HABER

Yabancılara toprak satışında yeni düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, yabancılara toprak satışındaki kısıtlama oranının 2,5 hektardan 30 hektara kadar çıkabileceğini, sürecin 2012 başlarında tamamlanmasını beklediklerini kaydetti.

Erdoğan Bayraktar, "Düşük Karbon Ekonomisinde Rekabet Gücü: 2012 ve Sonrası için Beklentiler" konferansının çıkışında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bayraktar, Fransa parlamentosunda bugün oylanması beklenen 1915 olaylarına ilişkin yasa teklifi konusundaki soruyu, "Bu Sarkozy'nin aczinin tezahürüdür. İnsanlıkla, düşünce özgürlüğüyle alakası olmayan bir olay" diye cevaplandırdı.

Bayraktar, yabancılara toprak satışındaki kısıtlama oranına ilişkin bir soruyu cevaplarken, dünyada ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi özgüveni yüksek ülkelerin mütekabiliyet şartı aramadan gayrimenkul satışı gerçekleştirdiklerini, kendilerinin ise Türkiye'nin stratejik konumu ve şartlarını dikkate alarak yabancılara mülk satışının önünü açmak için girişimde bulunduklarını anlattı.

Satışı yapılacak gayrimenkul türlerini konut ve iş yeri ile kısıtlamayarak çeşitlendirdiklerini söyleyen Bayraktar, "Yabancılara toprak satışındaki kısıtlama oranı 2,5 hektardı. Bunu 30 hektara kadar çıkarabileceğiz. Ancak bu daha taslak halinde" dedi.

Bayraktar, 2012 başlarında sürecin tamamlanmasını beklediklerini belirtti.

Şu anda bakanlıklarının en önemli işinin, Türkiye'deki konut stokunu yenilemek olduğunun altını çizen Bayraktar, "Bir saniye bile beklemeye tahammülümüz yok. Yasal prosedürü hazırlıyoruz" diye konuştu.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
çok güzel alıcı varsa bizleride satın
dogru soyluyorsunuz bir saniye bile beklemeyin satin bu memleketi tipki sevdiklerinizi sattiginiz gibi.
malımız mulkumuz o kredilerini kullandıgımız bankalara satıldı zaten yarın birgun kriz cıkıpta borclarımızı odeyemedigimizde neyimizi isterler sizce.50bin liraya aldıgımız 20binlik arabalar borcumuzu kapamaz adamların derdi bu yolla arazilerimize konmak üstelik artık onlar bizim kadar yerli sayılıyor.hiç bir sınır yok onlerinde
Geri Dön