ABD istihbaratından Trump'a Rusya uyarısı

ABD istihbaratının Trump'a, Rusya'nın Trump'ın özel hayatı ve mali durumu hakkında hassas bilgilere sahip olduğu iddialarını içeren rapor sunduğu öne sürüldü. Trump iddiaların sahte olduğunu söyledi.

ABD istihbarat birimlerinin, ABD Başkanı Barack Obama ve başkan seçilen Donald Trump'a, Rusya'nın Trump'ın özel hayatı ve mali durumu hakkında hassas bilgilere sahip olduğu iddialarını içeren bir rapor sunduğu iddia edildi. Trump ise iddiaları "Sahte haberler. Tamamıyla siyasi bir cadı avı" diyerek reddetti. Kremlin de iddiaları yalanladı.

'TRUMP'IN ÖZEL HAYATI VE MALİ DURUMUYLA İLGİLİ RUSYA'NIN ELİNDE ÖNEMLİ BİLGİLER VAR' İDDİASI

ABD basını, Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahalesi hakkında 6 Ocak'ta ABD'nin istihbarat birimleri olan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) yetkililerinin verdiği brifingde, Trump'ın özel hayatı ve mali durumu ile ilgili Rusya'nın elinde önemli bilgiler bulunduğu iddialarını içeren bir raporun yeni başkana sunulduğunu yazdı.

'SADECE CLINTON'IN SEÇİM KAMPANYASINI OLUMSUZ ETKİLEYECEK BİLGİLER'

Raporda, Rus istihbarat birimlerinin Rusya'nın hem Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump hem de Demokratların adayı Hillary Clinton hakkında bilgi topladığı ama sadece Clinton'ın seçim kampanyasını olumsuz etkileyecek bilgileri sızdırdığı yer aldı. Rusya'nın bu şekilde Trump'ın başkanlık seçimini kazanmasına dolaylı olarak yardım ettiği hakkında verilere ulaştığı iddiasına da raporda yer verildi.

Trump'a karşı baskı için kullanılma ihtimali olan bilgilerin yanında raporda ayrıca Trump'a yakın kişilerin doğrudan Rus yetkililerle bağlantısının devam ettiği iddiası da yer buldu.

ABD'li yetkililer, elde edilen bilgilerin istihbari yollarla değil, eski üst düzey bir İngiliz istihbarat yetkilisi tarafından yönetilen ve siyasi danışmalık yapan bir kuruluşun yaptığı araştırmalara dayandığını belirtti.

CIA ve FBI, bu konuda açıklama yapmayı reddetti. Amerikalı yetkililer ise raporda yer alan iddiaların doğruluğunu teyit etmedi.

TRUMP: CADI AVI

Trump raporda kendisi hakkında yer alan bilgilerin asılsız olduğunu savundu. Konuyla ilgili Twitter hesabından da açıklama yapan Trump, "Sahte haberler. Tamamıyla siyasi bir cadı avı" ifadesini kullandı.

KREMLİN DE YALANLADI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya'nın ABD Başkanı seçilen Donald Trump'ın özel hayatı ve mali durumu hakkında hassas bilgilere sahip olduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

Kremlin Sözcüsü Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, benzer iddiaların Rusya-ABD ilişkilerine zarar vermek için ileri sürüldüğünü belirterek, görev süresi biten BeyazSaray yönetiminin giderken iki ülke ilişkilerini bozuk şekilde bırakma histerisi içerisinde olduğunu kaydetti.

Peskov, "İlgili açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Kremlin'in elinde Trump'la ilgili hassas bilgiler yok" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
pislik atacaklar ya ne yapacaklarını şaşırdılar...
Trump daha başa geçmeden büyük bir hata yaptı oda Gizli servisler hakkında konuşmaktı siz onlarasaldıracağınızı söylerseniz gelmenize az kalada olsa sizi düşürmeyi deneyeceklerdir adamın neredeyse mıçın daki kılları zaten Hileri Clinton zamanında ortaya döktüler ha dökülmeyenlerde çıkarsa buda gizli servislerin ABD vatandaşlarını bilerek kandırması demektir sonuçta onlar araştırmaları yapıyorlar katılanlar hakkında hele o yaptığı açıklamadan sonra çıkacak her türlü suç dedikleri iftira olur defalarca yargılandı hem halkının önünde hemde senatolarında hemde gizli servis tarafından artık boş ge
İster kgb ister cia ister mossad olsun devlet gizli belgeleri ve devlet başkanlarının kişisel bilgileri 21 yüzyılda ne kadar gizli tutulsada artık günümüz ortamında ve teknolojisinde illaki ufak tefek fireler verilir aslında herkes birbirinin kirli çamalırlarını biliyorda kimse makinaya koyup aklamak paklamak istemiyor sonuçta kirli kalmak daha güzel gerçi ne zaman ak kaldılarki...
trump yani turp her kesim için zararlıdır...ikinci Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un üretmeye gerek yok
habere bakılırsa trump hakkında çok iyi ders çalıştırmış çocukları...trump'ın başkanlıgı uzun sürmeyeceğe benziyor çünkü hillary hala içerde...
amerikan halkı dünyanın en cahil halkıdır medya siyonizmin elinde oldugu için yahudi propagandasından başka ögretileri öncelikleri yoktur sansürle yaşayan bir ülke new york ve los angeles hariç ülke genelinde 10 milyon evsiz var sokaklarda aş evlerinden besleniyolar ikiz kuleleri bile hala afkanistanda cep telefonu kullanmayı bilmeyen tererüsslerin uçagı kaçırarak yaptıgına inanıyolar trump siyonizmin ortadoguda hiç istemeyecegi bir aday canlı yayında işidi abd kurdu dedi, amerikanın ortadogudaki ülkeleri terör gurupları icat ederek bölüp parçaladı bunun bir parçası olmayacagım dedi ,,
hilary ve cia nın bütün pislikleri ortaya çıkacak tabi yusuf yusuf etmeye başladır ? trump reyiz yanındayız dik dur eğilme bu millet seninle :o
Öne sürüldü diyorlar, asılsız diyor. Haberin aslı cismi bu ..
Adamı öldürdüler mı merak ediyorum hep eski görüntüleri var
@yakupkaratas255 hayır dostum şuan canlı yayında soruları cevaplıyor
Diğer Haberler