HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

TKP seçime katılıyor! İşte partinin seçim bildirisi

Türkiye Komünist Partisi (TKP), seçim bildirisini açıkladı.

TKP seçime katılıyor! İşte partinin seçim bildirisi

Partinin Genel Başkanı Aydemir Güler ve Örgüt Sekreteri Süleyman Baba'nın katılımları ile Taksim Anadolu Pasajı'ndaki merkezde bugün bir basın toplantısı düzenleyen Genel Sekreter Kemal Okuyan, tarihinde ilk kez TKP'nin seçime katılıyor olmasının mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, "Örgütlenmemizi iki katına çıkardık. Hukuki ve siyasi mesuliyet kazanma evresini tamamladık. Türkiye'de sosyalizmin ne anlama geldiğini insanlara öğreteceğiz" dedi.

TKP'nin seçime girmesinin kesinleşmesinin ardından diğer partilerin söylemlerini değiştirdiklerini iddia eden Okuyan, baştan beri hiçbir destekte bulunmadıkları halde IMF'ye, dış borçlanmaya karşı olduklarını, hatta Nazım Hikmet'e dahi sahip çıktıklarını kaydetti. Kemal Okuyan, baştan beri sosyalizme-komünizme karşı olan Liberal Demokrat Parti'nin (LDP), kendine seçim marşı olarak Sovyet Rusya'ya ait bir marş seçtiğini de iddia etti.

"BİLDİRİMİZ BİR BÜTÜN OLARAK ELE ALINMALIDIR"

Genel Başkan Aydemir Güler de seçim bildirilerinin içeriğinden söz ederek, "Öncelikli bildirimiz bir bütün olarak ele alınmalıdır. Kimi partilerin söylemlerinde bildirimizde yer alan konulara yer verdiğini göreceksiniz. Ancak bizi taklit etmeleri onları zor durumda bırakacaktır. Dış borca ve IMF'ye 'hayır' demeye başladılar. Türkiye'nin kalkınmasına dair işleri faiz politikalarına dayandırmalarının anlamı yoktur" dedi.

"Eğitim ve sağlık giderlerini devletin karşılayacağını söylüyorlar" diyen Aydemir Güler, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Oysa bunun ön koşulu olan sermaye egemenliğine karşı koymaktan kimse söz etmiyor. Seçimler sonucunda koalisyon ortaklığı yapmaları gerekirse, hangi partiyi seçeceğimiz soruluyor. Memleket meselelerinde mevcut partilerin hiçbiri ile ortak hareket edemeyiz. 'Kemal Derviş'in demokrasilerinde komünizmin yeri yoktur' şeklinde açıklamalar var. Bizi oyunlarına dahil edemeyecekler. Onlara buradan 'görürsünüz' diyoruz. TKP'yi hiç bir zaman oyunlarının bir parçası haline getirmeye güçleri yetmeyecek."

Kaynak: İHA

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler