HABER

Yaşam tarzı ve kanser ilişkisi

Sağlıklı bir diyet ve sigara içilmeyen bir hayat tarzı seçimi ile kanserlerin yüzde 60-70 oranında önlenebileceğini belirten Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Ötleş, hayat tarzının kanser riski üzerinde önemli bir etken olduğunu söyledi.

Yaşam tarzı ve kanser ilişkisi

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Prof. Dr. Ötleş, "Bilim adamları kanser riskinin büyük bir yüzdesinin hayat tarzı seçimleri ile alakalı olduğunu belirlemişlerdir. Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü'nün kanseri önlemek için yayınladığı bir raporda, tüm kanserlerin yüzde 30-40'ının direkt olarak gıdalar ve yediklerimize, yaptığımız egzersizlere, kilo artışına bağlı olduğuna dikkat çekilmiştir." dedi.

Birçok kanser türünün direkt olarak hayat tarzı (diyet, sigara içme gibi) ilgili olduğunu açıklayan Prof. Dr. Ötleş, "Bugün vitaminlerin, minerallerin, yağların, diyet lifinin ve fitokimyasalların kanser riskini kontrol etmedeki rollerinin anlaşılmaya başlanması, her birimizi kanser riskini azaltmak için ufak değişiklikler yapmaya yöneltmektedir. Araştırmacılar, meyve ve sebze ile dolu olan bir diyetle birlikte egzersiz ve kilo artışının kontrolü ile kanser riskinin yüzde 30-40 oranında azaltılabileceğini belirtmektedirler. Bunun anlamı her yıl 3-4 milyon insanın daha az kansere yakalanması demektir. Prostat, göğüs, kolon ve akciğer kanserini önlemede özellikle diyet ve hayat tarzı etkili olabilmektedir." diye konuştu.

Uygun diyet ve hayat tarzı ile prostat kanseri oranının yüzde 10-20, göğüs kanserinin yüzde 33-50, kolon kanserinin yüzde 66-75, akciğer kanserinin ise yüzde 90 oranında azaltılabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Ötleş, "Meyve ve sebzenin bol olduğu, baklagilleri de içeren bitkisel bazlı diyetler seçilmelidir. Yetişkinlik döneminde normal kilonun altına veya üstüne çıkılmamaya özen gösterilmelidir. Günlük olarak 400-800 gram veya 5'ten fazla porsiyon olacak şekilde meyve ve sebze tüketilmelidir. Sigara ve alkol tüketilmemelidir. Yanık gıdalar yenmemelidir. Et ve balık yiyen kişiler yanık et sularını yemekten kaçınmalıdırlar" dedi.

Yaklaşık 60 bin kadın denek üzerinde yapılan bir araştırmada zeytinyağının göğüs kanserine yakalanma riskini yüzde 45 oranında azalttığını belirten Prof. Dr. Ötleş, "Ayrıca kolon ve yumurtalık kanserlerini önlemede umut vaat etmektedir." diye konuştu.

Kanseri önlemek ve etkisini azaltmak için birtakım önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ötleş, "Şişmanlıktan kaçınmak, yağ tüketimini azaltmak, lifli gıda tüketimini arttırmak, vitaminlerce zengin gıdalar tüketmek, lahana, brokoli ve karnıbahar gibi sebzeleri tüketmek, alkol tüketimini azaltmak bunlar arasında sayılabilir." şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön