HABER

Tarihi ve kültürel alanlar filmle tanıtılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Türkiye'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan 18 tarihi ve kültürel alanı tanıtım filmiyle gözler önüne serilecek.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye'nin sosyal medyadaki tanıtım ağı "Turkey Home", Türkiye'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki alanları için film hazırladı.

Bakanlıkça Aphrodisias Antik Kenti'nin 2017 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesiyle birlikte "Turkey Home" projesi kapsamında yeni bir sosyal medya filmi ile Türkiye'nin listedeki diğer tarihi ve kültürel alanlarını tanıtanfilm hazırlandı. Filmde, Türkiye'nin listede yer alan 18 tarihi ve kültürel alanı fotoğraf ve videolarıyla birlikte yer alıyor.

Dünya genelinde, 2017 yılı itibarıyla miras listesine kayıtlı bin 73 kültürel ve doğal varlık bulunuyor. Bunların 832'si kültürel, 206'sı doğal, 35'i ise karma varlık olarak değerlendiriliyor.

Türkiye'nin yürüttüğü çalışmalar neticesinde bugüne kadar UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan 18 varlık şöyle sıralandı:

- İstanbul**- Divriği Ulu Camisi ve Darüşşifası (Sivas)- Hattuşa (Boğazköy) - Hitit Başkenti (Çorum)- Nemrut Dağı (Adıyaman - Kahta)**- Xanthos-Letoon (Antalya - Muğla) - Safranbolu Şehri (Karabük)**- Troya Antik Kenti (Çanakkale)- Edirne Selimiye Camisi ve Külliyesi (Edirne)- Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya) - Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir)**- Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu (Bursa) - Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri**- Efes (İzmir)- Ani Arkeolojik Alanı (Kars)- Afrodisias (Aydın) - Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir)- Pamukkale-Hierapolis (Denizli)- Aphrodisias**

Geri Dön