Tarihte bilinen ilk kimyasal saldırı

National Geographic, tarihte kimyasal silahla yapılan bilinen ilk saldırının yine bugünkü Suriyetopraklarında saptandığını bildirdi.

National Geographic'in günlük haberlere farklı bakış açıları getiren günlük haber sitesine göre, tarihte bilinen ilk kimyasal silah saldırısı yine geçtiğimiz günlerde yaşanan vahşi katliamın yaşandığı topraklarda saptandı.

-"'KİMYA' SASANİLERDEN YANAYDI..."-

MS 256 yılında kayda geçen olay Nat Geo tarafından "Delikteki Ateş" başlıklı makalede şöyle anlatıldı:

"Kimyasal silaha ait en eski arkeolojik kanıt, üçüncü yüzyılda Roma'nın kontrolündeki Suriye'de bulundu. Leicester Üniversitesi Arkeoloğu Simon James'e göre, yakıldığında zehirli gaz üreten bitüm ve sülfür karışımı, Suriye'nin Dura-Europos kentinin içindeki bir tünelde, hala ellerinde silahlarını tutar halde bulunan yaklaşık 20 Romalı askerini öldürdü. Dura-Europos Suriyenin ortasında ve tam doğu sınırında bulunuyor.

James, o dönemlerde Sasani Pers İmparatorluğundan bir ordunun Roma tarafından kontrol edilen kente saldırdığını, duvarların altından bir tünel kazdığını belirtiyor. Roma güçleri de saldırganlara karşı bir tünel kazdı, fakat "kimya' Sasanilerden yanaydı. Arkeolog Jamis, "Sanırım Sasaniler tünelde mangalları yaktı ve körükleri çalıştırdı ve Romalılar göründüğünde kimyasalları ekledi ve Romalıların tünellerine doğru boğucu duman bulutlarını pompaladı."

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Suriye en eski yerleşim yeri, herşey olmuş olabilir, bu haberi duyurmak şimdi mi aklına geldi, yakıştı mı sana National Geographic?
Bunun hesabinida Esada sorun bari, amerikanin Viyetnamdaki yerlileri bir hasarat imha eder gibi imha ettigini kimse ortaya atmasin.
iyi de adamlar topraklarını işgal eden romalılara karşı yapmış. bu gayet normal. şimdiki farklı. kendi insanlarını öldürdüler. tabiki bunun arkasında yine batı yoksa... kesinlikle esat bunu yapmaz. çıkarı ne olabilir hem de BM oradayken.
Diğer Haberler