Arakan'da Müslümanların dramı

Myanmar'ın Arakan bölgesinde uğradıkları dini, etnik ayrımcılık ve şiddet olaylarından kaçan Rohingya Müslümanları Bangladeş'e sığınmaya devam ediyor.

Arakan'da Müslümanların dramı
Myanmar’ın Arakan bölgesinde uğradıkları dini ve etnik ayrımcılık ve şiddet olaylarından kaçan Rohingya Müslümanları Bangladeş’e gelmeye devam ediyor.
[** **](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/arakanda-insanlik-katlediliyor--arakanda-muslumanlarin-drami/10428/502259/)
[ ****](http://video.mynet.com/habervideo/Arakan-da-Muslumanlarin-drami/1462604/)
Canlarını kurtarmak için her şeylerini geride bırakarak meşakkatli yolculukların ardından Bangladeş’e ulaşabilenler sınırdaki kamplarda hayatta kalmaya çalışıyor.
Kamplarda yaşayanlar, kamplara yeni gelen ve kayıtları olmayanların Bangladeş polisi tarafından tutuklandığını ve geri gönderildiğini savunuyor. Bu nedenle kamplara gelemeyen bazı Rohinya Müslümanları dağlarda ve civar köylerde gizlice yaşamaya çalışıyor.
Sınırda dört yıldır faaliyette olan Leda kampında 10 bin civarında kayıtlı Müslüman sığınmacı yaşıyor. Islamic Relief kurumu tarafından kamış ve kerpiçten yaptırılan barakalarda yaşayan Rohingyalı Müslümanlar temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor.
Bir bölmeyle ayrılmış iki odalı barakalar, yağmurlu mevsimde su altında kalıyor. AA ekibinin kamptaki çekimleri sırasında barakaları su altında kalan kamp sakinleri evlerindeki suyu boşaltmaya çalıştı.
Tuvalet ve banyo ihtiyacı ise ortak kullanım için yapılan mekanlarda gideriliyor. İçme suyu için yardım kuruluşları kuyu açmış. Diğer ihtiyaçları için yağmur suyunu biriktiriyorlar.
Kamptakilerin ibadetlerini yapabilmesi için bir mescidin bulunduğu kampta, çocuklara Kur’an-ı Kerim de öğretiliyor.
**"Geride kimsem kalmadı, hepsini öldürdüler"**
Myanmar’dan birkaç gün önce Bangladeş’e sığınan Abede Hatun adlı kadın da canını kurtarmak için uzun bir yolculuğun ardından Cox’s Bazar’a ulaşanlardan.
Leda kampına sığınan ve kampa daha önce gelenlerin barakalarında misafir kalan Abede Hatun, AA’ya başından geçenleri şöyle anlattı:
"Arakan’da evimizde otururken evimizi bastılar. Kocamı ve kardeşimi öldürdüler. Bana da işkence ettiler ve öldü sanarak nehrin kenarına attılar. Daha sonra kendime geldim ve benimle aynı kaderi paylaşan Müslümanlarla bir tekneye bindik ve yola çıktık. Teknede günlerce aç bir şekilde Bangladeş’e ulaşmaya çalıştık. Şiddetli yağmurlar nedeniyle batma tehlikesi geçirdik ve sonunda Bangladeş’e ulaştık. Sahilden yürüyerek kampa geldim. Burada hayatta kalmaya çalışıyorum. Geride kimsem kalmadı, hepsini öldürdüler." Arakan’da askerlerin ve Budistlerin Müslümanlara ateş ettiğini, bıçaklarla saldırdığını anlatan Abede Hatun, öldürülenlerin sayısının belirsiz olduğunu, Müslümanlara anlatılamayacak işkenceler edildiğini söyledi.
Öldürülenlerin cesetlerinin de kendilerine verilmediğini anlatan kadın, "Öldürdükten sonra araçlara yükleyip cesetleri götürüyorlar. Kendi cenazelerimizi bile gömemiyoruz. En fazla işkence genç kızlara yapılıyor. Onlara tecavüz edip işkence yaparak öldürüyorlar. Çocukları alıp taş gibi fırlatıyorlar. Arakan’da yiyecek bulamıyorduk. Hayatta kalmak için muz ağaçlarının gövdesini yiyorduk, onlar bile tükendi" diye konuştu.
**"Evlerimizi molotofkokteyli ile yaktılar"**
Bir süre önce Myanmar’dan kaçarak kampa yerleşen Abul Kelam da AA’ya yaptığı açıklamada, Arakan’da ihtiyaçlarını temin etmek için markete dahi gidemediklerini söyledi.
Sokağa çıkanların, taşımacılıkta kullanılan üç tekerli rikşalarla çalışanların dövüldüğünü anlatan Abul Kelam, "Beni çalışıyorum diye dövdüler, kalçamdan bıçakla kestiler ardından hırsızlık yaptığımı iddia ederek hapse attılar. Daha önce sakalım vardı, kestiler. Ayağımdan da kurşunla yaralandım. Kaçarak buraya geldim" dedi.
Arakan’da ticaret, tarım ve geçimlerini sağlayabilecekleri hiçbir işi yapmalarına izin verilmediğini kaydeden Abul Kelam, çeltik tarlalarının tahrip edildiğini, yiyecek yetiştiremediklerini söyledi.
Son dönemde Müslümanların evlerinin de molotofkokteylleri atılarak yakıldığını ifade eden Abul Kelam, Arakan’da Müslümanlara yaşama hakkı tanınmadığını anlattı.
AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 91 yorum
gecen burdan bir yorum yaptim,dünyanin neresinde olursa olsun ezilen bir millet varsa bilinki müslümandir,müslümanlarin bu sekilde ezilmesini saglayanda yene müslümandir.bir yardim kurulusu kerpicten cadir yaptirmis,Sagolsunlar.icindede kuran ögretiyorlarmis.kuranin ögretilmesine karsi degilim elbette.kuran ögretene kadar okuma yazma ögretseler o cocuk kendisinden sonra gelecek nesilleri belki bu zulümden kurtaracak bir pozisyona gelir,belki bana kizacaksiniz ama gercek bu,daha düne kadar bazi geri kafalilar ucaga binmiyordu gevur icadi diye.simdi hacca o ucakla gidiyorlar,zihniyet kör.
yöneticilere buradan seslenelim hep beraber şu şekilde siyasi partiler,belediyeler iftar yemeklerini iptal edip buraya gıda yardımı yapsınlar
birader bu ülkede o düşünceye sahip kaç kişi var.iftarları iptal ederlermi ?çünkü işin ucunda reklam vs.. var...
birde budizm in hoş görü dini olduğunu söylüyorlar.Rabbim Allah tır diye insanları doğruyorlar ahh müslümanım ne sahipsizsin ırakta afganistanda cecenistanda mymarda eritrede somalide filistinde.Unutmayın küfür tek millettir ve savaştığı her zümre müslümanlardır.
Gerçekten de insanlık ayıbı yaşanıyor ama boşuna dememişler etme bulma dünyası diye siz Müslümanlığın çiçek dağıtarak mı yayıldığını düşünüyorsunuz biraz dininizi araştırsanız tecavüzleri katliyamları yağmaları islamiyet tarihin de hiç eksik olmadığını görürsünüz dünyaya gerçek barışın gelmesi için insanlığın TÜM dinlerden arınması gerekir
sen arın tavsiyeni de kendine sakla! Müslümanlıkla ilgili bir tane kitap okudun mu acaba?
sen islamı el-kaide sanıyorsun herhalde, yada oruç tutmuyor diye millete saldıranlar müslüman senin gözünde...açıp önyargısız 2 satır okusan belki beynindeki yosunların bir kısmından arınırsın...
islamiyetin tecavüzle yayıldığını iddia etmek tarihten ve İslam^dan bi haber olduğunuzu gösteren en büyük kanıttır. Bu şekilde İslamiyet yayılmaz, anlatılmaz ancak soğutulur, uzaklaştırılır. Şunu sakın unutma zoraki hiç bir şey olmaz ve ALLAH'IN SENİN BENİM İMANIMA VE İBADETİMİ DE İHTİYACI YOK. Yapan kendine yapar vesselam...
tayyıp müdahale etsın hopp noluyo uleynn desın savaş çıkarsın :))
tayyip seni gönderecek oraya yoldaş
ALLAHBELANIZI VERE PİS KÖPEK BUDUSTLERRR. İNSAN GÖRÜNÜMLÜ YARATIKLAR BARBARLARRR.ALLAH DİN KARDEŞLERİMİZE YARDIM ETSİN
Oruç olmasaydım bir şey derdim ama.Neyse 1.si "BUDUST" değil "BUDİST".2.side olayların başlangıç sebebi 1 budist kıza tecavüz eden 3 müslüman lavuktur.Şimdi hem tecavüz edip hemde ALLAH'tan yardım beklemek çok sapıkça olur.Zira ALLAH ne diyor herkese eşitlik vardır diyor değilmi.Eee o zaman bu söylediklerin o kızcağıza tecavüz eden müslüman müsveddeleri içinde geçerli değilmi enossi
Arakanda müslümanlara zulm ediliyor, Unutmayın "insanlar zulmeder kader adalet eder" ARAKANyardimBekliyor
KANIM DONDU OKURKEN ALLAH HEPSİNİN BELESINI VERSİN YERLİ BİR ETSİN DÜZENLERİNİ DİYECEK BİRŞEY BULAMIYORUM ALLAH DİN KARDEŞLERİMİZE YARDIM ETSİN
müslüman olarak hiç bişey yapamıyolar bi hristiyana aynısı yapılırsa tüm ülkeler müslümanları yok eder yok ya bizimkilerden bi cacık cıkmaz ancak havlarlar
suriyede %10 hristiyan var... ve yakında ağızlarına tükürecekler hemde ilginç olanı batının desteği ile, batı çıkarı yoksa din dil ırk etnik kökenle ilgilenmez... ve bunları önemsemez. bir açıdan haklısında pekçok açıdan haksızsın
Ölenler müslümansa, batılı devletler müdahale için acele etmez. Barışa şans vermek adı altında aylarca katillerin işini bitirmesini beklerler.
NERDE BOB EŞBAŞKANI ERKEKLİK YAPSANA.
gerçekten sizler ne biçim insanlarsınız ya,bu kadar duygusuz bu kadar vicdansız naıl olabiliyorsunuz hayretler içerisinde kalıyorum.
EGER BİZ BUKUTSA AYDA DINKARDESLERIMMIZE YARDIMCI OLAMIYACAKSAK DAHA NEZAMAN YARDIMCI OLACAZ ISTE ORTADA ZALIMIN DINKARDESLERIMIZE YAPTIGI ORTADA EY HUKUMET EY MUHALEFET NERDESINIZ NERDESINIZ ALLAH ASKINA NERDESINIZ
Biz burada sıcaklardan şikayetçi olurken, Arakanda'ki kardeşlerimiz sadece müslüman oldukları için diri diri yakılıyorlar :(
BENİMDE BİR ÇİFT LAFIM SÖZDE İSLAMİ ÖRGÜTLERE.. ULAN ASIL DINSIZ CIKARCI SEREFSİZLER '' HANİ DİN İÇİN ÇARPIŞIYORDUNUZ (NEDENSE LÜBNANADA IRAKTA SURIYEDE AFGANİSTANDA ÇEÇENYADA PETROL VE RANT BÖLGELERINDE DIMI) HADI GÖNDERSENİZE HİZBU İLE EBU İLE BAŞLAYAN ÖRGÜTLER 100 ER GÖNÜLLÜ BURAYA BAK MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZ KATLEDİLİYOR.. HADİİ NERDESİNİZ.. NOOLDU SES YOK DİMİ.. HADİ ŞİMDİ UZAYINDA DİN ALLAH DİYE KELAMLARLA KİRLETMEYİN BİZİ... BU DÜNYANIN ÖBÜR TARAFIDA VAR .. BU HAKK SORULACAK HEPINIZDEN..(yayınlamazsanız sizde onlardansınız)
kımsen agzına saglık,cok guzel bır yorum
Bir bak bakalım islami sitelşere nasıl etkinlikle düzenleniyor.. Bağırıp çağırıp Esed denen katili savunacağına ona da bir kınama gönder. Ha budistler ha Esed denen katil mantık aynı işlem aynı sonuç aynı..
bu dünya da sadece bizler müslüman değiliz her şeye türkiye koşuyor.türkiyenin ellinde ne var kocaman bir sıfır araplar da müslüman neden onlar yardım etmiyor müslümanlık ilk önce arap yarım adasına indi atalarımız ise müslümanlığı sonradan kabul etti. arapların düşüncesi şiş yansın kebap dursun mu evet aynen öyle.herkez sefasını sürsün türkler cefasını çeksin ohh ne ala. birazda arap ülkelerinden bir şeyler duyalım bu ne ya hepsi petrol zengini en lüsk evlerde otururlar en lüks arabalara binerler yardım etmeye gelince hiç bir şey yok bunlar bu kadar mı müslüman. Keser Döner Sap Döner.........
alper bey biz TÜRKİYE olarak dünyada söz sahibi olmak zorundaayız.. bunu yapamaz isek bu dünyadaki müslümanlar daha çok acı çekecekler.. bunu bizden başkası yapamaz.. bizim devletimiz SURİYE ile uğraşmayı bırakıp ARAKAN da katledilen müslümanlara sahip çıksaa oradaki yönetime sert birşekilde müdahale etse bunları emin ol yapamazlar.. çok zor değil aslında ama biz ne yapıyoruz... yahudiyle budistle değil yine bir müslümanla komşumuzla uğraşıp duruyoruz... yazık oluyor oradaki insanlaraa
BAKIN NE BOPBAŞKANINI NEDE FİLİSTİN İÇİN CUMA NAMAZLARINDAN SONRA SOKAKLARA DÖKÜLEN SAKALLI CÜBBELİ VEYA SİYAH ÇARŞAFLILARI GÖREMEZSİNİZ ARAMAYIN BOŞUNA SAHTE DİNDARLARI ONLARIN AMACI DİN İMAN DEĞİL BİR İDEOLOJİYDİ DEVLETE ZERK ETTİLER İDEOLOJİLERİNİ ARTIK O ÖLMÜŞ BERİKİ TECAVÜZE UĞRAMIŞ MÜHİM DEĞİL İŞTE BU TARZ İNSANLAR BENİM MİDEMİ BULANDIRIYOR İNSANLIĞIMDAN UTANDIRIYOR ÇIKARCI DİN TÜCCARLARI DEYİNCEDE KİMSE KIZMASIN SİNİRLERİMİ BOZUYOR GÖRDÜKLERİM.
hala huzuru bulmak için yogaya giden salaklar var bu ülkede...alın size budizm felsefesi
Devletin yalakalığı bu ramazanda da devam ediyor.Geçen sene Somali bu sene Arakan...ramazandan önce bu insanlar ölmüyorlarmıydı kadınlarına tecavüz etmiyorlarmıydı çocuklarını yakmıyorlarmıydı.
benim bildiğim yalakalık üsttekilere yapılır, sende bu kavram pek oturmamış herhalde...
bu canilere kim dur diyecek ,müslümanlar katlediliyor ve dünya seyrediyor,bu mübarek ayda Allah yardımcıları olsun,Sayın Başbakanımız bu konuda elbette duyarlılık gösterecektir diye düşünüyorum,çok üzücü,içim parçalandı.
