Türkiye'nin ilk online futbol okulunu bir kadın kurdu: Kübra ile Futbol

Youtube üzerinden başlayan bir proje, dışarıdan sadece online futbol dersleri gibi gözükse de aslında kadının elinden her işin geldiğinin tokat gibi cevabı da... Kübra ile Futbol kanalını kuran kadın futbolcu kimdir, beraber öğrenelim.

Türkiye'nin ilk online futbol okulunu bir kadın kurdu: Kübra ile Futbol

Online futbol kanalını açalı 2 seneye yakın oldu ve popülaritesini gittikçe artıyor.

Youtube'un mahzenlerinde kaybolmuş yüzbinlerce kanaldan biri olabilirdi Kübra Keskindor'un kanalı ama kadınlar onu fark etmeye başladı. Aslında ne yapmaya çalıştığını anladılar desek daha yeri olur. Kadın futboluna gösterilen ve bazen saygısızlığa varan tavırla savaşan bir kanaldı da aynı zamanda. Kadınlar futbolu bilir, oynar ve hatta öğretirdi ana mesaj.

Kübra Keskindor kimdi? Futbolla ilgisi nasıl başlamıştı?

Türkiye'de her çocuk gibi futbolu babasından öğrenmiş Kübra. İlk topunu da o almış, ilk çalımını da ona atmış. 1999'da da Marshall Spor'da lisanslı futbol oynamaya başlamış. Ardından Dinarsu, DostlukSpor ve ZeytinburnuSpor’da forma giymiş. Tam üniversiteye gireceği sene ise kadın futbol liglerinin kapatılmasıyla zorunlu olarak profesyonel futboldan uzaklaştırılıyor. İngilizce öğretmenliği okuyor ama futbol hep hayatında olmaya devam ediyor.

Kübra ile Futbol kanalını nasıl kurduğuna gelince 'bu misyonu artık biri üstlenmeliydi' diyor. Kanalın ismini ise bilerek oluşturmuş, bir kadın ismiyle futbol yanyana gelmeliydi ve akıllara kazınmalıydı, diyor.

Bu Youtube kanalı, kadın futbolu için bir ilk olduğu kadar erkek futbolu için de öyle. Çünkü Türkiye'de online olarak futbol dersleri veren bir kanal mevcut değildi. Kadın futbolundan gelen ve pazarlama bilgisi de kuvvetli ekibiyle beraber bu işe girişmişler. Sandıklarından daha güzel bir noktaya doğru da ilerliyorlar.

Gençler neredeyse Kübra orada olmalıydı. Bunun yolu da Youtube'dan geçti....

Gençlere futbolu öğretmek için en mantıklı mecra Youtube'tu ve Kübra da burayı seçti. Artık kanalı dünyanın her yerinden izleyen gençler var. Yaşadığı şehirde kız futbol takımı olmayan kızların da internet üzerinden kendine kolayca ilham alabilmesini sağlıyor Kübra. O yüzden yaptığı işin büyüklüğü göründüğünden daha fazla.

Okullardan davet almaya başlayan Kübra, bu durumdan da oldukça memnun.

Öğrencilerin bir kadın futbolcuyla karşılaşıp soru sormaları, onların da kadınlara olan inancını kuvvetlendiriyor. ''Kübra abla yaptıysa ben de yaparım'' hissi oluşuyor.

Hiç reklamı yapılmamış bir kanal ve çocuklar-gençler arasından ağızdan ağıza yayılarak bugünlere geldi.

Youtube kanalında yorum bırakanlar daha çok erkek olsa da bunu normal karşılayabiliriz. Kız çocuklarının futbola olan ilgisi hala düşük, bunu artırmak içinde hem zamana hem de toplumsal baskıların azalmasına itiyacımız var. ''Kız kısmının futbolla ne işi olur?'' dememeli, etrafımızdaki kız çocuklarını bu konuda cesaretlendirmeliyiz.

En büyük destekçiler eski kadın futbolcular...

Kübra ile Futbol projelerinin en büyük destekçisi futbolu bırakmış eski kadın futbolcular. Bir şekilde hayallerinden geri bırakılmış kadınlar, gençler için destekçi olmaya dünden hazırlar ve Kübra'nın yanındalar. Dünyada kadın futboluna yatırım artarken ve kadın futbol maçlarının reytingleri hızla artarken Türkiye neden geride kalsın? Erkekler de korkmasın, futbolu ellerinden almıyoruz ama futbolu seven tüm kadınları Kübra'ya manevi destek sağlamaya davet ediyoruz :)

Kübra ile Futbol: https://www.youtube.com/user/kubrailefutbol

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler