''Türklerin dörtte biri akraba evliliği yapıyor''

Amsterdam – Hollanda'da Türklerin en yoğun olarak yaşadığı Rotterdam'da yapılan bir araştırmada, Türklerin yaklaşık dörtte birinin akraba evliliği yaptığı belirlendi.

Sağlık Bakanlığına bağlı Devlet Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü (RIVM) tarafından 653 Türk ailesinin katılımıyla yapılan araştırmaya göre, bu ailelerin yüzde 24'ünün çocukları, yakın akraba evliliği yaptı. Evlilikler daha çok dayı ve hala çocukları arasında oldu. Araştırmada, 60 bin dolayında Türk vatandaşının yaşadığı Rotterdam'da
ikinci büyük yabancı grubu oluşturan Faslılar arasında görülen akraba evliliği oranının ise yüzde 22 olduğu belirlendi.

Hollanda'da daha önce yapılan bir araştırmada, yabancıların yeni doğan çocuklarında ortaya çıkan, ölüm dahil sağlık sorunlarının, Hollandalı ailelerin çocuklarıyla karşılaştırıldığında altı kat yüksek olduğu ortaya çıkmıştı. Kan bağı olan aile bireyleri arasındaki bu evliliklerden doğacak çocuklar için önemli sağlık risklerinin ortaya çıktığının bilindiği ifade eden araştırmacılar, bu nedenle ailelerin bu konuda bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi gereğine işaret etti.

Rotterdam'daki araştırmayı yapan uzmanlara göre, yabancı ailelerin çocukları arasında görülen sağlık sorunlarının temel nedenlerinden birini yakın akraba evlilikleri oluşturmakla birlikte ailelerin sosyal ve ekonomik koşullarıyla yaşam biçimleri de doğacak çocukların sağlığında önemli rol oynayabiliyor.