HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

"Türkiye'nin dış borçlarını ödemeyeceğiz"

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Başkanı Aydemir Güler, iktidara geldiklerinde Türkiye'nin dış borçları ödemeyeceklerini belirterek, "Biz de IMF ile masaya oturacağız, bir kez oturup hadi güle güle diyeceğiz" dedi.

"Türkiye'nin dış borçlarını ödemeyeceğiz"

Türkiye Komünist Partisi, Sıhhıye Apdi İpekçi Parkı'nda bir miting düzenledi. Mitinge yaklaşık 3 bin 500 kişi katılırken bin 500 kadar polis de güvenlik önlemi aldı. "Paranın saltanı varsa halkın TKP'si var", "Kahroslun ABD emperyalizmi" gibi slogan atan TKP'lilerin içinde bazı başörtülü genç kızların da bulunması dikkat çekti. Mitingde bir konuşma yapan TKP Genel Başkanı Aydemir Güler, seçim pusulasında çok parti olmasına gerek olmadığını vurgulayarak, "Hepsi borçlarımıza sadığız diyor, bunu söylemek için seçim pusulasını bu kadar uzun tutmaya gerek yok. Seçim pusulası fazla uzun. Hepsi eninde sonunda ABD'nin emirlerine hazırız diyorlar, gençlerimizi Yankee'nin çıkarı için ölmeye göndermek için bu kadar parti kurmaya ne gerek var?" dedi.

"AB, Türkiye'nin hangi sorununa çözüm getirebilir?" sorusunu soran Güler, "İşsizlik mi? AB'de de var. AB, Türkiye'yi çağdaş ve demokrat mı kılacak? Geçen yıl İtalya'da sokak ortasında öldürülen genci unutmadık. Yükselen ırkçılığı unutmuyoruz, kaçak işçi ve göçmenleri teşvik ettiklerini unutmuyoruz. 3 Kasım oy pusulası kısaltımalı, bir tarafa sermayenin partileri yazılabilir öte tarafa halkın TKP'si. Biz iktidara geldiğimizde dış borçlarımızı ödemeyeceğimizi ilan etmeye geldik. Biz de IMF ile masaya oturacağız. Bir kez oturup 'Hadi güle güle' diyeceğiz" şeklinde konuştu.

Güler, Türkiye'de 11 milyon insanın işsiz olduğuna dikkat çekerek, "İşsizliliği yasaklayacağız" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin Kuzey Irak politikasını da eleştiren Güler, "Bizim için çizgi İncirlik'te ABD yıldızlarını görünce aşılmıştır" dedi.
Yapılan konuşmanının ardından miting, Grup Kızılırmak'ın aralarında Kürtçe türkülerin de bulunduğu konseriyle sona erdi.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler