HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Yaz tatilinde elinizden bırakmak istemeyeceğiniz kitaplar

"Yazın ne okusam?" diye kararsız kalan herkesi buraya davet ediyoruz! Karanlık distopyalardan içinizi huzurla dolduracak romanlara, bilim kurgudan fantastik öykülere kadar uzanan, hem konularıyla hem de sürükleyici anlatımlarıyla okurlarını büyüleyen eserlerin bulunduğu harika bir liste hazırladık. Güneşin altında, serin gölgelerde ya da sahil kenarında elinizden düşmeyecek, sizi bambaşka dünyalara götürecek kitap önerilerimize gelin, birlikte göz atalım!

Yaz tatilinde elinizden bırakmak istemeyeceğiniz kitaplar

Yaz tatili, yılın en keyifli zamanlarından biri. Sıcak havaların, uzun günlerin ve deniz kenarında geçen huzurlu anların tadını çıkarırken yanında iyi bir kitabın olması her şeyi daha da güzelleştiriyor. Bu yaz elinizden bırakmak istemeyeceğiniz kitaplarla dolu bir liste hazırladık. Edebiyat tutkunlarından macera severlere, bilim kurgu meraklılarından romantik hikayelerin peşine düşenlere kadar her zevke hitap eden kitaplarla tatiliniz daha da renkli ve unutulmaz olacak! İşte detaylar.

1. Hwang Bo-Reum - Hyunam-Dong Kitabevi


2

Hyunam-Dong Kitabevi sıcaklığı ve umudu size hatırlatacak, kitapların iyileştirici gücünü hissettirecek içten bir hikayeyi anlatıyor. Ana karakterimiz Youngju, üniversiteye gitmiş, düzgün bir adamla evlenmiş, saygın bir işe girmiştir ama bir gün, tüm hayatı altüst olur. Tükenmişlikle dolu bir hisle eski yaşamını geride bırakan Youngju, başarılı kariyerini terk eder, kocasından ayrılır ve hayalini takip ederek bir kitapçı dükkânı açar. Hyunam-Dong Kitabevi, evliliklerinde mutsuzluk yaşayan ev hanımlarından yazara kadar içinde hayal kırıklığı olan birbirinden farklı insanlara, hayatın tadını çıkarmayı ve yeniden umut etmeyi öğreten bir yer haline gelir.

Ürünü İncele

2. Ursula K. Le Guin - Mülksüzler


3

Ursula K. Le Guin'in edebi dehasını ve toplumsal felsefi derinliğini ustalıkla sergilediği bir başyapıt olan Mülksüzler, Urras ve Annares gezegenleri arasındaki çarpıcı zıtlığı anlatıyor. Kapitalizm ve anarşizm arasındaki çatışmayı ve insan doğasının temel sorularını incelerken okuyucularını farklı bir evrenin keşfine çıkaran Le Guin, anarşizmi derinlikli bir şekilde ele alırken işbirliği ve dayanışmanın gücünü vurgulayarak ideallerin ve insanlığın özüne dokunan bir anlatı sunuyor.

Ürünü İncele

3. Oğuz Atay - Tutunamayanlar


4

Türk edebiyatının unutulmaz eserlerinden biri olan Tutunamayanlar, Turgut Özben'in içsel çatışmaları ve toplumsal sorgulamalarıyla okuyucuyu derin düşüncelere sürüklüyor. Oğuz Atay'ın sıradışı anlatımı ve karakterler arasındaki bağlar, sizi hikayenin içine çekiyor. İstanbul'un sokaklarında gezinirken Türkiye'nin 1960’lardaki karmaşık atmosferine tanık olduğumuz roman, Atay'ın derinlikli karakter analizleri ve mizahi yaklaşımıyla Türk aydınının kimlik arayışını ve bu arayışın toplum ile etkileşimini anlatıyor.

Ürünü İncele

4. George Orwell - 1984


5

George Orwell'in distopik klasiği, totaliter bir rejimin egemen olduğu bir dünyada bireyin ve yaşamanın nasıl olduğunu gösteriyor. Günümüzde bile popülerliğini korumaya devam eden 1984’te Orwell, siyasi bir distopyayı o kadar ustalıkla anlatıyor ki, kitabı okurken kendinizi o karanlık dünyanın içinde bulmamak elde değil. Büyük Birader'in gözetiminde yaşayan insanların hikayesi, sizi gerçekten de düşündürecek.

Ürünü İncele

5. J. K. Rowling - Harry Potter ve Felsefe Taşı


6

J.K. Rowling'in dünya çapında fenomen haline gelen Harry Potter serisinin ilk kitabı olan Felsefe Taşı, genç Harry'nin Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki maceralarına başlangıcını anlatıyor. Normal bir yaşam süren Harry'nin, bir büyücü olduğunu keşfetmesiyle başlayan kitap, Hogwarts Büyücülük ve Cadılık Okulu'nda yeni arkadaşlıklar ve deneyimlerle birlikte yaşadıklarını anlatıyor. Büyülü yaratıklarla ve sıra dışı yolculuklarla dolu bir maceraya ev sahipliği yapan Harry Potter hem çocuklar hem yetişkinler için büyüleyici bir okuma vaat ediyor!

