HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Türküler yetim kaldı

İzmir'de bir haftadır hastanede tedavi gören Türk Halk Müziği’nin efsane isimlerinden Neşet Ertaş, hayatını kaybetti.

Türküler yetim kaldı

Ah yalan dünyada, yalan dünyada, yalandan yüzüme gülen dünyada... Bu unutulmaz sözlerin sahibi, Türk halk müziği bestecisi, söz yazarı, yorumcu, ünlü halk ozanı Neşet Ertaş, dün sabah 74 yaşında hayata veda etti. 15 gündür kanser tedavisi gören Ertaş, bugün Kırşehir'deki Bağbaşı Mezarlığı’nda babası Muharrem Ertaş’ın yanında toprağa verilecek.

[

****](https://www.mynet.com/neset-ertas-kalbi-kirik-gitti-110100653281)

[**

**](https://www.mynet.com/onlari-cok-erken-kaybettik-110100516715)

[

](https://www.mynet.com/erdoganla-gulumseten-sigara-diyalogu-110100653182)

[

****](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/neset-ertasi-kaybettik-yalan-dunyaya-veda-etti/10708/793688/)

[

****](http://video.mynet.com/habervideo/Neset-Ertas-vefat-etti/1471261/)

[

****](https://www.mynet.com/garip-belgeseli-neset-ertas-1-parca-2878420-myvideo)

İzmir’de özel bir hastanenin onkoloji servisinde 15 gündür kanser tedavisi gören Türk halk müziğinin usta sesi Neşet Ertaş, dün sabah saat 08:45 sularında hayatını kaybetti. Sanatçı önceki gün ise “primer hastalığı” yoğun bakım servisine kaldırılmıştı.

BUGÜN TOPRAĞA VERİLECEK

Neşet Ertaş’ın cenazesi, sabaha karşı saat 04.00’de Karşıyaka’da bulunan hastaneden alınacak ve sabah saat 07.30’daki uçakla ve ailesinden oluşan 14 kişilik kafile ile önce Ankara’ya gönderilecek. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay başta olmak üzere devlet erkanının ve sevenlerinin karşılama yapacağı ozan için çocukları Döne ve Hüseyin Ertaş resmi tören istemezken sanatçı Ankara’dan karayoluyla memleketi Kırşehir’e nakledilecek. Cenaze ise ikindi namazını müteakip Ahi Evran Camii’nden kaldırılacak ve Bağbaşı’ndaki merkez mezarlığa babası Muharrem Ertaş’ın yanına defnedilecek.

Ertaş’ın dünürü ve yeğeni Metin Taplak, bunun dışında başka bir gelişme olmayacağını belirtti.

Ünlü bozlakçı Neşet Ertaş’ın adının Kırşehir’deki caddelerde, okullarda ve babası Muharrem Ertaş’la birlikte bir de anıtı bulunuyor.

"AH AH"

Neşet Ertaş'ın oğlu Hüseyin Ertaş, “Bizim babamızdı ama Türkiye'nin abisi, babası, kardeşiydi. Cenazesini Kırşehir'e götüreceğiz” dedi. Basın toplantısında konuşan Hüseyin Ertaş: "Acımız taze. Bizim babamızda ama Türkiye'nin abisi, babası, kardeşiydi. Hastane ve doktorlar gereği kadar ilgilendi. Yolcumuzu bugün uğurladık. Kendisini Kırşehir’e götüreceğiz. Aile öyle karar verdi. Vasiyeti vardı, babasının yanına defnedilecek. En kısa zamanda cenazesini götürüp defnetmek istiyoruz." Hüseyin Ertaş, “Sazı ne olacak? sorusu üzerine ise sadece “Ah ah" demekle yetindi.

Neşet Ertaş'ın kardeşi Necati Ertaş ise, abisinin Kırşehir'de defnedileceğini kaydederek, “(Babamın avucuna defnedin) demişti” ifadelerini kullandı.

"ÇOK CİDDİ RAHATSIZLIĞI VARDI"

Medical Park İzmir Hastanesi Genel Müdürü Veysi Kubba ise değerli halk ozanı Neşet Ertaş'ı ağırlamaktan dolayı onurlu olduklarını belirtti. Hastanelerine iki hafta önce yatırılan Ertaş'ın ciddi bir tedavisinin olduğunu dile getiren Kubba, “Bugün maalesef değerli halk ozanımızı kaybettik” diye konuştu.

Ertaş'ın tedavisini yapan hastanenin Onkoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uğur Yılmaz da, ünlü halk ozanının iki senedir hastalığı nedeniyle takip edildiğini ifade etti. Yılmaz, “İleri bir kanseri vardı. 10 Eylül'de hastanemize yatmıştı. Gereken tedaviler yapıldı ama durumunda iyileşme olmayınca pazar günü yoğun bakıma alındı. Bu sabah 08.45'te kendisini kaybettik” şeklinde konuştu.

