Yerimi işgal etme diyenler kazandı: Toplu taşıtlarda erkeklere bacak açarak oturmak artık yasak

İspanya'nın başkenti Madrid'de toplu taşıma araçlarında erkeklerin bacaklarını yayarak oturması artık yasak. Kadın hakları gruplarının aylardır verdiği 'bacaklarını topla' kampanyası sonucu tüm taşıtlara bacaklarını açarak oturan erkekler için uyarı levhaları hazırlandı.

Yerimi işgal etme diyenler kazandı:  Toplu taşıtlarda erkeklere bacak açarak oturmak artık yasak

Madrid belediyesinin toplu ulaşım şirketi EMT, kadın hakları gruplarının sesine kulak verdi ve erkeklerin taşıtlarda bacaklarını toplaması için araçlara çeşitli tabelalar yerleştirdi. (Madrid belediyesine özenmemek işten bile değil...)

bacak

Bu güzel haberi dünyanın farklı yerlerinden duymak bizleri mutlu etmeye yetti. 2014 yılında Türkiye'de #yerimiisgaletme, #bacaklarını topla etiketleriyle Twitter'da kampanya başlatılmış ve kadınlar toplu taşıma araçlarında erkekler tarafından taciz edildiklerini gösteren görseller paylaşmıştı.

asli

Canım kadınların kendi kendilerine yürüttüğü bu kampanya ne yazık ki Madrid'teki kadar dikkat çekmedi ülkemizde...

marlin

EMT yasakla ilgili, "Bu bilgi tabelası diğer insanları rahatsız edecek şekilde oturmanın yasak olduğunu gösteriyor. Yolcuların medeni sorumluluğa sahip olması diğer yolcuların kişisel alanına saygı duyulmasını hatırlatıyoruz" dedi.

Başkalarını rahatsız edecek şekilde saygısızca oturan erkek görseli, kullanılan tabelalardan bir örnek.

ispanya

Yasağı delenlere ise bir ceza getirilip getirilmeyeceği henüz netleşmedi. Bu güzel kampanyanın öncü şehri ise New York. "Ahbap, lütfen yayılmayı" bırak sloganıyla kent metrosunda büyük destek görmüştü. Hatta bu kurala uymayanları polis gözaltına almıştı. Daha sonrasında suçlamaların düşürülmesi kararı alınmıştı.

bacakaa

Sabah akşam türlü sebeplerle kullandığımız toplu taşıtlarda durum pek iç açıcı değil... "Pembe metrobüs, pembe taksi, pembe otobüs, kadınlara özel vagon" tartışmaları sürüp gidiyor. İstiyoruz ki biz kadınları ötekileştiren, dışlayıp yaftalayan uygulamalardan çok, insanca ve özgürce seyahat edeceğimiz uygulamalar hayata geçirilsin. Mesela Madrid'deki 'bacaklarını topla' kuralı bu uygulamaya nacizane bir örnek...

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
keşke Türkiye'ye de böyle bır uygulama gelse . gerçi gelse de anlamayacaklar var maalesef :(
Diğer Haberler