HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Zencefil: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Zencefil, tarihi çok eskilere dayanan bir bitkidir. Tropik bölge iklimlerini sevmesinden dolayı Güneydoğu Asya'da daha çok yetiştirilir.

Zencefil: Faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Sağlık sorunlarına karşı kullanılan bitkisel bir çözüm olması sebebiyle birçok insan tarafından tercih edilir. Daha çok baharat olarak tüketilmesinin yanı sıra tedavi edici özelliği ile tıp alanında kullanılır.

Taze ve kuru şekilde kullanılabilir. Taze zencefilin su oranı her zaman daha yüksektir. Kuruduğu zaman su tamamen kaybolur.

Zencefilin Kalorisi ve Besin Değeri

Miktar: 5 gr

Kalori (kcal): 4

Yağ (g): 0.75

Karbonhidrat (mg): 17.77

Protein (g): 1.82

Zencefilin Faydaları

İçerisinde yüksek oranda güçlü, uçucu yağlar barındırır. Güçlü yağlar acı tadı oluşturur. Keskin ve acı bir tadı olduğu için birçok kişi tüketirken zorlanır. Ancak insan vücuduna sağladığı yararlar düşünüldüğü zaman tadı önemsenmez. İçeriğinde B3, B6, C vitaminleri, fosfor, demir, magnezyum, potasyum, sodyum mineralleri ve triptofan, valin, eyisn, treonin ve fenilanin isimli çeşitli amino asitler yer alır. Bu yararlı maddeler insan vücudu için eşsiz bir koruyucu güç sağlar.

1. Soğuk algınlığına karşı koruma sağlar

Hava sıcaklığının kış mevsimi boyunca düşmesi çeşitli sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Özellikle soğuk algınlığı ve üst solunum yolu hastalıklarını atlatmak için kısa sürede büyük bir etki sağlayan zencefil direkt olarak ya da çay formunda tüketilebilir. İki şekilde de hastalığa karşı mücadeleye yardımcı olur. Özellikle boğazın yumuşamasına yardımcı olarak boğaz ağrılarının giderilmesini sağlar. Düzenli olarak tüketildiğinde hastalıkların oluşumunu engeller.

2. Kanser gelişimini önler

Kanser hücreleri insan vücudunda güçsüz bir alan bulduğu zaman hızla çoğalır. Yapılan araştırmalarla zencefilin kolorektal adı verilen kanser hücresinin engellediği kanıtlandı. Özellikle kolon kanserine karşı güçlü bir savunma sistemi oluşturarak, kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bağışıklık sistemi, insan vücudunu her türlü mikrop, virüs ve mikroorganizmalara karşı korur. Ancak bazı zamanlarda tüketilen besinlerin kalitesizliği gibi sebeplere bağlı olarak güçsüz düşebilir. Bu durumda vücut birçok hastalığa karşı daha duyarlı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için taze ya da kuru formda zencefil tüketerek vücudun korunmasına katkı sağlanabilir.

4. Mide bulantısına iyi gelir

Genelde çok yemek yenildiğinde, hamilelik sürecinde ya da farklı hastalıkların bir belirtisi olarak mide bulantısı ve kusma problemleri yaşanabilir. Bu sorunları gidermek için direkt olarak mideye etki eden besinlerin tüketilmesi gerekir. Bu sayede mide bulantısı kusmaya dönüşmeden erken müdahale sonucu önlenebilir.

5. Sindirim sistemine fayda sağlar

Birçok organı ve dokuyu kapsayan sindirim sisteminin sürekli güçlü olması olması sağlık açısından büyük önem taşır. Sindirim sistemini destekleyen ve koruyan besinlerin tüketimine daha çok yer verilmesi gerekir. Zencefil, sindirim sorunlarından kaynaklanan kabız, ishal ya da gaz durumlarını giderir. Bu sorunların tekrar oluşumunu engelleme gücüne sahiptir.

6. Sakinleştirici etkisi bulunur

Stresin ruhsal etkisinin yanı sıra, aynı zamanda bedensel etkisi de bulunur. Bedensel etkisi ilerleyen zamanlarda çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Stresi ve olası etkilerini azaltmak için rahatlatıcı özelliği olan zencefil, bitki çayı formunda tüketilebilir.

7. Yaşlanma etkilerini geciktirir

İnsan vücudu belirli bir yaşa geldiği zaman hem cilt yüzeyinde hem de organlarda belirli bir oranda deformasyon ortaya çıkar. Özellikle cilt yüzeyinde, yaşlanma etkileri daha çok belirginleşerek kırışıklık, sarkma ve yaşlılık lekelerinin oluşmasına neden olabilir. Vücudun her bölgesinde ortaya çıkan deformasyondan daha az etkilenmek için vücudu güçlü tutan besinlerin daha sık tüketilmesi gerekir. Zencefil ise, uzun süre düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda cilt yüzeyinde oluşan elastikliği önler.

Zencefil Zayıflatır Mı?

Fazla kilo birçok sağlık sorununa neden olur, hareket kapasitesini azaltır, kişiyi estetik görüntüden uzaklaştırır. Fazla kilodan sağlıklı bir şekilde kurtulmanın birçok yöntemi bulunur. Zencefil, içerisinde yer alan güçlü maddeler sayesinde vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Çay şeklinde düzenli olarak tüketilirse hem vücudun daha sağlıklı ve güçlü olmasını hem de fazla kilolardan kurtulmayı sağlar.

Zencefil Nasıl Tüketilir?

Ülkemizde yeni tanınmaya başlandığı için her geçen gün kullanım alanı artıyor. Kuru ya da taze gibi farklı formlarda tüketilebilir. Özellikle üst solunum yolu hastalıklarına karşı kuru formunun balla karıştırılması daha etkili olur. İçerisinde yoğun iltihap giderici maddeler olduğu için kısa sürede soruna çözüm sağlar. Aynı zamanda kek, poğaça, kurabiye ya da çöreklere tat vermesi amacıyla kullanılabilir. Bazen kremaların içerisine de ilave edilerek, şekerli tadın azaltılması amaçlanır.

Taze formu ise meyve sularının ya da smoothielerin içerisinde de tat vermek amaçlı tüketilebilir. Farklı bitki çaylarına ilave edilebilir. Aynı zamanda sağlıklı beslenmek isteyenler salatalarında kullanabilir. Cildi temizlemek için detoks amaçlı hazırlanan limonlu su karışımlarında kullanılabilir.

Zencefilin Zararları

  • Gün içerisinde aşırı miktarda tüketimi midede ekşime ve yanma gibi problemlere yol açabilir. Tüketimi azaltılmazsa ilerleyen süreçlerde hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunların oluşmasına neden olur.
  • Cerrahi bir operasyon geçirmeden birkaç gün öncesinde tüketiminin durdurulması gerekir. Çünkü kan sulandırıcı bir etkisi bulunur ve hastayı olumsuz bir şekilde etkileyebilir.
  • İnsan vücudu bazı besinlere karşı daha duyarlı olabilir. Vücut alerjik reaksiyona yol açabilecek besinleri, ciddi bir tehdit olarak algılar. Besini vücuttan atıncaya kadar deri yüzeyinde dökülmeler, kızarıklık ya da kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
  • Hamilelikte zencefil tüketiminin bu süreçte anne adaylarına bazı zararları bulunur. Özellikle bazı besinlere karşı duyarlılığı olan bünyelerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Alerjik reaksiyon vücutta kızarıklık, kaşıntı ya da döküntü gibi çeşitli semptomlara yol açar. Alerjisi olmayan bir anne adayının günlük 1,5 gramın üzerine çıkmaması gerekir. Aksi halde rahimde hareketlenmeyi artırarak, düşüğe yol açabilir. Hamilelik döneminde tüketmeden önce mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Zencefilin Erkeklere Zararları Var mı?

Erkek vücuduna zararı dokunan herhangi bir etkisi bulunmaz. Aksine erkekler için büyük yarar sağlar. Özellikle cinsel gücü artırma özelliği bulunan ilk 5 besin arasında yer alır. Doğal ve bitkisel bir doping olarak nitelendirilir. Cinsel isteği artırır. İktidarsızlığa karşı bitkisel bir çözüm olarak görülür.

Youtube


En Çok Aranan Haberler