HABER

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının yıldönümü

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının yıldönümü

Ankara (AA)- Türk kadını, genel seçimlere katılma, milletvekili seçme ve seçilme hakkına 5 Aralık 1934 tarihinde kavuştu.

Cumhuriyet'ten sonra kadınların da siyasal haklarını elde etmeleri yolunda önemli adımlar atıldı. 3 Nisan 1930'da Belediye Kanunu'nun kabul edilmesiyle belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkına kavuşan kadınlar, 26 Ekim 1933'te Köy Kanunu'nda yapılan değişiklikle köy muhtar ve heyetlerine seçilebildi.

Kadınların siyasal haklarına ilişkin Anayasa ve Seçim Kanunu'nda değişiklik öngören Başbakan İsmet İnönü ve 191 milletvekilinin yasa önerisi ise TBMM'de 5 Aralık 1934'te görüşüldü.

Yapılan oylamada, 317 üyeli Meclis'te, oylamaya katılan 258 milletvekilinin tamamının oyuyla değişiklik önerisi kabul edildi.

Siyasal haklarına kavuşan kadınlar, Atatürk'e, TBMM'ye ve Cumhuriyet Halk Fırkası'na teşekkür telgrafları çektiler.

Türk Kadınlar Birliği, 7 Aralıkta Beyazıt Meydanı'nda büyük bir kutlama mitingi düzenledi.

Atatürk de Türk kadınının bu hakka kavuşmasını, "Türk kadını, milletvekili seçme ve seçilme suretiyle haklarının en büyüğünü elde etmiş bulunuyor" sözleriyle karşıladı.

8 Şubat 1935'te yapılan genel seçimde, TBMM'ye 18 kadın milletvekili seçildi. Bu sayıya 1999 seçimine gelininceye kadar bir daha ulaşılamadı. TBMM'ye 1999'da 22, 2002 seçimlerinde ise 24 kadın milletvekili girebildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön