Türkiye ne zaman 5G'ye geçecek? Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan'dan açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, GSM operatörlerinin Türkiye'deki sürpriz noktalarda vatandaşlara 5G deneyimi sunacağını belirterek, "2020'de farklı alanlarda 5G deneyimlenecek." dedi.

Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde kapılarını açan mobil uygulama fuarı "Mobilefest İstanbul"un ikinci gününde düzenlenen "5G ve İleri Teknolojilerle Geleceğe Bakış Paneli"nin moderatörlüğünü yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, mobil uygulamaların; maliyet ve zamandan tasarruf, kaliteli hizmet, ödeme kolaylığı ve müşteri memnuniyetine kadar pek çok beklentiyi yerine getirecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Sayan, Avrupa'da teknolojiyi kullanan bir traktör üreticisinin geliştirdiği mobil uygulamaya değinerek, "Üretici traktör lastiğine yerleştirdiği sensörün yardımıyla topraktan aldığı veriyi hava durumu tahminiyle birleştiriyor ve o toprak için en doğru tohumlama dizilişini direksiyonun başında anlık olarak görebiliyor. Böylece çiftçinin işi kolaylaşıyor, hızlanıyor, ürün ise daha verimli hale geliyor." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE NE ZAMAN 5G'YE GEÇECEK?

Mobil aplikasyonların hayatın akışını değiştireceğini vurgulayan Sayan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"5G'nin ticari olarak kullanılmasıyla ilgili çok kısa vadeli plan yapmıyoruz. Önceliğimiz mümkün olduğunca ortak yatırımın önünü açacak şekilde operatörlerimizin ortak yatırım yapmalarını sağlamak. Operatörlerimizin önümüzdeki süreçte ticari olarak Türkiye'nin her yerinde kullanılmadan önce bazı sürprizleri olabileceğini tahmin ediyorum. Bu noktada bizden deneme izni alarak sürpriz yerlerde 5G'yi sizle tanıştıracağını düşünüyorum. Vakti gelince onlar açıklayacaktır."

Sayan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçtikten sonra bürokrasideki hantallığın geride kaldığına işaret ederek, "2020'de farklı alanlarda 5G deneyimlenecek." bilgisini verdi.

Kaynak: AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
Daha 3g düzgün çekmiyor 5g mi güldürmeyin sizden bi halt olmaz
Önce şehirdeki 4G her yerde takılma, kopma olmadan çalışsın ve kırsaldaki tüm 2G (edge) istasyonları 3G yapsınlar da, sıra 5G'ye gelsin. Bir de operatörler dünya paraya hala ayda 10-15 GB paket sunuyor, 5G hızında bu yarım saatte biter. Aşırı hız değil, normal ve stabil hizmeti ucuza istiyoruz.
ilk önce deprem anında şebeke kesilmeden düzgün çalışsın. 5G ye sonra geçeriz. resmen rezilliği yaşadık istanbul da. Allahtan evden çıkarken wi fi yi açık bıraktıkta evin önünde onu kullandık
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler