Ukrayna Dışişleri Bakanı Pristayko: Karadeniz Bölgesi, NATO ve Türkiye sayesinde güvende

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vladimir Pristayko, NATO'nun Karadeniz bölgesine odaklanması gerektiğini belirterek, "Karadeniz Bölgesi, NATO ve Türkiye'nin varlığı sayesinde güvende. Karadeniz Bölgesi'nin anahtarı komşumuz Türkiye'de." dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pristayko: Karadeniz Bölgesi, NATO ve Türkiye sayesinde güvende

Pristayko, İngiltere'nin başkenti Londra'da katıldığı bir konferansta, NATO'nun, Avrupa'nın kuzeyi ve Baltık ülkelerine odaklandığını söyledi.

NATO'nun Karadeniz Bölgesi'ne yoğunlaşması gerektiğine vurgu yapan Pristayko, "Karadeniz Bölgesi, NATO ve Türkiye'nin varlığı sayesinde güvende. Karadeniz Bölgesi'nin anahtarı komşumuz Türkiye'de. Bu konuda NATO ile hemfikiriz. Güney Avrupa ve dünyanın diğer bölgeleri nedeniyle konsantrasyonumuzu kaybedecek olursak tek başına kalırız." diye konuştu.

Pristayko, bugün İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan NATO liderler zirvesinin 2008'de Romanya'nın başkenti Bükreş'te gerçekleştirildiğini hatırlatarak, "10 sene geçti ve Ukrayna ile Gürcistan NATO'ya davet edilmedi. NATO'nun kararsızlığı, Rusya'nın önce Gürcistan'a sonra da Ukrayna'ya saldırmasına neden oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Pristayko ülkesinin, NATO'nun doğu sınırını koruduğunu ifade etti. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
herkes Türkiye'nin gücünü görecek reis sayesinde
merak etme kanal istanbulu açıyoruz. yeterki siz isteyin.
pristiyonu okul yıllarımdan tanırım türkiye aşıgı bir insandır. teşekkür ediyorım kendisine türkiye ukrayna konusunda karadeniz. korumalıgına her şekilde üstlenir. nato sizi almasın önemli degil gibi görselerde 60 milyon nufusu olan bir ukrayna gibi güzel pazar ülkesi ithalat ihracatta önemli adımlar atan ukraynaya haksızlıktır. bir ukrayna 10 kat yunanistandan büyük verimli topraklara sahiptir.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler