HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Umut Oran Londra'da CHP'lilerle bir araya geldi

CHP 24. Dönem İstanbul Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran, seçim çalışmaları kapsamında İngiltere'nin başkenti Londra'da partililerle bir araya geldi.

LONDRA (AA) -CHP İngiltere Birliği'nin düzenlediği toplantıda konuşan Oran, halkın 7 Haziran genel seçimlerinde Mecliste daha fazla partiyle temsil edilme iradesi ortaya koyduğunu belirterek, "Bu güzel bir şey. Türkiye'nin de esasında Avrupa ülkelerinde olduğu gibi koalisyon kültürüne alışması gerekiyor” dedi.

7 Haziran seçiminin en önemli sonucunun AK Parti'nin 13 yıllık iktidarını sona erdirmiş olması olduğunu savunan Oran, "Mevcut cumhurbaşkanı yasa ve anayasayı, ettiği yemini bir kenara atarak, meydan meydan, miting miting AK Parti'ye oy istedi. ‘400 milletvekili istiyorum' dedi ama bu halk 400 milletvekili vermedi" diye konuştu.

Seçimde CHP, MHP ve HDP'nin yaklaşık yüzde 58'lik bir blok teşkil eden oy toplamayı başardığını ifade eden Oran, ancak bu 3 partinin bir araya gelerek koalisyon kuramadığını hatırlattı.

Oran, "Halk AK Parti dışındaki 3 partinin koalisyon kurmasını istedi. Ancak süreci hep beraber yaşadık. Türkiye büyük bir fırsatı kaçırmış oldu. Yüzde 58 koalisyon hükümeti kursaydı, bugün gündemimiz çok daha farklı olacaktı. Demokrasi yolunda çok daha emin adımlarla, ileriye doğru gidiyor olacaktık" görüşünü dile getirdi.

CHP'nin 7 Haziran sonrasında yapıcı bir siyaset izlediğini, bütün partilerle görüşme yürüttüğünü anlatan Oran, "Seçim bitti, oylar açıklandı, MHP'nin Genel Başkanı daha o gece dedi ki 'Ben yokum, erken seçime gitmelidir Türkiye.' Bu süreçte çok kötü bir tutum sergiledi. Biz 'önce Türkiye' dedik, MHP ise 'önce ben' dedi. 'Ben konuşmam, ben görüşmem, ben oturmam, ben dinlemem, ben ne dersem odur' dedi. HDP de bu süreçte yapıcı bir katkı sunamadı" diye konuştu.

MHP'nin 7 Haziran sonrası izlediği politika nedeniyle oy kaybettiğini savunan Oran, HDP'yle ilgili olarak da "HDP de oy kaybetti. HDP de bölgesel siyasetin içinden çıkıp Türkiye partisi olamıyor. Terörle, PKK'yla ilişkisini tam olarak kesemiyor. Türkiye'de aslında büyük bir tepki de var" değerlendirmesini yaptı.

AK Parti'nin de 7 Haziran sonrasında oy kaybetmeyi sürdürdüğünü savunan Oran, CHP'nin ise yapıcı yaklaşımı nedeniyle oylarını artırdığını savunarak, "Halk, CHP'yi iktidara en hazırlıklı parti olarak görüyor. 1 Kasım'da tek hedefimiz var, tek başımıza iktidar olmak. Bunun için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler