HABER

Tıbbı gıdalarla cilt güzelliği

Yaz aylarıyla güzelleşmek isteyen bayanlara tabii gıdaları tavsiye eden uzmanlar, sivilcelere yeşil yapraklı bitkilerin, cilt kuruluğuna zeytinyağı ve kırışıklıklara ise ahududu ve böğürtlen gibi orman meyvelerinin iyi geldiğini belirtiyor.

Tıbbı gıdalarla cilt güzelliği

Uzmanlar, sivilceye iyi geldiği tespit edilen, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı bitkilerin bol miktarda antioksidan içeridiğini bildiriyor. Bu bitkilerin bir kısmında bol miktarda demir bulunduğunu ifade eden uzmanlar, yeterince demir almayan kadınların suratlarında kuyu renkli halkalar belirdiğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, yeşil yapraklı bitkilerde bulunan minarellerden birisinin de çinko olduğunu vurgulayarak, İsveç'te sorunlu cilde sahip hastalar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, diyetlerine çinko eklendiğinde, 3 ayda yüzde 85'lik bir iyileşme olduğunun tespit edildiğini kaydediyor.

Zeytinyağı: Uzmanların cilt kuruluğuna karşı tavsiye ettiği zeytinyağı, pürüzsüz bir cilt sağlıyor. Eğer çok kuru ve dökülen bir cilde sahipseniz, yeterince yağ almıyor olabilirsiniz. Eğer kuru cilt probleminiz varsa, günde bir çorba kaşığı zeytinyağı sizin için idealdir. Eğer probleminiz tıkanmış gözeneklerse, o zaman zeytinyağındaki yağ asitleri bunların temizlenmesine yardımcı olur.

Su: Kurumuş bir cildin soluk ve gri göründüğünü belirten uzmanlar, buna en iyi gelen şeyin ise su olduğunu bildiriyor. Nemlenen cildin daha sağlıklı göründüğünü, ayrıca kırışıklıkların da bu şekilde daha az belli olduğunu ifade eden uzmanlar, bunun için her gün minimum 2 litre su içilmesini, eğer egzersiz yapılıyorsa, bu miktarın arttırılmasını öneriyor.

Brokoli: Uzmanlar, cildi esnek tutan brokolinin, A ve C vitaminleri gibi antioksidanlar açısından pek çok besinden daha zengin olduğunu, ayrıca kansere karşı etkili olan kimyasallar da içerdiğini kaydediyor. Uzmanlar, C vitamininin, cildi esnekleştirdiğini ve morarmaların önüne geçtiğini, A vitamininin ise enfeksiyona karşı direnci arttırarak akne oluşumunu önlediğini vurguluyor.

Orman Meyveleri: Dut, böğürtlen, ahududu, çilek gibi orman meyvelerinin kırışıklıklara iyi geldiğini belirten uzmanlar, yaşlanmayı geciktirme konusunda ümit veren, polifenoller (bir tür antioksidan) içerdiklerini, ayrıca kısa zamanlı hafıza ve denge için de yararlı olduklarını belirtiyor. Uzmanlar, bir avuç çilekte bulunan C vitamininin, günlük ihtiyaç olan kolajeni tekrar üretmeye yetecek miktarda olduğunu bildiriyor.

Somon Balığı: Somon balığının Omega-3 yağ asitlerini içerdiğini, bunların, kolajeni yok eden bağımsız radikallerle savaştığını ve cilt üzerinde ince çizgilerin derinleşmesini önlediğini ifade eden uzmanlar, haftada 3 kez bu balıktan yenilmesini öneriyor. Veya beslenme programına keten tohumu yağı ve fındığın eklenebileceğini vurgulayan uzmanlar, bunların da akneye iyi gelen çinkodan içerdiğini kaydediyor.

Soya: Uzmanlar, sivilceyi önleyen soyanın, hangi formda olursa olsun tam bir cilt kurtarıcısı olduğuna dikkat çekiyor. İçerdiği östrojene benzeyen kimyasallar sebebiyle, akne oluşumunun önüne geçebildiğini belirten uzmanlar, ayrıca soyada, yeni hücre oluşumuna yardımcı olan ve cildi nemli tutan E vitamininden de bol miktarda bulunduğunu bildiriyor.

Havuç: Uzmanlar, havucun kırışıklığa iyi geldiğini, içeriğindeki beta karotenin, kuru cilt için birebir olduğunu ifade ediyor. Uzmanlar, bu maddenin, kayısı ve tatlı patates gibi diğer turuncu renkli sebze ve meyvelerde de bulunduğunu hatırlatıyor.

Yulaf: Toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan yulafın ağır ağır pişirilerek hazırlanması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, yulafın içerdiği liflerin, vücut tarafından toksinleri filtre etmekte kullanıldığını, ayrıca B vitaminleri açısından da son derece zengin olduğunu kaydediyor.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler