HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Üretken yapay zekâ nedir? Üretken yapay zekâ nasıl çalışır, ne işe yarar?

Teknoloji alanındaki gelişmelerle birlikte insan hayatını kolaylaştıran pek çok farklı özelliğe sahip yapay zekâ uygulaması mevcuttur. Bilgisayar yönetiminde olan bir robotun insan aklına benzer nitelikler taşıması ve bu niteliklerini kullanarak çeşitli işlevleri, görevleri yerine getirmesi, yapay zekâ olarak ifade edilir. Bu yapay zekâ çeşitlerinden biri de üretken yapay zekâ modelidir. Peki, üretken yapay zekâ nedir, nasıl çalışır ve ne işe yarar?

Üretken yapay zekâ nedir? Üretken yapay zekâ nasıl çalışır, ne işe yarar?

İçindekiler

  • Üretken yapay zekâ nedir?
  • Üretken yapay zekâ nasıl çalışır?
  • Üretken yapay zekâ araçları nelerdir?

Üretken yapay zekâ modeli, isminden de belli olduğu üzere üretici bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde insanların ihtiyaç duyduğu içeriklere daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır. Yapay zekâ modelleri insan gibi düşünme yeteneğine sahip olmamasına rağmen bilgi bulma, içerik üretme gibi pek çok işlevi yerine getirmede oldukça başarılıdır. Bu noktada üretici yapay zekâ nedir konusunu daha da detaylı bir şekilde ele almak önemlidir.

Üretken yapay zekâ nedir?

Generative Al ismiyle de tabir edilen üretken yapay zekâ uygulaması, adından da anlaşılabileceği gibi içerik üretme manasına gelmektedir. İnsanların içerik oluştururken bu içerikleri daha hızlı hazırlamasını sağlayan üretken yapay zekâ modeli, birbirinden farklı girdilere dayanarak en seri şekilde içerikleri ortaya çıkarmaktadır. Ancak bu içerikleri meydana getirmesi insanların tüm işlerini yapması anlamını taşımamaktadır. Üretken yapay zekâ uygulamasından içerik üretimi ile ilgili yardım alınırken, kullanıcılar bazı başlıkları yazabilir, soru sorabilir veya herhangi bir konu hakkında yazı hazırlarken yazıya destek amacıyla fikir alabilir.

Üretken yapay zekâ nasıl çalışır?

Üretken yapay zekâ ne işe yarar konusu bu tür programları kullanmak isteyenler için önemli bir konudur. Üretken yapay zekâ programı; kullanıcıların ses, görüntü, animasyon, yazı gibi ihtiyaç duyduğu çeşitli içerikleri oluşturmasında yardımcı olabilen bir programdır. Üretken yapay zekâ örnekleri olarak Alexa, Siri gibi yapay zekâ sohbet robotlarını sıralamak mümkündür.

Günümüzde üretken yapay zekâ uygulaması olarak bilinen birçok farklı program da bulunmaktadır. Bunlardan biri insanlara fotogerçekçi görüntüler üretme fırsatı sunan Stable Diffusion programıdır. Bunun dışında kullanıcıların birkaç cümle yazıp, bu cümlelerin devamını tahmin ederek metni tamamlayan GPT yapay zekâ dil modeli de mevcuttur.

Üretken yapay zekâ araçları nelerdir?

Üretken yapay zekâ uygulamalarıyla insanlar içeriklerini daha hızlı ve daha kolay bir şekilde üretebilme fırsatını elde etmektedir. Bu noktada üretilen içeriklerin hem kaliteli hem de benzersiz olması önemlidir. İlişki kurma asistanı, toplantı asistanı, kontrol panelleri, içerik oluşturma, video oluşturma, sunum desteği oluşturma gibi üretken yapay zekâ araçları ile pek çok önemli görev daha hızlı bir şekilde yerine getirilebilmektedir.

ChatGPT ismiyle bilinen yapay zekâ modeli de günümüzde birçok kullanıcın tercih ettiği uygulamalardan biridir. Bu noktada ChatGPT hangi yapay zekâ konusu karşımıza çıkabilir. Bu uygulama, yapay zekâ teknolojisine dayalı bir sohbet robotu olarak bilinmektedir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler