HABER

Türkiye bölgesel güvenlik için eşsiz konumda

Olli Rehn, Türkiye’nin Orta Doğu ve Güney Kafkaslar’daki bölgesel güvenliğin geliştirilmesi konusunda benzersiz bir konumda olduğunu bildirdi.

BRÜKSEL (ANKA) – Üyelik görevini devreden Ekonomiden Sorumlu Üye görevine getirilen Rehn, Avrupa Parlamentosu’nda Mario Borghezio’nun “Türkiye daha çok İslamileleşiyor ve Avrupa’dan uzaklaşıyor mu?” başlıklı yazılı soru önergesini yanıtladı.

-İTALYAN VEKİL “AVRUPA KÖR DEĞİL” DEMİŞTİ-

İtalyan kökenli Mario Borghezio, “Türkiye giderek İslamlaşıyor, Avrupa kör değil” diyerek başta orduya karşı açılan davalar olmak üzere bir dizi gelişmenin Türkiye’yle müzakerelerin kesilmesini gerektirip gerektirmediğini sormuştu. Borghezio, “Türk ordusunun üst düzey üyelerini de hedefleyen, orduyu meşruiyetten mahrum kılma ve etkin biçimde güçsüzleştirme; tamamıyla İslamlaştırılan bir ülkede demokratik istikrarın etkin bir garantisi olarak addedilmemesini sağlama anlamına gelen bir dizi olağandışı siyasi dava” dahil bazı olayların Türkiye’nin İslama kaydığı sinyali gönderdiğini öne sürmüştü.

Borghezio, önergesinde “Sayın Erdoğan ve İslamcı parti AKP liderliğinde Türkiye, son dönemlerde batıya kimi oldukça rahatsız edici uyarılar gönderdi” demiş ve sorularını şöyle sıralamıştı:

-ÖNERGEYİ EL BEŞİR ZİYARETİ GİRİŞİMLERİNDEN ÖNCE VERDİ-

“-İsrail F16’larının bulunacak olması dolayısıyla NATO manevralarına ‘hayır’ demesi.,

-Türk Hükümeti’nin Suriye gibi bir ülkeyle ‘Stratejik İşbirliği Konseyi’ne katılması,

-Türkiye’nin İran’a karşı, nükleer etkinlikleri için yaptırımların kabul edilemeyeceğine ilişkin açıklamasından sonra İranlı lider Sayın Ahmedinecad’ın davet edilmesi,

-Darfur’daki savaş suçlarından genel olarak sorumlu tutulan Sudan Devlet Başkanı Sayın El Beşir’in davet edilmesi,

-Türk ordusunun üst düzey üyelerini de hedefleyen, orduyu meşruiyetten mahrum bırakma ve etkin biçimde güçsüzleştirme; tamamıyla İslamlaştırılan bir ülkede demokratik istikrarın etkin bir garantisi olarak addedilmemesini sağlama anlamına gelen bir dizi olağandışı siyasi dava.”

İtalyan vekilin önergesi Avrupa Parlamentosu Başkanlığına El Beşir’in Kasım başındaki ikinci Türkiye ziyareti girişiminden önce verilmişti.

-“MÜZAKERELERİN KESİLMESİNİ GEREKTİRMİYOR MU?”-

Mario Borghezio önergesini, “Komisyon bu örneklerin, diğer büyük öneme sahip olaylar ve gerçeklerle birlikte, gözü tamamen kör olmayan Avrupa’ya, Türkiye’nin AB’ye girişi için yapılan müzakerelerin acilen kesilmesinin yerinde olabileceğini ve böyle olması gerektiğini gösterdiğini düşünmüyor mu?” diye bitirdi.

-REHN: TÜRKİYE BENZERSİZ-

Olli Rehn ise yanıtında Komisyon’un Türkiye’nin, Sudan gibi ortak çıkarın söz konusu olduğu diğer uluslar arası sorunlar yanında uluslar arası toplumun İran’a karşı çabalarına yapıcı desteğini sürdüreceğine güvendiğini belirtti. Rehn, “Sayın Üye bu arada Mr. El Beşir’in Türkiye’ye gitmediğini öğrenmiş olabilir. Komisyon Türkiye’nin Medeniyetler İttifakı’nın ana üyelerinden biri ve Orta Doğu ile Güney Kafkaslar’daki bölgesel güvenliği geliştirme konusunda benzersiz bir konumda olduğunu düşünüyor” dedi.(ANKA)

Geri Dön