Ürünü İncele

6. Hiromi Kawakami - Nakano Eskici Dükkanı


7

Japon edebiyatının inceliklerini ve günlük yaşamın sıradanlığında gizlenen büyüyü keşfetmek isteyenler için Nakano Eskici Dükkanı, harika bir seçim! Sıradan bir eskici dükkanında geçen ve Nakano adındaki eski bir adamın yönettiği bu dükkan, sadece eşyaları değil, aynı zamanda gizemli hikayeleri de saklıyor. Kawakami'nin akıcı üslubu ve renkli karakterleri, okuyucuyu bir yandan Tokyo'nun sokaklarında dolaştırırken öbür yandan da insan ilişkilerinin karmaşıklığını gözler önüne seriyor. Kawakami, dükkanın çalışanları Masayo ve Takeo'nun birbirinden ilginç müşterilerle ve aralarında gelişen ilişkilerle dolu yaşamlarıyla hem eğlenceli hem de düşündürücü bir okuma deneyimi yaşatıyor,

Ürünü İncele

7. Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel Garcia Marquez


8

Buendia ailesinin 100 yıl süren bir lanetle boğuşmasını ve bu lanetin son üyesi olan Aureliano'nun yaşadığı olağanüstü deneyimleri anlatan Yüzyıllık Yalnızlık romanı sizi büyülü bir dünyanın içine çekiyor. Aureliano etrafında dönen hikaye, ana karakterin Melquides adlı bir çingene tarafından bırakılan el yazmalarını okuması üzerinden şekilleniyor. Marquez'in büyüleyici anlatımıyla süslenen olağanüstü atmosfer, okuyucuyu Latin Amerika'nın gizemli ve büyülü dünyasına davet ediyor.

Ürünü İncele

8. Albert Camus - Yabancı


9

1942’de yayınlanan Yabancı, Albert Camus’un ilk ve en çok ses getiren yapıtları arasında. Özellikle de Meursault'un içsel yolculuğu, varoluşçu felsefeyi anlamak için mükemmel bir örnek. Camus'un sade ve etkileyici dili, okuyucuyu ister istemez hikayenin içine çekiyor. Kitap, işlediği suçtan çok, gerçek duygularını dile getirdiği ve toplumun istediği kalıba girmeyi reddettiği için dışlanan Meursault karakterinin duyarsızlığı ve topluma uyumsuzluğunu anlatarak 20. yüzyıl insanının içine düştüğü yabancılaşmayı ustalıkla dile getiriyor.

Ürünü İncele

9. Harper Lee - Bülbülü Öldürmek


10

Harper Lee'nin Pulitzer ödüllü romanı, 1930'ların Amerika'sında ırkçılık ve adalet temalarını işliyor. Küçük bir kasabada yaşanan olayları Scout Finch'in gözünden okurken onun masumiyeti ve merakından etkilenmeden yapamayacaksınız. İnsanın insan oluşunu sorgulayan Bülbülü Öldürmek, Harper Lee'nin akıcı dili ve canlı karakterleriyle sizi Amerika'nın Güney'inin sıcak atmosferine taşıyacak.

Ürünü İncele

10. William Golding - Sineklerin Tanrısı


11

Nobel edebiyat ödülü alan Sineklerin Tanrısı, William Golding’in en önemli eserleri arasında gösteriliyor. İnsan doğasının karanlık yönlerini gözler önüne seren kitap, II. Dünya Savaşı’ndaki atom bombasından korunmak için Britanyalı bir grup çocuğun uçak ile taşınmasını konu alarak başlıyor. Roman temelde uçağın ıssız bir adaya düşmesi sonucu adada mahsur kalan çocukların uygarlık ve vahşilik arasında nasıl bir denge kurmaya çalıştıklarını anlatıyor. Başlangıçta uygar toplumun baskılarından uzak, örnek bir düzen kurmak isteyen çocukların gitgide korkunç bir kişiliğe bürünmesiyle gelişen olayları anlatan William Golding'in çarpıcı romanı, her sayfasıyla insanı kendi dünyasına çekiyor.

Ürünü İncele

Umarız önerdiğimiz ürünleri beğenirsiniz. Bu içerikten alışveriş yapmaya karar verirseniz, Mynet bağlantılardan gelir/komisyon elde edebilir. Satın alım sonrasında
satıcılardan kaynaklanan sorunlardan Mynet sorumlu değildir.

Express


En Çok Aranan Haberler