KADIN

Yağı yüksek, çok sağlıklı 10 muhteşem yiyecek

Yağ hiç bu kadar sağlıklı olmamıştı!

Yağı yüksek, çok sağlıklı 10 muhteşem yiyecek

Son 40 yılda insanlar daha fazla şeker, rafine karbonhidrat ve işlenmiş gıdalar tüketiyor. Bunun bir sonucu olarak tüm dünya şişman ve daha hasta olmaya başladı. Ancak, zaman değişiyor. Yapılan araştırmalar, yağın zararlı olmadığını ortaya çıkarmaya başladı. Bunun sonucunda yağ içeren, ancak sağlık açısından süper faydalı besinler yeniden sahnelere geri dönüyor.

İnanılmaz sağlıklı ve besleyici yağ oranı yüksek 10 gıda:

1. Avokado
Avokado çoğu diğer meyvelerden farklıdır. Meyvelerde karbonhidrat bulunmasına rağmen, avokado yağ ile doludur. Avokado çoğu hayvansal gıdalardan daha fazla yağ vardır. Avakado'da yağ oranı yüzde 77'dir.

Avakado'da bir tekli doymamış yağ olan oleik asit vardır. Bu yağ asidinin sağlık açısından faydaları çok fazladır. Avokado, muzdan bile yüzde 40 oranında daha fazla potasyuma sahiptir. En iy potasyum kaynaklarından biridir.
Lif açısından da zengin olduğu için iyi kolestrolü yükseltmekte, kötü kolestrolü düşürerek trigliseridi azaltmaktadır. Avakodunun yağ ve kalori oranı yüksek olmasına rağmen, tüketen kişilerin karın yağlarının azalmasını sağlamaktadır.


2. Peynir
Peynir inanılmaz besleyicidir. Bu göz önüne alındığında mantıklı. Bir bardak süt, kalın bir dilim peynir üretmek için kullanılır.
Bu kalsiyum, B12 vitamini, fosfor ve selenyum açısından büyük bir kaynaktır. Ayrıca protein açısından da zengindir. Kalın bir dilim peynirde 6.7 gram protein içerir.
Peynir, diğer yüksek yağlı süt ürünleri gibi yağ asitleri sebebiyle tip 2 diyabet riskinin azalmasına yardımcı olur.


3. Bitter Çikolata Bitter çikolata aslında inanılmaz tadı ile ender sağlıklı gıdalar biridir. Yüzde 65 oranında yağ içerir. Bitter çikolatanın yüzde 11'i lif, demir, magnezyum, bakır ve mangan içerir. Ayrıca, antioksidanlar açısından yaban mersininden sonra ikinci sırada en yüksek skora sahip bir gıdadır.

İçinde Antioksidanların bazı güçlü bir biyolojik aktiviteye sahiptir ve kan basıncını düşürürken, iyi kolestrolü yükseltir.

Yapılan araştırmalara göre, hafta 5 kez bitter çikolata yiyen bir kişinin yemeyen kişilere göre kalp hastalıklarından ölme riski yüzde 50 oranında daha az olduğunu belirlenmiştir.
Ayrıca bitter çikolata, beyin fonksiyonlarını gelişterirken, cildin güneş ışınları sebebiyle gördüğü hasarı da yok etmektedir.

Bunun için yapmanız gereken bir tek şey var. Aldığınız bitter çikolatanın yüzde 70 oranında kakao içerdiğinden emin olun.


4. Yumurta
Bir yumurta sarısında yüksek oranda kolesterol ve yağ bulunur. Bundan dolayı da yıllarca yumurtanın sarısının yenmemesi gerektiği söylendi. Oysa yapılan araştırmalara göre, bir yumurta sarısında 212 mg kolestrol vardır. Yumurtanın kalorisinin yüzde 62'i ise yağından gelmektedir.
Yapılan çalışmalara göre, yumurta kolestrolü, insanların kanındaki kolestrolü etkilememektedir. Ayrıca, yumurtanın içinde vitamin ve mineraller bulunur. Bunların bir insanın ihtiyaçları için çok önemlidir.
Yumurta, kilo vermek kişiler için de dost gıdadır. İhtiva ettiği protein ile kilo vermeyi kolaylaştırır.
Yağ açısından zengin olan yumurtada omega-3 yağı bulunur. Bunun için kesinlikle yumurta yerken, sarısını atmayın.


5. Balık Yağı Sağlıklı kabul edilen hayvansal yağların başında balık yağı gelmektedir. Somon, alabalık, uskumru, sardalye ve ringa balığı yağları çok değerlidir. Bu balıklar, kalp sağlığı açısından faydalı omega-3 yağ asitleri, yüksek kaliteli protein yüklüdür. Yapılan çalışmalara göre, balık yemek insanları kalp hastalığı, depresyon, bunama riski gibi bir çok hastalıktan korumaktadır.


6. Fındık
Fındık inanılmaz sağlıklıdır. Bunlar sağlıklı yağlar, yüksek lif ve iyi bir protein kaynağıdır. Fındık ayrıca E vitaminive maznezyum açısından zengindir. Yapılan araştırmalara göre, fındık yemek, insanları daha sağlıklı yapmakta, kalp hastalıkları, obezite, tip 2 diyabet gibi hastalıklardan korumaktadır.

Aynı şekilde badem, ceviz gibi yiyeceklerde benzer özelliklere sahiptir.


7. Chia tohumları
Chia tohumları genellikle "yağlı" gıda olarak algılanmamaktadır. Ancak, chia tohumun yaklaşık 28 gramında 9 gram yağ bulunmaktadır. Chia tohumları, hemen hemen tüm karbonhidratı lif olduğu dikkate alındığında, kalorisinin büyük bölümü yağdan gelir. Mükemmel yüksek yağ oranına sahip bir bitkidir.

Chia tohumları, anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Kan basıncını düşürmektedir. İnanılmaz ölçüde besleyici olan Chia tohumlarında lif ve omega-3 ile mineraller bulunur.


8. Sızma Zeytinyağı
Hemen hemen herkes sağlıklı olduğunu kabul ettiği bir başka besin sızma zeytinyağıdır. Bu yağ önemli bir bileşeni olan Akdeniz diyetinin çok sayıda sağlık faydaları vardır. Sızma zeytinyağı E ve K vitaminleri içerir ve güçlü antioksidanlara sahiptir.
Bu Antioksidanların bazı enflamasyon mücadele ve kolestrolün kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Beslenmede, bütün sağlıklı yağların dışında, sızma zeytinyağı kraldır.


9. Hindistancevizi ve Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi ve hindistan cevizi yağı, gezegende doymuş yağ en zengin kaynaklardandır. Yağ asidi yaklaşık yüzde 90'ı doymuştur. Böyle olmasına rağmen, yüksek miktarda tüketmek, kalp hastalıklarını önlemekte yeterli değildir.

Hindistan cevizi yağının diğer yağlardan önemli farkı, büyük ölçüde orta zincirli yağ asitlerinden meydana gelir.
Bu yağ asitleri de keton oluşumuna neden oluyor. Bu yağ, iştahınızı azaltırken, metabolizmayı da hızlandırır.

Yapılan araştırmalara göde hindistan cevizi yağı, Alzheimer hastaları üzerinde iyi sonuçlar vermekte ayrıca karın bölgesi yağların yakılmasında önemli bir rol oynamaktadır.


10. Tam Yağlı Yoğurt
Gerçek, tam yağlı yoğurt inanılmaz sağlıklıdır. Diğer yüksek yağlı süt ürünleri gibi aynı özellikleri taşır. Ama aynı zamanda probiyotik bakteriler sağlığınız üzerinde güçlü etkilere sahiptir. Çalışmalar yoğurtun, sindirim sağlığı üzerine olumlu etkilerinin bulunduğunu gösterirken, kalp hastalığı ve obezite ile savaşta yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Sadece gerçek, tam yağlı yoğurdu seçerken emin olun. Marketlerde satılan yoğurtların büyük bölümünde yağ oranı düşük, şeker oranı yüksektir. Bu durumda hiç yoğurt yememek daha iyidir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön