ABD'de tansiyon yükseliyor! OHAL ilan edildi

ABD'nin Virginia eyaletine bağlı Charlottesville şehrinde yüzlerce ırkçının yaptığı gösteride yaşanan olaylar dolayısıyla bölgede OHAL ilan edildi.

ABD'nin Virginia eyaletine bağlı Charlottesville şehrinde olağanüstü hal ilan edildi. Charlottesville şehrinde Konfederasyon ordusunun komutanına ait heykelin kaldırılması planı üzerine, ırkçı grupların başlattığı protesto gösterilerinde kavga çıktı. Irkçı grupların silahlarıyla geldiği gösteri alanına karşıt grupların gelmesi üzerine şehirde gerilim yükseldi. Grupların zaman zaman birbirlerine saldırması üzerine Charlottesville Belediyesi bölgede OHAL etti.

Vali Terry McAuliffe, Ulusal Güvenlik güçlerinin bölgede güvenliği sağlaması için gerekli emri verdiğini açıkladı.

ABD medyası, Vali'nin olağanüstü hal emrine kadar bölgede güvenlik güçlerinin yeterince önlem almadığını belirtti.

'KAN VE TOPRAK' SLOGANLARIYLA YÜRÜMÜŞLERDİ

Cuma gecesi Ku Klux Klan örgütünü anımsatacak biçimde meşaleler taşıyan protestocular, Virginia Üniversitesinde düzenledikleri gösteri sırasında "Yahudiler yerimize geçemeyecek", "Kan ve toprak", "Tek halk, tek ulus, göçe son" sloganları atmıştı.

Göstericiler, Amerikan İç Savaşı sırasında Konfederasyon ordusunun komutanı olan General Robert E. Lee'nin Charlottesville'deki heykelinin kaldırılması planına karşı şehirde toplanmaya başlamıştı.

Charlottesville Belediye Başkanı Mike Signer, ırkçıların düzenlediği gösteriyi "Korkakça bir nefret, yobazlık, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük yürüyüşü" sözleriyle eleştirmişti.

Virginia'da geçen ay da Ku Klux Klan destekçileri gösteri düzenlemişti.

ABD'de Konfederasyona üye güney eyaletler, Amerikan İç Savaşı öncesinde tarıma dayalı ekonomilerinden dolayı köleliği savunuyordu. Toplumun önemli bir bölümü tarafından "bölücü ırkçı sembol" olarak kabul edilen, güney eyaletlerinin bazılarında ABD bayrağının yanına asılan Konfederasyon bayrağı da çoğu eyalet tarafından kaldırılıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
evet herseye dıkta dıyenler nerde????????????
Fransa'da OHAL ile ilgili bir KHK getirilmedi. Ayrıca sivillere ve şüphelilere gözaltı yok. Sadece terör şüphelilerinin gözaltı sürelerinin uzatılması söz konusu. Ama o da ancak hakim karşısına çıkarıldıktan, avukatıyla görüştürüldükten sonra uzatılabilir. Her şey hukuka uygun devam ediyor. Ayrıca terör suçluları ile ilgili kesinlikle suçlu ifadesi kullanılmıyor, zanlı ifadesi kullanılıyor. Ciddi terör suçu işleyenlere bile diğer suçlulara uygulanan yasaların dışında bir uygulama yapılmıyo
@r.etkar 3 tane fransız geberdi bizde 200küsür onlara ağladığın kadar bize ağlamadın anladık mehdin ve sizlerin derdi babalarınıza ağlamakmış nede olsa
OHAL'i savunan zavallılar. Onlardaki OHAL hukuk kurallarına göre uygulanıyor. Alakasız kararnameler çıkmıyor.
Gittin gördün yaşadın ve ona binaen yorum yaptin herhalde???
@adonis1 kardinal mehdi artığı babalarını savun devam nede olsa babanız
Bizim aptallara kapak olsun. Tabi anlama zekaları varsa...
BİZE INSAN HAKLARINDA KINAMA YAPAN ABD IRKCILIKLA KENDILERININ İNSAN HAKLARINI ÖĞRNMELİ INSAN HAKLARI KARNESI N KİRLİ ÜLKELERDEN BIRI
@ece_altayli İNSAN HAKLARI KARARNAMESİNİNİ YAZAN ABD!. KOYUNMUSUN SEN :)
@ece_altayli OHAL insan haklarına aykırı değil, gereksiz yere OHAL ilan etmek insan haklarına aykırı. PKK'ya karşı olan OHAL'i kim kaldırmıştı: Ak Parti... Barış, açılım, çözüm, kandırıldınız mı gözüm yine!? O derece ki PKK'ya karşı OHAL'i kaldıracaksın, 2000-3000 lira maaş alıp, evinde oturan, sokağa çıkmayan memurlar mahkemeye gidemesin diye OHAL ilan edeceksin... Bu ne garabet. El insanf ve vicdan sizin gibilere.
Bunu da kesin AKP yapmıştır demi?
@ozmoo007 Bunu yapanı bilmem ama PKK'ya karşı OHAL'i kaldıran Ak Parti'ydi. Barış, açılım, çözüm, kandırıldınız mı gözüm yine!?
Amerika kendş kendini yesinde ortadoğu rahat nefes alsın...
Ne alakası var.
abd belanı bul inşallah...
Değerli hükümet !! Her basın mecrasında fetöcüler gezip yorum yapıyorlar. Bu kepaze insancıklara da müdahale edilsin. Batının sevicileri ile fetönün itleri iş başında. Elbette bitecekler bu adilere de operasyon rice ediyoruz. İmza; ülkemizin gerçek seven halkı.
Diğer Haberler