ABD'li yazardan göz yaşartan makale: Ölüyorum, kocama eş arıyorum

ABD'li yazar Amy Krouse Rosenthal yumurtalık kanserine yakalandı, New York Times'da yayınlanan makalesinde eşini özelliklerini anlatan Rosenthal onun için yeni bir eş aradığını duyurdu.

Yumurtalık kanserine yakalanan Amerikalı yazar Amy Krouse Rosenthal, kendisinden sonra ‘yeni bir aşk hikâyesi’ne başlamasını istediği eşi için bir ‘çöpçatanlık profili’ çıkardı. Rosenthal, New York Times gazetesinde yayımlanan makalesinde, eşinin sevdiği özelliklerini birbir anlatıp şu ifadeleri kullandı:

“Jason’la daha fazla zaman istiyorum. Çocuklarımla daha fazla zaman istiyorum. Perşembe geceleri Green Mill Jazz Kulübü’nde martini yudumlamak için daha fazla zaman istiyorum. Fakat bu olmayacak. Bu gezegende bir insan olarak muhtemelen sadece birkaç günüm kaldı. Peki bunu niçin yapıyorum? Bunu bir Sevgililer Günü hediyesi olarak yapıyorum; umut edebileceğim en hakiki hediye de, doğru insanın bunu okuması, Jason’ı bulması ve yeni bir aşk hikâyesinin başlaması.”

’26 YIL DAHA EVLİ OLMAYI PLANLIYORDUM’

Rosenthal’in uzun makalesinin çarpıcı bölümleri şöyle: “Bu makaleyi bir süredir yazmaya çalışıyorum ama morfin ve ıslak çizburger yiyememek (galiba gerçek yemeksiz beş hafta geçti) beni enerjisiz bıraktı… Yine de bunu yapmak zorundayım çünkü bir mühletim var ve bu sefer gerçekten de sıkıştıran bir mühlet. Dikkatiniz hâlâ dağılmamışken ve benim de nabzım hâlâ atarken, bunu söylemek zorundayım. Dünyanın en sıra dışı adamıyla 26 yıldır evliyim. En az 26 yıl daha da evli olmayı planlıyordum. Kötü bir şaka duymak ister misiniz? 5 Eylül 2015 gecesinde, bir karı koca acile gitti. Birkaç saat ve birkaç test sonra, doktor, kadın tarafının vücudunun sağında hissettiği sıradışı ağrının zannettikleri gibi apandisit değil, yumurtalık kanseri olduğunu söyledi…

‘BU MAKALENİN CENTİLMENİ…’

… Size bu makalenin centilmenini, Jason Brian Rosenthal’ı tanıtmama izin verin. Aşık olması kolay bir adamdır. Ben bir günde oldum.

… Tinder, Bumble veya eHarmony sitelerine hiç girmedim. Fakat onunla yaklaşık 9 bin 490 gündür aynı evde yaşadığım deneyimlere dayanarak, Jason için burada bir profil yaratacağım. Önce temel bilgiler: Boyu 1.77. 72 kilo ağırlığında. Saçları biraz ağarmış. Elâ gözlü. Şimdi vereceğim listenin özel bir sıralaması yok çünkü hepsi benim için bir şekilde önemli:

‘ÇOK İYİ GİYİNİR’

Çok iyi giyinir. Yetişkin oğullarımız Justin ve Miles ondan sürekli kıyafet ödünç alır… Çok güzel çorapları var. Fit ve vücuduna bakmayı sever. Eğer evimiz konuşabilseydi, Jason’ın olağandışı biçimde becerikli olduğunu eklerdi. Yemek konusuna gelince, tanrım, çok iyi yemek yapar. Uzun bir günden sonra kapıdan girdiğini, elindeki market torbalarını tezgaha koyup, yemeği hazırlamadan önce bana zeytin ve peynirle kur yapışını izlemek kadar keyifli bir şey yok. Jason müzik dinlemeyi çok sever; birlikte yapmayı en çok sevdiğimiz şey müzik dinlemektir…

‘HERKESE SORABİLİRSİNİZ’

…Kesinlikle harika bir babadır. Herkese sorabilirsiniz… Şefkatlidir. Jason resim yapar. İşlerine bayılırım. Onu -en azından ben hastalanmadan önce- sabah 9-akşam 5 ofiste tutan hukuk diploması olmasaydı, ressam olduğunu söyleyebilirdim…

… Jason şöyle bir adamdır: İlk hamilelik ultrasonuna çiçeklerle geldi. O, hep erken kalktığı için, her pazar sabahı kahve makinesinin yanına birer kaşık, bardak ve muzla gülen surat yaparak beni şaşırtır.

‘ÖZLEYECEĞİM’

… Durun, ne kadar yakışıklı olduğunu anlatmış mıydım? Onun yüzüne bakmayı özleyeceğim…

Eğer onu bir prens, ilişkimizi de bir masal gibi anlattıysam, gerçek bundan çok da uzak değil. 26 yıldır aynı evde oturmaktan kaynaklı sıradan şeyler ve benim kansere yakalanmam haricinde…

… Jason’la daha fazla zaman istiyorum. Çocuklarımla daha fazla zaman istiyorum. Perşembe geceleri Green Mill Jazz Kulübü’nde martini yudumlamak için daha fazla zaman istiyorum. Fakat bu olmayacak. Bu gezegende bir insan olarak muhtemelen sadece birkaç günüm kaldı. Peki bunu niçin yapıyorum? Bunu bir Sevgililer Günü hediyesi olarak yapıyorum; umut edebileceğim en hakiki hediye de, doğru insanın bunu okuması, Jason’ı bulması ve yeni bir aşk hikâyesinin başlaması.” (Gazete Duvar)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Ya işte . Hastalık hastalıktır. Allah'ım acil şifa ver. İnsan üzülüyor ya.
Kıyaslamak doğru değil ;ancak bizim erkekleriz ve kadınlarımız da ben ölürsem sakın ola evlenmeyesin falan der. Ayrıca evlenirsen sonu şu bu o olabilir. Hiç evlilik yapmayan biriyim ama bir insanın sevgisinin böyle olması çok özgün geliyor bana.Güle güle güzel insan.
evli olunca da ben ölürsem evlen olur mu karıcığım diyebilecek misin bakalım
Yaşamayanlar anlamaz,ancak yaşayanlar anlar
nerden biliyo kocasının ondan önce öleceğini ?
@aqcakocali yazıyı nerenle okudun merak ettim.
ya kardeş bu yabancılar öldükten sonrada kocalarının hayatına dair kararlar alıyorlar biz hayattayken bile sözümüz geçmiyor bu nasıl bir iş anlamadım
Diğer Haberler