ABD'li yazar Rubin: Türkiye bu uçurumdan tek parça kurtulamayabilir

Eski Pentagon yetkilisi ve Neo-Con yazar Michael Rubin, yazısında Beyaz Saray’ın düşünmesi gereken sorunun 'Türkiye'yle nasıl iyi dost oluruz değil, Türkiye'nin çöküşünü nasıl yöneteceğiz' olması gerektiğini söyleyerek, “Bu uçurumdan Türkiye tek parça kurtulamayabilir” diye yazdı. “Hummalı bir aşamaya varmış kindarlık ve hukuk yoluyla ya da seçimler aracılığıyla sorunlarını çözemeyenler nedeniyle, Rubin Türkiye karmaşa içerisine süreklenmeye bir kurşun uzaklığında olabilir” ifadelerini kullandı.

ABD'li yazar Rubin: Türkiye bu uçurumdan tek parça kurtulamayabilir

15 Temmuz’daki darbe girişimini ‘tiyatro’ olarak niteleyen ABD’li analist Michael Rubin Rubin yazısında Türkiye’nin kaosa çok yakın olduğunu ileri sürerek “Hummalı bir aşamaya varmış kindarlık ve hukuk yoluyla ya da seçimler aracılığıyla sorunlarını çözemeyenler nedeniyle, Türkiye karmaşa içerisine süreklenmeye bir kurşun uzaklığında olabilir” ifadelerini kullandı.

Michael Rubin’in yazısının Odatv'den Şıvan Okçuoğlu tarafından çevrilmiş metninin ilgili kısmı şöyle:

"Cruise füzeleri ve uzun menzilli hava araçlarıyla ABD, bir zamanlar İncirlik yerine Romanya, Ürdün ya da Irak'taki Kürt bölgelerinden bile Suriye'ye ulaşmayı başarabilir. Türkiye'nin demokrasi konusundaki taahhüdü ve Avrupa Birliği'ne üyelik olasılığı konusundaki soruları daha acil bir sorgu ile değiştirdi: Türkiye'nin bulunduğu yol kaosa, çöküşe ve devletin yıkımına mı uzanıyor? Ne yazık ki, cevap 'evet' olabilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sürüklediği uçurumdan Türkiye tek parça kurtulamayabilir."

'UCU UCUNA KAZANDIĞI GALİBİYET'

"Öncelikle, Türkiye'nin siyasi düzenini düşünün. Erdoğan kendini güçlü bir adam olarak görüyor ve yüzeysel bir bakış açısıyla gücünün doruğunda bulunuyor. Mutlak kontrolü elinde bulunduran AKP'yi yerel, parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yedi başarı kazanmaya taşıdı, cumhuriyetin ikonik kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'le neredeyse aynı süre boyunca Türkiye'yi yönetti. 16 Nisan'da yapılan anayasa referandumunun ardından Erdoğan muazzam bir zafer iddia etti.

'Tarihimizdeki en önemli devlet reformunu gerçekleştiriyoruz,' diyerek kendisini destekleyen binlerce kişiyi selamladı. Ucu ucuna kazandığı galibiyetle – ki seçime karışan şaibe Güvenlik Örgütü ve Avrupa İşbirliği gibi uluslararası gözlemciler tarafından adil ve özgür bir seçim olmadığı dikkate alınmış bulunan – gücünün bir kısmını kaybetmiş olmasına rağmen Erdoğan'a yargı ve bürokrasi üzerinde süresiz ve olağanüstü bir kontrole sahip olarak kararnamelerle muhaliflerini mahkum edebilme yetkisi kazandı."

'ERDOĞAN, GÜÇLÜ İMAJ İÇİN MUHALİFLERİ SUSTURDU'

"Peki ama Erdoğan göründüğü kadar güçlü mü? Görünüş aldatıcı olabilir. Erdoğan seçim geçmişinde ezici çoğunluğu ancak iki defa elde edebildi, bunların biri 2014'teki cumhurbaşkanlığı seçimi, diğeri ise önceki referandumdu. Erdoğan güçlü bir imaj uyandırmak için medyayı kontrol altına aldı, muhalifleri susturdu, gerçekte ise, Erdoğan'ı destekleyenler olduğu gibi ona muhalif çok sayıda Türk bulunuyor. Erdoğan toplumu tehlikeli bir şekilde kutuplaştırdı."

'GÜNÜMÜZDE YAŞANANLAR, 70'LERDEKİ KUTUPLAŞMAYI ANIMSATIYOR'

"Bölünmeler her zaman karışıklık çıkarır diyemeyiz, fakat burada tarih konuşuyor. Günümüzde yaşananlar Türkiye'nin 1960'lar ve 1970'lerde yaşadığı kutuplaşmayı anımsatıyor. Grevler, solcu ve sağ kanat çeteler arasındaki sokak savaşları ve siyasi suikastlarla dolu kargaşa dolu yıllardı, bugün DHKP-C ve PKK da dahil olmak üzere halen aktif olan terörist ve isyancı grupların ortaya çıkmalarını sağladı. Bu gruplarla mücadelede 40 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği söylenir ve bu sayı artmaktadır."

'DEMOKRASİYE KALİBRE AYARI'

"Aynı çarpıklıklar, Erdoğan'ın karşı karşıya kaldığı darbelerle doruğa ulaştı. Türk generaller ne vakit iktidara el koysalar, hem sağ hem de solda radikal hareketlere karşı önlem aldılar. İslamcı örgütleri baskıladılar. Bu tip müdaheleler kaos olasılığı azaltmış, düzeni sağlamış, ve demokrasiye kalibre ayarı çekmiş (çünkü Türk generaller iktidarı sürekli ellerinde tutmayı asla düşünmemişler); fakat her darbe büyük kayıplar vererek kazanılmış bir zaferdir, askeri müdaheleler İslamcı ve Kürt ayrılıkçıların yeni jenerasyonlarına uygun kılıf sağladı. Darbe dönemlerinde oluşan kindarlığın uzantısı intikam duygusunun fitili ağır ağır yanar. Kaldı ki Kenan Evren bile gerçekleştirdiği darbe için ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı — Erdoğan'ın kendisi dahi bu konuda iyi bir örnektir: Erdoğan gücünün tüm mekanizmalarını kullanarak başarısızlığa uğrayan darbe girişiminin ardından muhaliflerini hapsederken hareketlerini ve nefretini sadece on yıllarca önce yaşanmış günahları temize çekmek olarak tanımlıyordu."

'FANTASTİK BİR DAVA: ERGENEKON'

"Erdoğan intikam alma planını gerçekleştirmek için uzun yıllar kan davası sürdürür gibi nefret beslemiş olabilir fakat bunu yaptı: 2007'de, Türk devleti Ergenekon adıyla bilinen, ordu, akademi ve sivil topluma sızmış hükümeti devirmek isteyen seküler Türklerden oluşan bir şebekeyi ortaya çıkarmak için yapılan fantastik bir davayla ilgili soruşturma başlattı. Sanıkların yüzleştikleri suçlamalar saçmalık boyutundaydı, fakat Erdoğan ordu içerisindeki müttefiklerini ve kontrolü altına aldığı medyayı ideolojik muhaliflerini köşeye sıkıştırmak için kullandı. Güvenlik güçleri yüzlerce kişiyi tutukladı, ve yükselmekte olan çok sayıda askeri yetkilinin kariyerleri sona erdi, adli tıp yetkilileri kanıtların sahte olduklarını neredeyse on yıl sonra ortaya çıkardıklarında, ceza alan kimse olmadı. Sonra sırayı ''Balyoz'' olayı aldı: 2010 yılında, bir askeri darbeyi haklı çıkarmak için toplumda karışıklık yaratmak adına kapsamlı bir plan hazırladıkları gerekçesi ile, yüzlerce liberal ve laik birey güvenlik güçleri tarafından tutuklandı. Uzmanlar kanıt olarak ortaya sunulan dijital verilerin sahte olduklarını ortaya çıkarana kadar bu kurbanların da hayatları mahvoldu."

'ERDOĞAN, DARBE GİRİŞİMİNE ALLAHIN LÜTFU DEDİ'

"Bu davalarla yaratılan şikayetler hiçbir şey, ancak, geçen yaz gerçekleşen darbe kalkışmasıyla karşılaştıracak olursak, hatırlarsanız Erdoğan bu kalkışmayı ''Allah'ın bir lütfu'' olarak tanımlamıştı, çünkü politik muhaliflerini baskı altına almasını sağlayacaktı. Bugüne kadar, Erdoğan 140.000 memuru işinden attı, 50.000'in üzerinde insanı hapsetti ve bu sayı her geçen gün artıyor. Bu tasfiye işlemini destekleyen kanıtlar, önceki muhaliflerin tasfiyesini sağlayan kanıtlardan daha sağlam görünmüyor; Aradaki tek fark, Erdoğan'ın yargı bağımsızlığına dair geriye kalan son izleri de ortadan kaldırması ve böylelikle tutsak ettiklerinin sistem tarafından bağışlanmasını engellemiş olmasıdır."

'TÜRKİYE, KARMAŞAYA BİR KURŞUN UZAKLIĞINDA OLABİLİR'

"Ailelerin sefil duruma düşmeleri ve çocukların okullarından uzaklaşmaları yüzlerce intikam planını motive edebilir. Hummalı bir aşamaya varmış kindarlık ve hukuk yoluyla ya da seçimler aracılığıyla sorunlarını çözemeyenler nedeniyle, Türkiye karmaşa içerisine süreklenmeye bir kurşun uzaklığında olabilir."

'YAKIN ZAMANA KADAR TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNİ ALAN RADİKALLER, ŞİMDİ TÜRKİYE'YE YÖNELDİ'

"Politik istikrarını kaybetmesi Türkiye'nin karşılaşacağı yegane meydan okuması olmayabilir; ülke aynı zamanda savunmasının en zayıf olduğu anda yenilenmiş terör tehditleri ile karşı karşıya. Pakistan, Suriye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin hepsi radikal İslamcı grupları destekledikten sonra terörist saldırılara maruz kalmaya başladılar, fakat Erdoğan, El-Kaide'ye bağlı grupları aktif biçimde desteklemeye başladığında ve Suriye'ye yabancı savaşçıların transit geçişlerini kolaylaştırmaya başladığında Türkiye'nin bu fenomenden etkilenmeyeceğine inanıyor gibi gözüküyor. Yakın zamana kadar Türkiye'nin desteğini alan radikaller şimdi Türkiye'ye yönelmiş durumdalar."

'TÜRK İSTİHBARATI RADİKALLERİN SINIRI GEÇMELERİNE YARDIMCI OLDU'

"Bir zamanlar Türk güvenlik birimleri bu saldırıları durdurabilirdi, ancak artık bu mümkün olmayabilir. Sorun, niyet ve yeterliliktir. 30 yılı aşkın süredir teröristler Türkiye'yi hedef alıyorlar, ancak Türk istihbaratı çoğunu sınırda durdurmayı başarmıştır. Şimdi ise, bazı önde gelen Türk gazetecileri bu gerçeği belgelediklerinde hapse atılırken, Türk istihbarat servisi İslamcı radikallerin sınırı geçmelerine yardımcı oluyordu."

'ORDUDAN TASFİYE EDİLENLERİN YERİNE GEÇENLERDE, YETERLİLİK DEĞİL SADAKAT ÖNEMSENDİ'

"Fakat varsayalım ki Türk istihbaratı ikili oynadı, peki ya polis ve askere ne demeli? Erdoğan elini güçlendirene kadar Batı'yı oyunlarına alet etti, Avrupalı ve Amerikalı diplomatlar uzun süredir askerin siyaset üzerindeki etkisinin kaldırılmasından önce sağlam bir alternatif denge inşa edilmediği sürece sonuçların tehlikeli olabileceğini kabullenmiyorlardı. Erdoğan bu tip görüşleri teşvik etti. Demokrasi konusundaki kararlılığını defalarca dile getirdi ve Avrupa Birliği üyelik sürecinin bir parçası olarak, Türkiye'nin generallerinin yerel nüfuzunu zayıflatmak için talep edilen reformları kullandı. Hatta, üst düzey yetkililere (eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a olduğu gibi) şantaj yaptı. Türk askerinin morali düştü. Türk ordusu ve polisi anavatanlarını korumak isteseler de artık yapamazlar. Darbeden sonra yapılan tasfiye, binlerce tecrübeli Türk askerinin ve terörle mücadele polisinin kariyerini sona erdirdi. Bunların yerini almak için ise yeterlilikten ziyade Erdoğan'a sadakat önemsendi."

'ERDOĞAN SURİYE'YE GÜÇLERİNİ GÖNDEREREK ATEŞE BENZİN ATTI'

"Bu arada, güçlerini Suriye'ye göndererek – çoğunlukla IŞİD'le değil de Suriye Kürtleri ile savaşmak için – Erdoğan ateşe benzin attı. 1980 ve 1990'lardaki terörle mücadele operasyonları sırasında Türk ordusu, Kürtlerin çoğunlukta olduğu Güneydoğu'daki yüzlerce Kürt kasabasını ve köyünü yerle bir etti. Yerinden olmuş Kürtler Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyük ve orta büyüklükteki şehirlere kaçtı. Dolayısıyla, bugün etnik şiddet patlak verdiğinde, Türkiye'nin ekonomik, kültürel ve turistik merkezlerini doğrudan etkiliyor. Suriye'de bir çıkış stratejisinin olmaması nedeniyle uzun vadede Türkiye güvenlik ve ekonomi konularında bir bataklığa batabilir."

"Nitekim, Türkiye'nin isyanla mücadele kampanyası ve askeri çarpışma Türkiye ekonomisini kırılma noktasına götürdü. Bu ironiktir çünkü, geçmişten gelen kurulu politik elit, enflasyon ve ekonomik zayıflıklar gibi unsurların sayesinde Erdoğan ve partisi iktidara gelmişti."

"Kabaca bakacak olursak, Türkiye'nin ekonomisi sağlam görülüyor. Dünyanın 17. büyük ekonomisi, Türkiye'nin borç / GSYİH oranı, ABD'ninkinden çok daha iyi, yüzde 35 civarında. Erdoğan, bu başarısı sayesinde bir miktar kredi elde etti, ancak buna rağmen sandığı kadar değil: Kendisi hem Türklerin ''yeşil sermaye'' dedikleri paradan faydalandı – Katar ve Suudi Arabistan'da bulunan bağışçıların kayıt dışı parası – hem de demografik bölünmeden faydalandı, çalışan sınıfın ise ölüm ve doğum oranları düştü. (Aynı fenomen 1980'li ve 1990'lı yıllarda Doğu Asya'nın büyümesine neden olmuştu.)"

"Ancak bunların hiçbiri, Türkiye'nin ekonomisinin tepe noktasına geldiği ve geniş bir düşüş ile karşı karşıya kaldığı uyarı işaretlerini maskeleyemez. Son beş yılda, Türkiye'nin para birimi doların değerinin yarısını kaybetti. Enflasyon dokuz yılın en yüksek seviyesinde. Özel borçlar hızla yükseldi ve bankalar riske girdi. Nitekim Uluslararası borç verenler artık Türk bankalarından kaçıyorlar. Bu sorunları çözmek yerine, Erdoğan onlarI reddetmeyi tercih ediyor. Son olarak Standart & Poor's, Fitch ve son olarak Moody's Türkiye'nin notunu düşürdüğünde Erdoğan bu durumu önemsiz gördüklerini belirttirken kuruluşları kendilerine komplo düzenlemekle suçladı. AKP trolleri, Türkiye'nin mali durumunu sorgulayan uluslararası analistler ve bankalara karşı kampanyalar başlattı."

‘TÜRKİYE İSTİKRARLI GÖRÜNEBİLİR, AMA ALTI ÇÜRÜKTÜR’

"Türkiye bugün istikrarlı gibi görünebilir ancak bunun altı çürüktür. Yaklaşık 15 yıldır iktidarda kalan Erdoğan'ın mirası, Türkiye'nin istikrarının temelini attı. Ve iktidarın konsolide edilmesi ile, ölmesi ya da görevden ayrılması durumunda onun yerini almaya hazır hiç kimseyi bırakmadı. Erdoğan'ın gürlemesi gücüyle ters orantılıdır. Tabanını sağlamlaştırmak için Amerikan karşıtlığı yapıyor. Beyaz Saray'ın ve Pentagon'un düşünmesi gereken soru, Türkiye'yle nasıl iyi dost oluruz değil, Türkiye'nin çöküşünü nasıl yöneteceğiz olmalıdır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 38 yorum
İlerleyen büyüyen Türkiye nin bu durumunu kabul edemeyen dış güçlerin algı operasyonu oluşturmak maksadıyla hazırlanan basit bir makalede öte bir yazı değil kimsenin dikkate almamasını öneririm
Haklisin kardes ama bu yorumu begenmeyen var demek ki onlar da rubini kafali
ELİN ADAMI ÇÖZMÜŞ TİYATROYU HALA BİZİM KOYUNGİLLER ÇÖZEMEDİ
Erdoğanın Türkiyeyi uçuruma sürüklediği gerçeğini görmüş söylüyor.Bunu biz de görüyoruz söylüyoruz..ama göremeyen, görüp de erdoğan büyüsüyle konuşamayan bir çoğunluk var...
Amerika birkaç yıl sonra kendi çöküşünü yaşayacaktır. Bunu ömrüm kalırsa görürüm inşallah
Aşşağılık Herifler.
Sayın rubin efendi... Boyun ipinin bağlı olduğu fetoş adisine söyle artık bu blöflerinizi yemiyoruz .
ne fetöşü ya amerikada kim takar fetöyü falan...
Bu yazının eleştirilecek tarafı yoktur,aksine ders alınmalıdır.CB kamplaşmayı bırakıp tüm ülkeyi birlik içine sokacak politikalara dönmelidir.CHP yi pkk lı fetö cü göstermek yandaşlarını yanında tutuyor olsa da yarın için yararı yoktur.Adam açıkça demiş,iyi dostluk dğil çöküşü nasıl yönetiriz diye.Bunun için bu çöküşe sn erdoğan balyoz vurarak destek olmasın.Bu ülkede hep birlikte olunup bir şahlanış gerçekleşirse dünyanın dudağı uçuklar,ama bu birliktelik Erdoğanın politikası ile bin yıl geçse de sağlanamaz.Gel yol yakınken herkesi kucaklayıcı politika geliştir.Ben süperim deme,ben tekim deme
Haha Bu kım yaa Abd Cok Yuksekdede Sankı Suriyede nıye gezıyorsunuz paranızda ekonomınız yuksekse
sabah sabah iyi güldürdüm beni .... "kindar aile varmış " ulan armut kindar aile arıyosan orta doğuya bak ... ırakta öldürdüğünüz iki milyon insanın ailelerine bak !!! dön suriyeye bak .... suriye , lublan katar beyrut daha sayıyım bütün orta doğu size yazılıyor... bilginize bir şey geliyor ama size
Sağlam ve doğru bir analiz yapmış mayk.Fakat siyasette doğru ve yanlış diye bir şey yoktur.Siyasette önemli olan hedeftir, iktidar sahibi hedeflerini gerçekleştirebilmişse, nitekim türkiye 15 yıl önceki türkiye değil artık, doğru ve yanlışların hiçbir önemi yoktur..
Bu adamın ismini çıkarıp bu yazının altına emre uslu yazın. hiçbir şey değişmez. tam fetöcü yazısı. ya bu adam bir fetö aşığı yafa fetöcüler buna iyi para veriyorlar.
Ülke kaosa sürükleniyor beyinsizler alkiş tutuyor0
Türkiyeyi başla ülkelerle karıştırma rubin efendi...Bu ülkenin halkına Türk milleti denir ve tarihi senin aklına sığmayacak kadar kahraman ve kahramanlıklarla doludur....Birazcık tarih okusan bu milletin neler yapabildiğinş görürsün
@erol.eftek teşekkürrrrrrrrrrrrrrrrrr
Bunlar her turlu oyunlarla Turkiye yi parçalamaya çalışıyorlar bu aptalca yazı bile onun bir parçası
Ve bunun tek sorumlusu bizim cumhurbaşkanımız RTE dir oyle mi sizin hic bu işlerde parmağıniz yok enperyalist kan emici ulkelerin gazeteci kiligindaki keneleri sozculeri siz zaten bir oyun kurdunuzmu o oyunun iki ucu boklu deynektir.Ne tarafa gidersen o tarafa da boka suruklenirsin saddam huseyine yaptıklarınız kore ye yaptıklarınız ve bunun gibi bir çok oyunlarinizi gayet iyi görünüyor zaten ve bugun suriye de yaptıklarınız ama şunun çok iyi bilinmesi lazım benim ülkem ecdadim sizler gibi kan emici oyun kurucu düzen bozucu değil her şeye rağmen oyun bozan bir ülkedir bedeli ne olursa olsun...
Adam Türkiyeyi ve Rte'yi bizden iyi tanıdığı için bu yazıyı kaleme almış..
ver mehteriiiii
ZALİM ABD FETOŞİSTAN ALMANYA BUZAMANA KADAR TÜRKİYEYİ DARBELERLE YÖNETTİNİZ ZATEN 15 TEMMUZ DA DARBEYİ ABD ALMANYA YANİ NATO YAPTI. ARTIK HDPKK TEZEK YÜRÜYÜŞÜ YAPANLAR HARİÇ TÜRK MİLLETİ GÖZÜNÜ AÇTI VATAN HAİNİ NAMUSSUZ KİM GÖRÜYORUZ. ALLAH C.C TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ MİLLETİNİ TÜRK POLİSİNİ ASKERİNİ CUMHURBAŞKANIMI BAHCELİYİ BAŞBAKANIMI KORUSUN GÜCÜMÜZE GÜÇ KATSIN.
olan biteni hepimiz ve herkez goruyor kafamizi saklamisiz kumun icine kicimiz disarda,ulkenin gidisati iyi degil malesef..
şu şöyle biline. eğer bizi bölmeye kalkarsanız üçüncü dünya savaşının başlama sebebi biz oluruz. ve sonunda bölünmek değil topraklarımız genişlemiş olarak savaştan çıkarız emin olun.
Rubin yorum yapmıyor; Amerika'nın istihbarat örgütü CIA'dan aldığı Türkiye'yi bölüp parçalama senaryolarını içeren bilgileri yayınlıyor. Velevki yorum olsun. 100 lerce şehidin, binlerce gazinin olduğu bir ülkedeki darbe girişimine tiyatro demek yorum değil adilik, alçaklık en hafif tabiri fikir yoksunu gazeteci artığı olur. Bu yazılanlar Erdoğan karşıtları, vatan hainleri ve terör örgütleriyle iş birliği içinde olan güruhlar için moral kaynağı olabilir ama bizim uyanık olmamız ve Erdoğan'ın dik ve onurlu duruşunun arkasında olmamız gerekir.
bu millet suriyeli,,mısırlı....ıraklı değil bunu 15 temmuzda görmedinmi Rubin efendi
ÖNCE YORUM YAPARKEN MİLLİ OLMAK LAZIM RABİA)VESSELAM?
Şu gavuru önemli bir kişi gibi sunmak ne kadar yanlış. ABD kendisi çökmek zere çünkü TRUMP bir yana çekiyor kurulu düzen bir yana . ciae BİR YANA ÇEKİYOR fbı biryana. Bir öyled iyorlar bir böyle. RUBİN esas ABD yi düşünsün.
@yavuzsultanselimhan42 Burada yasiyorum ama dedikleri evet dogru bir kursun kadar yakin kaos. Biraz izle nerden nereye geldi ne buyumesi millet ac millet yolsuzluk pesinde okadar yetki verildi olumsuzmu c.baskani? Yerine gececek insani biliyormusun ? Gidisat hic iyi degil...
