HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Uzmanı açık ve net konuştu: Kanser riskine karşı...

Hem dünyada hem de ülkemizde en çok ölüm nedenlerinden biri olan kansere karşı uzmanlar uyarı yapmaya devam ediyor. Kanserde erken tanının önemi ile birlikte beslenme ve yaşam tarzı gibi konularda önemli rol oynuyor. Her besini mevsiminde yemenin önemine vurgu yapan uzmanlar, tencere yemeklerine geri dönülmeli uyarısında bulundu.

Uzmanı açık ve net konuştu: Kanser riskine karşı...

Kanser, dünyada ve Türkiye’de sebebi bilinen ölümler arasında en yüksek ölüm oranına sahip hastalıklar arasında. Teknolojinin ve tıbbın ilerlemesi ile elde edilen sonuçların daha etkin kullanılması ve halkı bilgilendirme açısından 1-7 Nisan arası kanser haftası olarak kutlanıyor.

KANSER İKİNCİ SIRADA!

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Tıbbi Onkoloji Kliniği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Timuçin Çil, “Tüm dünyadaki ölüm nedenleri arasında kanser ikinci sırada yer alıyor. Kanserin görülme oranı da belirgin olarak son dönemlerde artıyor. Kanser tedavisinde son yıllarda çok belirgin gelişmeler var” diye konuştu.

dfghj

KÖTÜ BESLENMEDEN KAÇMAK LAZIM

Fast food tüketimini sınırlandırarak sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmenin kanser riskini azaltacağını aktaran Çil, değiştirilebilir en önemli faktörün beslenme alışkanlığı olduğunu dile getirdi. Kanser olmamak için her besinden dengeli ve düzenli alınması gerektiğini belirterek, geleneksel tencere yemeklerine geri dönülmesi gerektiğini vurguladı.

(İHA)


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler