HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

"TBMM Uyum Yasaları'nda geç kaldı"

Yeni Türkiye Partisi (YTP) Genel Başkanı İsmail Cem, Meclis'in AB uyum yasalarını hayata geçirmekte geç kaldığını söyleyerek, Aralık ayında yapılacak olan müzakerelerde tarih alınmasından umutlu olmadığını belirtti.

"TBMM Uyum Yasaları'nda geç kaldı"

Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerini değerlendiren Cem, Türkiye'nin AB uyum yasaların hayata geçirmekte geç kaldığını bu nedenle Aralık ayında yapılacak müzakerelerde Türkiye'ye tarih verilmesinden umutlu olmadığını söyledi. Cem, 3 Kasımda yapılacak seçimlerden sonra kurulacak iyi bir hükümetle çalışmalar yapılırsa Aralık ayındaki müzakerelerden biraz başarı sağlanacağını söyledi. Dışişleri Bakanılığı görevi sırasında Avrupa Birliği'ne Türkiye'nin stratejik önemini anlatarak başarı sağladığını ifade eden Cem, bugün ise ilişkilerde AB ile aynı konumda olmadıklarını hissettiğini söyledi. Seçimlerden sonra AB aleyhine bir hükümet kurulduğu takdirde, Türkiye'nin büyük zaman kaybedeceğini belirten Cem, "Geçmişte Yunanistan ile eş zamanlı AB girme imkanı hayata geçirmiş olsaydık, bugün bambaşka bir Türkiye'de yaşardık. Malesef o büyük fırsat kaçtı. Şu anda fırsatın tamamen kaçması sürecin noktalanması değil. Türkiye mutlaka bu sıkıntıları aşacaktır mutlaka AB üye olacaktır. Bu tek başına Türkiye'nin değil AB menfatinedir" dedi.

"YTP'NİN BARAJ SORUNU YOK"

Partisinin 'baraj kaygısı' nın sözkonusu olmadığını belirten Cem, "Yarış henüz başlıyor, buna rağmen, bazı anketler, YTP'nin şimdiden barajı aştığına işaret ediyor. YTP'nin bugünkü oy desteği her ne ise, önümüzdeki bir ay içinde bu mutlaka katlanarak büyüyecektir" dedi.

Öte yandan, Cem, 'Kimi Başbakan görmek istiyorsunuz?' şeklindeki bütün anketlerde kendisinin ikinci çıktığını öne sürdü. Cem, daha sonra basın mesuplarının sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin olası bir Irak Operasyonu'nda Türkiye'nin ne yapması gerektiğine ilişkin soruya Cem, "Hükümetin görevi geniş bir uzlaşma sağlamaktır. Hükümet, muhalefet partileri ile biraraya gelmelidir. Akıl akıldan üstündür. Komşuda yangın varsa sizin içinde tehlikelidir. Türkiye'nin savaşın içerisinde aktif olmaması için çalışılması gerekir" dedi. Bugün toplanacak olan Sözde Kürt Parlementosu için ise Cem, "Bunun savaşın habercisi olup olmadığının değerlendirilmesi lazım. Biz Irak'ı parçalamaya götürecek hareketin kesinlikle karşısındayız" şeklinde konuştu.

"BİZ UZLAŞMACI BİR PARTİYİZ"

Bir gazetecinin CHP Lideri Deniz Baykal'ın seçimlerde 'öfkenizi gösterin' şeklinde söyleminin hatırlatılması üzerine Cem, "Bizim kavgayla, öfkeyle işimiz yok. Biz uzlaşmacı bir partiyiz. Bizim amacımız Türkiye'yi bu öfke ortamından kurtarmak" dedi. Cem, olası Irak operasyonunda Türkiye üslerini kullanılması ile yönündeki soruya ise "Hükümete bu konuda süre verilmesi lazım. hükümettte muhalefetle bir karar vermesi lazım Üslerin kullanılması durumu bugünkü şartların ötesinde olursa konuya hukuksal olarak bakılması gerekir" değerlendirmesinde bulundu. Cem, toplantının ardından Hayvanlar Günü dolayısıyla partiye getirilen köpeklerle ilgilendi.

Kaynak: İHA

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler