HABER

Tuz sağlığın düşmanı

Samsun Devlet Hastanesi Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, tuz kullanımına karşı vatandaşları uyardı.

Tuz sağlığın düşmanı

Yemeklerde tuz kullanmanın bir alışkanlık olduğunu hatırlatan Dr. Dinççağ, yapılan araştırmalarda fazla tuzlu beslenenlerin hipertansiyona (yüksek tansiyon) yakalandıklarının görüldüğünü ifade etti. Yüksek tansiyonlu olanlarda inme (felç hastalığı), miyokardinfarktüsü ve ölüm oranının yüksek olduğuna dikkat çeken Dr. M. Emin Dinççağ, "ABD'de yapılan bir araştırmada tuzsuz beslenenlerde ölümlerin altı ayda yüzde 50 azaldığı tespit edilmiştir. Akut koroner ölümler yani miyokard infarktüsü sonucu ölümler de azalmıştır. Yine omega-3 yağ asidi içeren gıdaları alanlarda da kalp hastalıklarına yakalanma azalmıştır. Bunun için günde bir avuç fındık veya ceviz yemek gereklidir. Haftada 2-3 kez balık tüketenlerde omega-3 yağ asidinden faydalanırlar. Aynı şekilde günde 5-6 kez meyve yemenin de kalp hastalıklarından koruduğu, tansiyonu düşürdüğü tespit edilmiştir" dedi.

Dünyada halk sağlığı programları düzenlediğini hatırlatan Dr. Dinççağ, "İnsan ömrünü uzatmak ve sağlık giderlerini azaltmak için yoğun sağlık planlamaları ve projeleri yürütülmektedir. Avrupa'da felç hastalığının en çok olduğu ülke olan Portekiz'de, halkın tuz alımını azaltmak için Sağlık Bakanlığı uzun vadeli program başlatmıştır. Amaç toplumun tuz tüketimini azaltmak ve bunun sonucu ülkede sık oluşan felç hastalığının önlenmesidir. Türkiye'de de bu tür sağlık programlarına ihtiyaç var" diye konuştu.

SAMSUN (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön