Tatlı Sohbetin Altında Yatan Meydan Muharebesi: Altın Günlerinin Demirbaşı 5 Farklı Kadın Karakteri

Altın günleri geleneği bu toprakların devam eden en önemli kadın aktivitelerinden. Kendiniz baş rolde olmasanız bile mutlaka bir altın gününün içinde bulunmuşsunuzdur. Peki nedir bu altın günlerini böyle heyecanlı ve tutkulu toplanmalara çeviren?

Tatlı Sohbetin Altında Yatan Meydan Muharebesi: Altın Günlerinin Demirbaşı 5 Farklı Kadın Karakteri

Hamaratlar Hamaratı Selviye Hanım

Selviye Hanım için yemek yapmak adeta nefes almak gibi. "Öyle hızlı hamur açarım ki misafirim gelene kadar bir de ona gömlek dikerim" modunda. Bu arada onun tek altın günüyle yetineceğini sanmayın sakın. Eski komşularıyla, yeni komşularıyla, akrabalarıyla derken haftada 3 altın gününe teşrif etmişliği vardır. Herkes onun gibi börek yapabilenin olmadığını bilir ama hasetten bir eline sağlık demeye üşenirler.

Önemli olan bir araya gelmek diyen Nurten Teyze

Nurten Teyze'nin olayı sosyalleşmek. Bunu kimseye itiraf edemese de misafir görünce yüzünden saçılan gülücükler, her şeyi anlatıyor. Onun favori altın günü ikramı da kısırdır. Bereketli, paylaşılan, karın doyuran cinsindendir sohbeti de. Nurten'i sevmeyen ya kötü kalplidir ya da düşmanıdır, çünkü kendisi altın günlerinin en minnoş kadınıdır.

Her şeyden haberdar Ayla Hanım

Altın günlerinin görece daha yaşlısı Ayha Hanım, biraz fazla meraklıdır ama asla kabul etmez. Herkes kadar konuştuğunu, herkes kadar merak ettiğini iddia etse de gerçekler maalesef farklı. Alt komşunun yeni aldığı ayakkabıdan, 2 sokak ilerideki boşanma davasına kadar mahallenin hepsinden haberdardır. Doğruluğu teyit edilmemiş bilgilerin yayıldığı bir yer arıyorsanız kendisiyle 2 çay içmeniz yeterli.

Biraz süslü biraz da görgüsüz Banu Hanım

Ne alsa ilk kendisi almış gibi davranıp ortama hakimiyet kurmaya çalışır. Yaptıklarından, aldıklarından, her şeyinden abartıyla bahseder. Çekilmesi zor olduğundan ortamda pek sevilmez ama tuhaf hikayeleri olduğu için de dışlanmaz. Kollarında altın bilezikler, elinde ipad, altın günlerinin ilgi çekmeye çalışan karakteridir o.

Aman tadımız kaçmasıncı Füsun Hanım

Ortamdaki tüm gerginliği 'aman aman' diyerek sakinleştirmeye çalışan, yaşça büyük altın günü karakteri. Birbirine laf çarpan kadın gördü mü hemen ilgiyi başka yere çekmeye çalışır. Biraz da mıymıydır, yeniliğe kapalıdır. Ispanaklı kek ona göre asla ağza sürülmeyecek bir şeydir. İkramlarında da klasiklerden yararlanır. Sarmasız asla kadınıdır o.

Kimseye Güvenmeyen Ayşen Hanım

Girdiği her ortamı yemek programına döndüren Ayşen hanım, en çok altın günündeki ikramlara kafa yorar. Onun poğaçası tuzlu, bunun keki sönük, diğerininki yağlı olmuş… Bu lafları en çok ondan duyarsınız. Kendisinin de yemekte maharetli olduğunu iddia etmese de hiçbir şeyi beğenmeme huyu onda vücut bulmuş.

Kocam da kocam diyen Dilruba Hanım

Sürekli eşinden bahseen tam bir kocacıdır Dilruba Hanım. ‘’Bizim bey de…’’ diye başlayan cümlelerin ardı arkası kesilmez. Ortamla hiç alakası yokken birden kocasından bahsetmeye başlar. Sizin eşiniz onunkinden yeteneksizdir, daha az kazanır, onunki her zaman zeki ve başarılıdır. Altın gününe erkek karıştıran nadir kadınlardandır. Günün sonunda kocasını da börek yemeye davet eder genelde.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler