HABER

Taş atan çocuklar için ilginç savunma!

BDP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, taş atan çocukları ilginç bir gerekçe ile savundu.

Bayındır "Siyasi muamele yapılıyorsa çocuklar siyasi tepki gösteriyorlardır. Herkesin muhalefet hakkı var. Çocuklar çocuktur. O çocuk düşleriyle bir şeyler yapıyorlar. Burada önemli olan çocuğa çocuk aklıyla ve onun hakları çerçevesinde devletin yaklaşımıdır" dedi.

BDP Şırnak Milletvekili Bayındır, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında 2006 yılında Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılan değişikliklerle çocukların güvenlik çemberi içine alınıp tamamen depolitize edilmesi ve muhalif bir duruş sergilemeleri halinde hayati risklerle karşı karşıya bırakıldıklarını söyledi. 15 ile 18 yaş arasındaki çocukların bu kanuna muhalefetten dolayı gözaltına alındıklarını belirten Bayındır, toplumsal olaylarla gözaltına alınan çocukların 'slogan atmak', 'taş atmak', 'halay çekmek' iddialarıyla yaşlarından büyük ceza istemiyle yargılandıklarını ifade etti. Tutuklu çocukların akıl almaz uygulamalarla karşı karşıya kaldığını ifade eden Bayındır, bu uygulamaların AK Parti hükümetinin ne denli insan hakları karşıtı olduğunu gözler önüne serdiğini söyledi. Bayındır, "Cezaevinde tutuklu çocuklara işkence uygulandığı iddiaları çok ciddidir. Bu durum acilen Çocuk Hakları İzleme Komitesi'nin gündemine alınıp, iddialar yerinde incelenmelidir. Cezaevlerinde yaşananlara ilişkin bu iddialarla ilgili Meclis'te de bir araştırma komisyonu kurulup incelemeler yapılmalıdır" şeklinde konuştu.

Bayındır, basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını cevapladı. 'Çocukların ailelerine bu tür davranışlara girmemeleri yönünde çağrınız olacak mı?' sorusu üzerine Bayındır, "Türkiye'de bir barış, demokrasi ve hak ve özgürlükler sorunu var. Sorun münferit. Bir iki kişi değil ki aileleriyle çözülebilsin. Kürt sorunu bütün sonuçlarıyla çözülmelidir ve hiç kimsenin bu konuda mağduriyetine yol açılmaması gerekiyor" dedi. Bayındır, '12-13 yaşındaki çocuklar muhalefeti bilerek mi yapıyorlar?' sorusuna ise şu karşılığı verdi:

"Çocuğun da bir hakkı vardır. O da bir şeyden rahatsızdır. İnsan saymıyor muyuz çocukları. Siyasi muamele görüyorsa çocuk yaşındaki insan demek ki siyasi hakkını talep ediyor. Siyasi muamele yapılıyorsa çocuklar siyasi tepki gösteriyorlardır. Herkesin muhalefet hakkı var. Ben çocukları burada tartışmak istemiyorum. Çocuklar çocuktur. O çocuk düşleriyle bir şeyler yapıyorlar. Burada önemli olan çocuğa çocuk aklıyla ve onun hakları çerçevesinde devletin yaklaşımıdır."

Geri Dön