KADIN

Tuvaletten bile pis olan, günlük hayatınızda kullandığınız 8 eşya!

Tuvaletten bile pis olan, günlük hayatınızda kullandığınız 8 eşya!

Gördük ki hayatımız aslında pislikten geçilmiyor :(

1. Kesme tahtanız

Tuvalete otururken her şeye dikkat kesiliyoruz; klozet kısmı iyi temizlenmiş mi, birileri yanlışlıkla (artık yanlışlıkla nasıl oluyorsa!?) çişini oraya sıçratmış mı, üzerine tuvalet kağıdı sersek daha sağlıklı olur muyuz... Her türlü önlemi aldıktan, hijyen kurallarını tekrar tekrar uyguladıktan sonra bile mikrop paniğimiz geçmiyor; ellerimizi bol sabunla defalarca yıkıyoruz. Bazılarımız için o da yetmiyor; temizlik spreyleriyle, antimikrobiyel maddelerle sürece devam ediyoruz.

Kötü değil elbette, çok iyi yapıyoruz bu şekilde davranarak. Gel gelelim, günlük hayatta dokunup durduğumuz öyle eşyalar var ki klozetten de pis durumdalar... Örneğin, -şaşırtıcı ama;

kesme tahtanız tam bir bakteri deposu!

Arizona Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre herhangi bir kesme tahtası, herhangi bir klozetten ortalama 200 kat daha fazla bakteri barındırıyor! Neden mi? Çünkü pis diyebileceğimiz birçok bakterinin oluşum süreci hayvanların iç organlarında başlıyor... O halde hemen soruyoruz; kesme tahtanızda en son ne zaman çiğ et doğradınız?

2. Çamaşırlarınız

Tuvalet kapağınız ve klozet oturağınız bakterilerin yaşayabilmesi için fazla kurudur. Gel gelelim önden doldurulan bir çamaşır makinesinin suyu alt tarafta birikir, bu nem de bakterilere üreyebilmeleri için uygun ortamı sağlar. Hangi bakteriler mi? Kirli bir iç çamaşırında en az 100 milyon adet bulunan, ishal hastalığına sebep olan e. coli bakterisi örneğin...

3. Cep telefonunuz

Günlük hayatınızda en çok dokunduğunuz şey artık tartışmasız olarak cep telefonu... Öyle çok ki; tuvalette bile elimizden düşürmüyoruz. Araştırmalara göre gençlerin %91'i tuvaletteyken cep telefonuyla ilgileniyor. 30 yaş üstünde bu oran %80'e düşerken, 40 yaş üstünde bile %65'lik bir oranla karşılaşıyoruz!

Şöyle söyleyelim; tuvaletinizi yaparken dokunabileceğiniz en kirli şey, aslında cep telefonunuz... 2013'te İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre cep telefonları, klozet oturaklarına göre 7 kat daha fazla stafilokok bakterisi içeriyor, bu bakterinin de ciddi mide hastalıklarına sebep olduğu biliniyor.

Oran tabletlerde çok daha fazla: Klozet oturaklarındaki stafilokok miktarına göre 30 kat daha fazla!

4. Halınız

Bakteriler ölü deri hücrelerine bayılırlar... En çok ölü deri hücresi de elbette halınızın diplerine bulunuyor, çok da şaşırtıcı olmasa gerek :)

Araştırmalara göre halınızın 1 santimetre karesinde 30.000'in üzerinde bakteri bulunuyor; üstelik yukarıda bahsettiğimiz e. coli ve stafilokok'a ek olarak tifoya sebep olabilen salmonella bakterisi de var bu kez mönüde. Bu sayının klozetteki miktardan 700 kat daha fazla olduğunu da ekleyelim.

5. Bilgisayar klavyeniz

Ne yazık ki böyle. Üstelik oran az da değil; klozetinizin 5 katı daha fazla bakteri var bilgisayar klavyenizde...

6. Mutfak süngeriniz

Halbuki bu mutfak süngerleri ve bezlerin temizlik timsali olması gerekiyordu, değil mi ama!?

Bu süngerleri sık sık değiştirmediğiniz sürece; ne yazık ki öyle değiller. Mutfak süngerlerinin 1 santimetre karesinde 20.000'in üzerinde bakteri bulunuyor. Bu sayı klozetinizdeki bakteri sayısından 456 kat daha fazla...

7. Musluk vananız

Tuvaletten çıktıktan sonra elinizi bol sabunla yıkadığınızdan bahsetmiştik yukarılarda; gel gelelim sonrasında musluğu kapatıyorsunuz, tüm hijyen çabanız boşa gidiyor...

Araştırmalara göre tuvaletteki musluk vananızın üzerinde, klozet oturağına nazaran 21 kat daha fazla bakteri bulunmakta. Mutfak musluğuna geldiğimizde ise işler daha da çirkinleşiyor: 44 kat!

8. Ofis masanız

Bütün gün çantanızı koyuyorsunuz, elinizi dirseğinizi dayıyorsunuz, ne idüğü belirsiz insanlardan gelen dosyaları sıralıyorsunuz, yetmiyor; salatanızı, lahmacununuzu da burada yiyorsunuz zaman zaman... Ofis masanız tabii ki pis olacaktı, ne olacaktı ki :)

Son oranımızı veriyoruz: Araştırmalara göre ofis masanız, ortalama bir tuvalet oturağına göre 400 kat daha fazla bakteri taşıyor!


Kaynaklar: Rd.com, List25.com, Posta.com.tr

Okuyucu Yorumları6 yorum
 • 39 Oy
  anasının nikahı hiç yaşamayalım..
 • 27 Oy
  BAKTERİ SAYISI HASTALIK ORANIYLA ALAKALI DEĞİLDİR. BUNU BELİRLEYEN BAKTERİNİN PATOJENİTESİDİR. BÜTÜN BUNLARA BAKARSAK AĞIZ EN PİS YER.
 • 3 Oy
  Gereksiz bilgi
 • 3 Oy
  para nerede para...ucube akılın kafadan yazdığı 8 eşya maymunlar...en kirli şey paradır para.....
 • 0 Oy
  anahtarlar kapı kolları ve tv kumandası malesef
 • 0 Oy
  benim mesajlarım niye yani yorumlarım neden paylaşılmıyor

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.