TSK-muhalefet polemiği

Muhalefetin operasyonun kısa sürmesi nedeniyle TSK'ya yönelik yaptığı eleştiriler karşısında, Genelkurmay Başkanlığı "Genelkurmay anlamsız saldırılara hedef yapılıyor, Bu saldırılar Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadele azmine, hainlerden daha fazla zarar vermektedir" açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP lideri Baykal ve MHP lideri Bahçeli sert tepki gösterdi. Baykal, "Hakaret haklılığınızı kanıtlamaz" derken; Bahçeli, "MHP'yi hain gibi gösteren ithamlar kabul edilemez" dedi.

"GENELKURMAY ANLAMSIZ SALDIRILARA HEDEF YAPILIYOR"

Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde yapılan basın açıklamasında "Genelkurmay anlamsız saldırılara hedef yapılıyor" sözüne vurgu yapıldı.

İşte Genelkurmay Başkalığı'nın son basın açıklaması:

1. Türk Silahlı Kuvvetlerinin 03 Mart 2008 günü düzenlediği basın toplantısında, Genelkurmay Başkanı tarafından, Irak'ın kuzeyinde icra edilen sınır ötesi harekat hakkında basın temsilcilerine detaylı bilgiler verilmiş ve kamuoyunda tartışma konusu edilen bazı noktalara açıklık getirilmiştir.

2. Genelkurmay Başkanı ve diğer komutanlar basın ve kamuoyu önündeki açıklamalarını, en anlaşılır ve yalın bir dille yapmışlardır.

3. Tüm bu iyi niyet ve şeffaflığa rağmen, 04 Mart 2008 günü basın dışından Türk Silahlı Kuvvetlerini hedef alan söylemler, ülke adına terörle mücadele eden ve şehitler veren bir kuruma haksız ve seviyesiz saldırılar olarak değerlendirilmektedir.

4. Siyasi kişi ve kurumlarla hiçbir zaman polemiğe girmek istemeyen Türk Silahlı Kuvvetleri, 24 yıldan bu yana devam eden terörle mücadele sürecinde, ilk defa bu tür anlamsız saldırılara hedef yapılmak istenmektedir. Bu saldırılar Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadele azmine, hainlerden daha fazla zarar vermektedir.

5. Türk Silahlı Kuvvetlerinin maruz kaldığı bu tür saldırıların değerlendirilmesini, Türk Milletinin engin sağduyusuna havale ediyoruz. Kamuoyuna saygı ve üzüntü ile duyurulur.

"HAKARET HAKLILIĞINIZI KANITLAMAZ"
CHP'den yazılı bir açıklama yapılarak, "demokratik bir tartışma yapıldığı, muhatabın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğu" belirtilerek, "Kimse araya girmek için özel bir gayret sergilemesin. Türk Silahlı Kuvvetleri'ni tartışmaların dışında tutmak sadece siyasilerin görevi değildir. Hakaret ederek haklılığınızı kanıtlayamazsınız. Tam tersine hakaret, haksızlığın karinesidir" denildi.

CHP Genel Başkan İletişim Koordinatörlüğü'nden yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Biz demokratik bir tartışma içindeyiz. Muhatabımız Başbakan'dır. Kimse araya girmek için özel bir gayret sergilemesin. Türk Silahlı Kuvvetleri'ni tartışmaların dışında tutmak sadece siyasilerin görevi değildir. Hakaret ederek haklılığınızı kanıtlayamazsınız. Tam tersine hakaret, haksızlığın karinesidir. Cumhuriyet Halk Partisi 'Manzara-i Umumiye"yi tarih penceresinden ibretle seyretmektedir."

"İTHAMLAR KABUL EDİLEMEZ"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP'nin siyasi değerlendirmelerinin muhatabı ve bu konuda cevap verecek durumda olanın da siyasi sorumluluk taşıyan hükümet olduğunu belirterek, "Hiç kimse, muhatabı olmadığı konularda durumdan vazife çıkarmaya çalışmamalıdır" dedi.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, "MHP'nin Türkiye'nin milli birliğini ve toprak bütünlüğünü hedef alan kanlı terörle mücadele konusundaki milli duruşu da aziz milletimiz tarafından çok iyi bilinmektedir" diyerek, bu amaç ve hedefler doğrultusunda başta Türkiye'nin milli güvenliğini ilgilendiren konular olmak üzere iç ve dış gelişmeler hakkında görüşlerini açıklamasının, hiç kimseyle tartışmayacağı demokratik bir hakkı olduğunu belirtti.

Milliyetçi hareketin ne dediğinin iyi okunması, doğru anlaşılması ve sağlıklı bir biçimde değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Bahçeli, şunları kaydetti:

"Bu bakımdan, MHP'nin yersiz ve yakışıksız benzetmelerle yapılan anonim ithamların muhatabı olması hiçbir şart altında kabul edilemeyecektir.Görevi ve konumu ne olursa olsun hiç kimse MHP'nin hainlerden daha fazla ülkesine zarar veren bir kurum olarak takdim etme hakkını kendisinde göremeyecektir. Herkes ve her kurum görev ve sorumluluğunun bilinci içinde olmak, bu sınırlar içinde kalmak ve buna göre hareket etmek durumundadır."

Mynet Haber