Türkiye Gazze'ye insani yardım gönderecek

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile yaptığı 45 dakikalık telefon görüşmesinde Gazze'deki operasyondan duyduğu endişeyi dile getirerek, bölgeye insani yardım göndermek istediğini söyledi. Bu isteği onaylayan Olmert, Türk yardımına herhangi bir engelleme yapılmayacağını belirtti.

Büyükelçi Gabby Levy, Gazze'deki operasyonun İsrail perspektifini ve son haftalarda Türk basınında çıkan haberlerden duyduğu rahatsızlığı dile getirmek amacıyla bu sabah bir basın toplantısı düzenledi. Son haftalarda roket saldırılarının hızla arttığını ve Hamas'ın ürettiği roketlerin menzilinin genişleyerek 200-300 bin İsrailli yerleşimcinin hayatını tehdit eder hale geldiğini iddia eden Levy, askeri operasyonun kendileri açısından zorunluluk olduğunu savundu. Levy, "İsrail aşırı güç kullanmakla
suçlanıyor ve sivillerin öldüğü söyleniyor. Bu maalesef doğru ama önceki gün genelkurmay başkanımız kabineye bir sunum yaptı ve öldürülen 100 Filistinli'den 90'ının Hamas ya da başka bir örgüte mensup militanlar olduğunu söyledi" dedi. "Daha az kaybımız olması daha haksız olduğumuz anlamına gelmez" diyen Levy, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki operasyonlarına atıfta bulunarak, "Sizin Kuzey Irak operasyonlarınıza bakacak olursak, şu kadar PKK'lı için şu kadar asker feda edeceğiz diyemezsiniz. Sivillere karşı dikkatliyiz, ama sahadaki koşullar altında bazen toplu ölüme engel olamazsınız" şeklinde konuştu. Levy, "Bazen haberlerinizi okuyunca, özellikle Kuzey Irak operasyonuyla ilgili olanları, şöyle hissediyorum. Eğer Türkiye'yi kaldırıp İsrail yazsanız ve PKK'yı kaldırıp Hamas yazsanız, aynı şeyden bahsetmiş olacağız" diyerek iki durumun birbirine çok benzediğini öne sürdü.

Ermeni soykırım iddiaları ve İsrail'in Filistinlilere karşı sürdürdüğü politikalar arasında da paralellik kuran Levy, "Türkiye'yi desteklediğimizi biliyorsunuz. 1. Dünya Savaşı sırasındaki bu trajik olaylar çok sınırlı bir coğrafyada gerçekleşti. İstanbul, Halep, İzmir ve Kudüs gibi şehirlerde de Ermeniler vardı ama onlar hiç etkilenmedi. İsrail'de de aynı şey söz konusu. Gazze'deki Filistinli Araplar Hamas nedeniyle etkileniyorlar ama Batı Şeria'daki Filistinliler aynı durumda değil" dedi. Levy ayrıca,
Gazze'deki operasyon nedeniyle Filistin yönetiminin barış görüşmelerini dondurmakla büyük hata yaptığını, çünkü Annapolis'e göre her koşulda bu müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğini savundu.

Türk diplomasisinin genellikle dengeli adımlar attığına değinen Levy, Başbakan Erdoğan'ın Gazze'deki duruma ilişkin sert açıklamalarının kendilerini biraz endişelendirdiğini söyleyerek, "Dün akşam Başkan Erdoğan ve İsrail Başbakanı Olmert arasında bir telefon konuşması yapıldı. İsrail açısından son derece faydalı ve 45 dakika süren bir görüşmeydi. Her iki taraf mevcut sorundan duydukları endişeleri paylaştı. Bu durumdan çıkmanın yolları konuşuldu. Başbakan Erdoğan insanı yardım konusunu dile getirdi.

Olmert İsral'in Türkiye'den Gazze'ye ulaştırılacak insani yardımların engellemeyeceğini belirtti" şeklinde konuştu. Levy, "Türkiye insanları için savunmasını nasıl feda etmeyecekse, İsrail de asla barışı ve insanlarının savunmasını feda etmeyecek. Başbakan Erdoğan, Annapolis sonrası barış görüşmelerinin sürmesi konusundaki desteğini ifade etti. Ama eğer Hamas saldırılarını İsrail yerleşimlerine karşı sürdürürse İsrail hükümeti gereken tedbirleri almaya devam edecek" şeklinde konuştu.
Askeri ateşe Albay Arnon Roman da toplantıda yaptığı konuşmasında, Kassam füzelerinin 7 ila 12 km menzile sahip olduğunu söyledi. C4 ve TNT içeren ve Grad adı verilen füzelerinse dünyada düzenli ordularca kullanıldığını ama Gazze'de ilkokulların penceresinden Filistinli çocuklarca atıldığını söyleyerek, operasyonlarda çocukların da öldürülmesinin askeri gerekçelerini fotoğraflarla savundu.

25 bin kişinin yaşadığı Siderot ve Aşkelon şehirlerinin Hamas roketlerinin menziline girdiğini söyleyen Roman, Gazze'nin şehir merkezine değil İsrail yerleşim birimlerine yakın daha az kişinin yaşadığı arazide operasyonların sürdüğünü iddia etti.