Tüp bebek tedavisinde Embriyoskop uygulaması

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, tüp bebek yönteminde Embriyoskop uygulamasından bahsetti.

Tüp bebek tedavisinde Embriyoskop uygulaması

Modern uygulamaların keşfedilmesi ve yaygınlaşması ile beraber tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansı daha önce hiç olmadığı kadar yükselmektedir. Gelişen teknoloji ile paralel bir şekilde ilerleyen yeni yöntemler sayesinde daha kaliteli sperm ve yumurta hücreleri ile daha kaliteli embriyo gelişimi elde edilmektedir. Tüp bebek tedavisinde anne adaylarından alınan yumurtalar ile baba adaylarından alınan spermler bir araya getirilerek döllendirilir ve daha sonra anne rahmi görevi gören inkübatörler içerisinde geliştirilir.

Bu inkübatörlerde geliştirilen embriyolar daha sonra anne rahmine yerleştirilmektedir. Bu aşamada embriyoların birçok kez kontrol edilmesi onları ufak çaplı şoklara maruz bırakmaktadır. Embriyoskop teknolojisi sayesinde ise embriyolar herhangi bir şoka maruz kalmadan sürekli olarak takip edilir ve en sağlıklı embriyo seçilebilir.

Embriyoskop Nasıl Uygulanır?

Embriyoskop, embriyonun kontroller sırasında sürekli olarak ortam değişiklikliğine maruz kalmasını önlemektedir. Kontroller arasında inkübatörler açılır ve embriyolar dış ortama alınır. Kontrolü tamamlanmış olan embriyo tekrardan inkübatöre yerleştirilir. Kontrol esnasında iç ve dış ortam arasındaki farklar embriyonun kalitesini etkilemektedir.

Embriyoskop yönteminde ise döllenmiş yumurtalar embriyoskop içerisinde yer alan özel bölümlere yerleştirilir ve embriyonun gelişimi bu bölümlerde takip edilir. Bölüm içerisinde yer alan mikroskop video sistemi sayesinde embriyoların takibi için inkübatörler açılmamaktadır. Sürekli olarak belirli ortamda kalan embriyolar da bu şekilde kalitelerinden herhangi bir şey kaybetmemektedirler.

Embriyoskop Uygulamasının Avantajları

Embriyoskop uygulamasında tüm embriyolar 24 saat boyunca gözlem altında tutulmaktadır. Bu esnada sistem her 10 dakikada bir inkübatör içerisinde yer alan embriyoları otomatik olarak kontrol etmektedir. Bu mikroskop sistemi sayesinde embriyolarda yaşanan değişimler her an takip edilebilmektedir. Ayrıca embriyoların sürekli olarak gözlem altında tutulması hücre bölümlerinin de tam olarak ne zaman gerçekleştiğinin tespitine olanak sağlamaktadır.

Gebelik şansını embriyonun kalitesi belirlemektedir. Embriyonun sürekli olarak en iyi şartlarda bulunması kalitesinden bir şey kaybetmeyeceği anlamına gelmektedir. Embriyonun bulunduğu ortamın havasının ve sıcaklığının sürekli olarak ideal seviyede kalması bozulma yaşanma riskini sıfıra indirmektedir. Ayrıca tüm sistem otomatik olarak çalıştığı için yaşanabilecek olan insan hataları da ortadan kalkmaktadır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler