HABER

Tüp bebekte akupunktur devrimi

Tüp bebekte akupunktur devrimi

İSTANBUL (İHA) - Tüp bebek uygulamalarında başarı şansını yüzde 20 arttıran akupunktur, bu yöntemle çocuk sahibi olmak isteyenlerin yeni umudu oldu.

Üç bin yıldan bu yana insan sağlığı için uygulanan ve son yıllarda batıda yapılan yoğun araştırmalar sonucunda gittikçe yaygınlaşan bilimsel bir tedavi yönetim olan akupunktur, iğne, lazer, v.b. uyaranların vücut üzerinde tanımlanmış akupunktur noktalarına uygulanması ile beyinde yer alan limbik sistemi düzenleyip, otonom sinir sisteminin simpatetik ve parasimpatetik bölümleri arasındaki dengeyi kurarak organizmanın sağlığa kavuşmasını sağlıyor.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Akupunktur Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Kaya Özkuş, akupunkturun tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen kadınların başarı şansını yüzde 20 arttırdığını ifade ediyor. Prof. Dr. Kaya Özkuş yaptığı açıklamada, kısırlığın tüp bebek yöntemi ile giderilmesinde önemli engellerden birinin, uterusun döllenmiş yumurtanın yerleşeceği tabakasının olgunlaşma güçlüğü olduğunu belirterek; akupunkturun endometrium olarak adlandırılan bu tabakanın yeterli olgunluğa ulaşmasına katkıda bulunduğunun altını çiziyor.

Ayrıca böyle bir yöntemle çocuk sahibi olma uğraşının anne adayında yoğun strese sebep olduğunu ve aşırı stresin başarı şansını olumsuz etkilediğini vurgulayan Özkuş, akupunkturun limbik sistemi düzenleyici etkisi ile anne adayının strese karşı dayanıklılığını arttırarak bu olumsuz etkiyi ortadan kaldırdığını belirtti. Prof. Dr. Kaya Özkuş, bu amaçla tüp bebek uygulamasından yaklaşık 5 hafta öncesinden başlayarak akupunktur tedavisi gören anne adaylarında başarının yüzde 20 arttığının gözlemlendiğini kaydetti.

1963 yılında İstanbul'da doğan Özkuş, 1986 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1992 yılında Akupunktur uygulama sertifikası aldı ve aynı yıl Anatomi Doçenti oldu. 1998'de Anatomi Profesörü oldu. Nisan 2002'de Sağlık Bakanlığı'nın onayı ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde başlayan akupunktur eğitim seminerlerinde eğitmen olarak görev aldı. İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı bünyesinde Türkiye'de ilk defa üniversite senatosu onayı ile kurulan Akupunktur Uygulama ve Araştırma Birimi'nin kuruluşunda görev aldı ve bu birimde Sağlık Bakanlığı'nın izniyle Eğitim Koordinatörü olarak akupunktur kursu düzenledi.
Prof. Dr Kaya Özkuş halen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim dalında öğretim üyesi olarak görev yapmasının yanı sıra Sağlık Bakanlığı'nın Akupunktur Eğitim Koordinatörlüğü görevini de yürütüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler