KADIN

Uyurken Bile Kilo Verebilmenin 5 Yolu!

Rüyalar gerçek oldu :)

Uyurken Bile Kilo Verebilmenin 5 Yolu!

1. Uyumadan önceki atıştırmalıklarımızı değiştiriyoruz!

Uyumadan önce yemek yememek, atıştırmamak, buzdolabını karıştırmamak bu yöntemle tarihe karışıyor! Buzdolabınızda tek bir değişiklik yapmanız kaidesiyle tabii;

Fındık kremaları, artmış pizzalar, anne börekleri buzdolabınızda durmaya devam edebilir elbette; yalnızca geceleri uyumadan önce elinizi onlara değil, önceden hazırlayıp buzdolabına istiflediğiniz protein shake'lere atmanız lazım :) Florida State Üniversitesi'nde yapılan araştırmalara göre, geceleri uyumadan hemen önce ortalama 30 gram protein barından protein shake içmek, uyurken vücudunuzun yaktığı kalori miktarını arttırıyor. Ayrıca, tükettiğiniz protein, geceleri siz dinlenirken kaslarınızın tamirine harcanıyor, daha çok kas ağırlığına sahip olmanız da uyurken daha çok kalori yakmanızı sağlıyor.

Peki ev yapımı protein shake nasıl mı hazırlanır? Buyrunuz, videoyla anlattık :)

2. Sadece telefonu, bilgisayarı bırakmakla kalmıyoruz; odadaki tüm ışığı kesiyoruz!

Örneğin bu hanımefendi neredeyse doğrusunu yapmış: Telefonu bırakmış, bilgisayar ekranını kapatmış, eline kitabı almış, uyuyakalmış. 'Neredeyse' diyoruz; çünkü uyurken kilo vermek istiyorsanız, gece lambasını bile kapatmanız lazım!

Çünkü siz tamamen karanlıktayken, vücudunuz melotonin hormonu üretmeye başlar. Bu hormon uykunuzu getirmekle görevlidir; bir başka yararı da vücudunuzda kalorileri yakan kahverengi yağ dokusunun üretimini tetiklemesidir. Bu yüzden telefonu, televizyonu, bilgisayarı kapatmakla kalmayın; odanıza dışarıdan en ufak bir ışığın bile sızmamasına çabalayın.

Bu konuda güneş perdeleri kesin çözüm ;)

3. Oda sıcaklığımızı hafif azaltıyoruz!

Kışın kombinin seviyesini iki gıdım düşürmek, yazın evin iki tarafından pencere açıp cereyan yaptırmak yeterli olacaktır :) Gece gece neden mi soğukta bırakıyoruz sizi?

Daha serin oda sıcaklıklarında uyumak, geceleri daha fazla kalori yakmanıza sebep olur. Hattâ Journal Diabetes'te yayınlanan araştırma sonuçlarında da, geceleri 18 derecede uyuyan insanların, geceleri oda sıcaklığında (25 derece) uyuyanlardan %7 daha fazla kalori yaktığı belirtiliyor. Sebebiyse çok basit; soğuk odalarda vücudumuz kendini normal sıcaklığında tutabilmek için çok daha fazla çalışır, bu sebeple çok daha fazla kalori yakar.

%7 gözünüze az gelmesin; bu oran gece başına 100 kalori ediyor!

4. Tüm elektronik ekranları kapatıyoruz!

İkinci maddemizde kısaca değinmiştik bu mevzuya; vücudumuzun bu elektronik ekranlara verdiği tepkilere bakılırsa, biraz daha üzerinde durmamız lazım:

Manchester Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre akıllı telefonlar ve tabletler gibi elektronik cihazlardan yayılan kısa dalgalı mavi ışıklar, vüdumuzun melotonin üretimini engelliyor; bu da metabolizmamızın aksamasına sebep oluyor. Ayrıca bu zararsız sandığımız ışıklar şeker hastalığına ön ayak olan trigliseritlerin artmasına, vücudumuzda şeker ve yağ asitlerinin seviyesini ayarlamakla görevli protein adiponektin'in azalmasına sebep oluyor.

Yani yalnızca kilo değil problem, neresinden tutsanız zararlı!

5. Son olarak: Uykumuzdan çalmıyoruz!

Geceleri 1 saat fazla uyumanızın yararlarını anlattık durduk. Geceleri uykunuz bölünmesin diye sizlere listeler dizdik. Sağlığınız umrunuza uğrayamadı belli ki, bakıyoruz halâ geceleri eski Sherlock bölümlerini izlemeye, bütün Twitter'ı okumaya devam ediyorsunuz!?

Belki bu mevzunun kilo verebilmenizle de ilgisi olduğunu öğrenmek dizileri kapattırır, yastıklarınızı kabartır:

Amerikan Klinik Besin Dergisi'nde yayınlanan araştırmaya göre; iyi dinlenmiş (geceleri 7-8 saat deliksiz uyumuş) insanlar, az uyuyan insanlara göre uykularında %5, gündüzleriyse %20 daha fazla kalori yakıyorlar! Ayrıca başka bir araştırma gösteriyor ki; uyku eksikliği yaşayan bünyelerde, yağ hücreleri insüline karşı daha az hassas hale geliyor. Metabolizmadaki bu değişikliğin ucu, ne yazık ki obeziteye kadar uzanabiliyor...

Özetle, kaçırdığınız dizileri izlemek için bir gün icat edilmiş durumda zaten; ismi de pazar :) O günü kullanın, haftaiçleri uykunuzdan çalmayın.


Kaynak: Rd.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön