur tabi ama sen de katıl aramıza beraber verelim sonucu çok merak ediyorum ????
Putin her türlü törörüst için yakalamayın VURUN emri veriyor..,Bizim kılıçdaroğlu ise içişleri bakanını mahkemeye veriyor..,Tebrikler Kılıçdaroğlu.
kıra biliyorsan sen kıracaksın başkasına topu atmayacaksın
Youtube'da bu adamın geçmiş konuşmalarına bakın daha iyi tanırsınız.
Bir milleti yok eden AHLAKTIR...Uyuşturcu, muyuşturucu hikaye.Baştakiler ahlaklı olacak, önce küfredip sonra yalamayacak...Anladınız siz bunu...
evet iste ulkenin geldigi noktanin hali tam olarakta bu icisleri bakani zaten cezalar inanilmaz durumda bu insanlarnhasta iyilrstirelim demiyorda bir devlet buyugune yakismayan sedat peker vari mafya bozmasi agziyla konusuyor yapmayin siz hu ulkenin en önemli makamlarindan birine sahipsiniz
Sevgili Soylu,16 nisan öncesi nutkunda baharla birlikte terör bitecek dedin terrrör karadenize yuvalandı.Yani senin memleketine.Demekki halkı kandırmak nutukmuş.Kılıçdaroğlu kadar CHP kadar başınıza taş düşse onlardan bilceksiniz.AKP bitiyor sen ona bak.Nutukla olmuyo bu işle Sayın Soylu.
yav he he yatarsın..at bol keseden...geniş geniş salla.....iki gün evvele kadar da cumhurbaşkanına hakaretler yağdırıyordun ama bak şimdi kankasısın....onun adına salla gitsin.....sende yüzde 1 milyon eminsin ki koruma zırhınız sağlam ama ALLAH' a dua edin hükümet falan düşmesin.....işte o zaman gmreceğiz böyle 5 yılda 10 yılda yatarım diyebilecekmisin yada ülkeyi terk edip amerika ya uçacakmısın......
Bir bakanın ağzından bu şekil çıkışları yanlış buluyorum.söylediğinden kararlılığını ifade ediyor ama yasalardan öteye gidemez.yasada bu tür işler zaten suç.emir verdiği kişilere geregini yapın der.görervini yapmayan olursa ben gereğini yaparım der yeterlidir.yasa yetersizse gerekli düzenlemeleri yapar meclisten çıkarır uygular.
torbacıları yakala yakala bitmezler syu baştan keseceksin baron denilenlerden yakalanan oldumu.torbacı dediğin ayak takımı.kullanırlar atarlar.asıl baronları a lın.
''Uyuşturucu satıcısını gören güvenlik görevlisi ne yaparsa yapsın sorumluluk bana ait" Bu cümle seni gözümde farklı bir noktaya getirdi.Açıkçası bir çok konuda sevmediğim yada katılmadığım açıklamaları olmuştur.Ama uyuşturucu konusundaki azmin ve kararlılığın inşallah aynı seviyede süreklilikte olacaktır.Bu yolda devam et hatta bırak bacağını gerekirse kafalarını koparın.
Uyuşturucu satan da insan onunda onuru var...dimi..chp
@iktisat71 ks aptalll
Töröristin iyisi kötüsü olmaz olay yerinde işi bitireceksin,Hakime savcıya ve devletin harcamalarına ,Barınma,yiyecek içecek,giyecek gibi masraflara ne gerek var. VUR gitsin Putin gibi..
Sayın Bakan sizin gece gündüz demeden ülkemiz için çalışmanızı takdirle karşılıyorum.Ayrıca PKK ve arkasındaki güçlerle savaşımızda askerimize ve polisimize yanlarına giderek onlarla birlikte olmanız ülkem için sevindirici. Siz bırakın içimizdeki ahmakları onlar konuşsun siz askerimize ve polisimize güç verin yeter.
helal olsun....
uyuşturucu satıcıları cezalandırılmalı ancak bakanın söylemleri kabile devletlerinde olan kanun ve hukukun olmadığı yerlerde söylenir ,
Diğer Haberler