Hastane Başhekim yardımcısı Orhan Satılmaz; Ailesi ve kendisi rahatsızlığının bilinmesini istemediği için açıklama yapamıyorduk. Son dönemde ağrılarını dindirmek için hastanemize yatırıyorduk. Pazar günü ağırlaştı. Solunum desteğiyle yaşatabildik. Sabah 08.45’te de rahmetli oldu. Çok ciddi rahatsızlığı vardı. Yakınlarına da çektiğini göstermek istemiyordu. Çok metanetliydi. Akciğer ve kemiklerinde ağrılar vardı. Tümör başka yere sıçramış, metastaz yapmıştı.

BİZE 'HAKKINIZI HELAL EDİN' DEDİ

Karabağlar Belediyesi Başkan Vekili Vahap Batuhan, Ertaş'ın oturduğu Karabağlar Yunus Emre Mahallesi 4249 Sokak'taki evinin önüne taziye için sandalye ve masalar konulduğunu söyledi.

Önemli bir ismi ebediyete uğurlamanın acısını yaşadıklarını dile getiren Batuhan, Ertaş ile sağlığında görüştüklerini ve adına yaptırdıkları bir parkı hizmete açtıklarını ifade etti. Vahap Batuhan, “O, efsane bir sanatçıydı. Sağlığında da yanındaydık. Vefatının ardından da adını ilçemizde yaşatacağız. Belediye meclisinde bir karar alarak Neşet Ertaş'ın ismini bir kültür merkezine ya da caddeye, sokağa verebiliriz” dedi.

Batuhan, Karabağlar Belediyesi'nin Neşet Ertaş için taziye ziyaretine gelenlere ev sahipliği yapacağını, öncelikle ailenin ihtiyaçlarını karşılamak için sanatçının evinin bulunduğu sokakta ikramda bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

Ertaş'ın komşusu Kezban Gürsoy, Neşet Ertaş'ın türküleriyle büyüdüğünü, ailesi ve kendisiyle sürekli görüştüğünü belirtti. Neşet Ertaş'ın hayatını kaybetmesinden dolayı oldukça üzüntülü olduklarını kaydeden Gürsoy, “Yürüyecek hali kalmamıştı. Konuşucak durumu da yoktu. Bize 'hakkınızı helal edin' dedi. Mahallemizin babasıydı, babamızı kaybettik. Sürekli ağlıyoruz. Onun adını mahallemizde yaşatacağız” dedi.

Ertaş ile aynı mahallede yaşayan müzisyen Şafak Arıkan da Neşet Ertaş ile sürekli görüştüğünü, müziğini çok sevdiğini ve onu örnek aldığını söyledi. Neşet Ertaş'ın vefatından büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Arıkan, “Başımız sağ olsun. Bizlere emeği büyük” diye konuştu.

GÜL: ÜLKEMİZ İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Halk Müziği'nin usta sanatçısı, bestecisi ve söz yazarı Neşet Ertaş'ın her zaman sevgiyle saygıyla ve takdirle hatırlanacağını; en önemli kültür değerlerinden biri olarak gönülleri titreten türkü ve bozlaklarıyla kalplerde yaşamaya devam edeceğini bildirdi.

Gül, yayımladığı mesajda, Ertaş'ın vefatından derin üzüntü duyduğunu ifade etti. “Bozkırın tezenesi” Ertaş'ın, sesi, mütevazı duruşu ve her şeyden önce insana verdiği değerle halkın sevgisini kazandığını, ifade edilemeyen duyguları türkülerine yansıtarak dilden dile dolaştığını ve gönülleri fethettiğini belirten Gül, mesajında şunları kaydetti: “Böylesine sevilen bir halk sanatçımızın vefatı, sanat dünyamız ve ülkemiz için büyük bir kayıp olmuştur. 2008 yılında Çankaya Sofrası'nda diğer sanatçılarımızla birlikte misafir etmekten memnuniyet duyduğum Neşet Ertaş, her zaman sevgiyle saygıyla ve takdirle hatırlanacak; en önemli kültür değerlerimizden biri olarak gönlümüzü titreten türkü ve bozlaklarıyla kalbimizde yaşamaya devam edecektir.

Bugün, kendi dizelerinde dile getirdiği 'yalan dünya'ya veda eden halk ozanı Neşet Ertaş'a Allah'tan rahmet; ailesine, milletimize, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum.”

SEVENLERİNE 'İYİYİM' MESAJI YOLLAMIŞTI

Neşet Ertaş'ın hastaneye kaldırılması sonrası özellikle sosyal medyada öldüğüne dair haberlerin çıkması üzerine sevenlerine mesaj yollamıştı. Ertaş, hayranlarına "Merak etmeyin, iyiyim" diye seslenmişti.

TÜRKİYE'NİN "YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ" NEŞET ERTAŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumunun (UNESCO) somut olmayan kültür mirası çalışmaları kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin 2010 yılı "Yaşayan İnsan Hazineleri"nden biriydi Neşet Ertaş.

Usta sanatçı Abdallık Geleneği-Halk Ozanlığı kategorisinde bu ödüle layık görülmüştü.

Youtube


En Çok Aranan Haberler