benim ülkemi tehdit eden önce benim milletimi iyi okusun kimdir nedir neler yapar. bizler imkansızlıkları imkana çeviren bir milletiz. sizin savaşınızı biz gördük ve gardımızı aldık. başımızdakileri kötülemek kimsenin haddine düşmez. bizde bir söz vardır kol kırılır kemik içerde kalır diye. kendi meselelerimizi çözecek kabiliyet ve tecrübemiz vardır. nice devletler kurmuş bir millete ayar vermeye kalkmayın. o bölünmüş ve parçalanmış devlet siz olursunuz da farkında bile olamazsınız.
Her ne kadar hoşumuza gitmese de aslında kaosa bir kurşun uzaklıkta olduğumuz da bir gerçek. Belki de bu adamı özellikle konuşturuyorlar, ayağınızı denk alın diye. Düşünsenize rabia işareti yapan bir ajanın adalet yürüyüşü yapan Kılıçdaroğlu'na ateş ettiğini ve Allah korusun Kılıçdaroğlu'nun öldüğünü ya da yaralandığını, keza yine rabia yada bozkurt işareti yapan bir ajanın HDP üst yöneticisi bir şahsa silahlı saldırı yaptığını! Bunlar dış istihbarat servisleri için çok kolay hedefler, çok tedbirli olmalıyız bence.
Rubin'i biliriz. Türkiye'de CHP, HDP gibi partilerden ve bu partilerin medyadaki temsilcilerinden dostları vardır ve hem bu dostlarının hem de CIA'nın türkiye hakkındaki raporlarından aldığı bilgilerle bu yazıları yazmaktadır. hoş, yazısında doğru tesbitler yok değil. türkiye özellikle abd'nin desteklediği kürtlerin nüfus artışı ve ülke geneline yayılıp mülk edinme politikasıyla çok değil 20 yıl sonra demografik bir kürt sorunu ile karşı karşıya kalacak. çünkü abd, bölgede kürtler gibi kolay kalleşlik yapan ve tarih boyunca güçlünün kucağına oturan bir kürt kitle buldu, onları destekliyor.
adam salak başka birşey demiyorum.kimlere hizmet ettiğinde ortada istedikleri türkiye olmuyoruz da ondan sallamış.
amerika zaten cokmeyi yasiyor dunya sustukca kalkinmaya devam edicek neokon yazar dileklerini kagida dokmus havlamaya devam etsin itler istiyor diye ATLAR OLMEZ ...
koca... S.S.C.B...bir gecede dağıldı. bu durumu benim gibi 40-55 yaşlarında olanlar bilir. yıkılmaz denilen komünist blok bir anda çöktü ve dağıldı.amerika mı? hiç şüpheniz olmasın. b-i-t-e-c-e-k-l-e-r. S.S.C.B. beter olacaklar. RUBİN DENİLEN ŞEBEKLER şerefsiz köpeklerin durumunu yakında göreceğiz. o nükleer füzelerden bazıları kendi kıçlarına girince neler olacak dersiniz? 1492 yılından önce ABD mi vardı? tarihin çöplüğünde yüzlerce yıkılıp giden krallık ve imparatorluklar dolu.atom bombası, nükleer füzeler şahsen beni korkutmuyor. ama bir gün, bir müslüman, tüm yazılımları abd nin ......
ÜLKE BENİM ÜLKEM DİYOR Kİ NEOCON YAZAR ÇOK İYİ SÖMÜRDÜĞÜMÜZ HER LAFIMIZI DİNLEYEN ÜLKE GİTTİ GİDİYOR ELİMİZİ ÇABUK TUTALIM KONTROL BİZDEN ÇIKTI ORTADOĞUNUN ABİSİ OLMA POTANSİYELİ HER AN ELİNDE BULUNAN ÜLEM TÜRKİYEME BAŞINA YENİ ÇORAPLAR ÖRME DERDİNDELER GELİN LAN AŞAĞILIK LAR SİZ DE TEKONOLOJİ GÜÇ VS VAR DOĞRU AMA BİZDE NE SİZ DAHA ONU ANLAMAMIŞSINIZ AYRANIMIZ KABARMAK ÜZERE HABERİNİZ OLSUN
adam haklı olabilir biraz da dışarıdan bakmak lazım olaylara
bu su anlama geliyor darbeyi yapanlarin darbeden haberleri yok elin yabancisinin var
sana helal olsun reis .dunyayyı sustırdun israil kopegini sustırdun amerikan kopegibi suturdun seb bu milletin cesur yuregısın olune kadar arkanda duracaz yeterki ileri de yeter
Diğer Haberler