islam örgütleri şerefsiz arap birliği aslında bunlar yahudi ve amerikan uşağı dünyadaki müslümanlar umrundea değil şeyhler kıarıkız gırla takılırlar zavalı halkına şeriat5 iki yüzlü insanlar onun için müslüman düny6ası hep yerinde sayıyor
Biz kapilarimizi devlet baskani sadece Esad diye ülkesinden kacanlara acalim, nerede milyonlarca dolar degerinde araclara binen araplarin ipne, zengin prensleri, Türkiyenin ben müslümanim diyen bakanlari. Haberi okurken aglamamk icin kendimi zor tuttum, bumu insanlik, bumu müslüman müslümanin kardesidir sözü, nerede bu müslüman ülkeler, yoksa hiristiyanlarin tepkileindenmi korkuluyor.
Müslümanım dıyenler asıl bu olaylara karsı tepkı gostermelıler bınlerce onbınlerce Müslüman hayatını kaybedıyor oyle Surıyede Müslümanlar olduruluyor deye cıgırtkanlık yapmakla Müslüman olunmaz sız bır yerı hedef gostermek ıcın Müslümanlıgı kullanıp baska bır yerdekı Müslümanlara yapılanlara goz yumarsanız ozamanda benım sıze ınanmamı nasıl bekleyebılırsınız
Takip edersen herkes bugünlerde ARakan ve Suriye üzerinde yoğunlaşmış duurmda ve iki yerdeki ( biri sözde müslünan bir devlet başkanı(!) diğeri budistler tarafıdnan ) yapılan zulmü kınıyor herkes. İStanbulda, Ankarada, Trabzonda ve birçok yerde miting bile yapıldı da siz görmek istemeyince maalesef görememişsiniz.
haydı dünya da VİP müslüman gecinen ülkeler en iyi müslüman bizi diyen zat-ı muhteremler haydi demokrasi havarisi olan ABD? haydi birleşmiş milletler toplulugu haydiinsan hakları savunucuları mıcınızı kaldırın MYNAMAR a bi el atıverin bakalım.AMA nerdee orada PETROL yok,madenler yok,gaz yok sadece müslüman insanlar var onun icin ugraşmaya demokrasi götürmeye degmez dersiniz
Nasıl bi müslüman ülkeyiz biz Araplar zenginlikleri bozulmasın diye biz keyfimiz kaçmasın diye hiçbişeye müdahale etmiyoruz sadece ah vah izliyoruz ama yeri gelincede bizden müslümanı bizden duyarlısı yok gün olur onlara yapılan bize yapılmaya başlarsa kimse şaşırmasın nede olsa müslüman kesim korkulması gereken kesim sindirilmesi gereken kesim yoksa dünya nasıl dinsizliştirilebilir ki......
amerika araplara demokrasi götürüyorya arakana da götürsün suriyeyi böldü ırağı böldü mısır hezeka orda petrol yok galiba ondan oraya demokrasi götürmüyor
eee bizim arap sevdalılarının neden sesi soluğu çıkmıyor, suriyedeki müslümanda myammardaki müslüman değilmi, yoksa suriyelileler birer maşa mıydı, yazıklar olsun size
BAK BAKALIM TWİTTERA İSLAMİ SİTELERE GAZETELERE HEPSİNDE SES ÇIKIYOR SEN SADECE MYNETİ VE SOL SİTELERİ TAKİP EDERSEN GÖREMEZSİN İNSANLAR MİTİNGLER DÜZENLİYOR SES DUYURMAYA ÇALIŞIYOR ORDAKİ İNSANLAR İÇİN BİRŞEYLER YAPMAYA ÇALIŞIYOR SURİYEDE ÖLENDE MÜSLÜMAN MYANMARDAKİKELERDE
O ABD İSRAİL NERDE YOK ZULUM VAR DİYEREK YAMALAMA YAPAN İTLER NEREDE TÜRKİYE NERE DE SENİN YURTDAİŞLARIN MÜSLÜMAN BİR KESİMİ HAYVAN GİBİ ÖLDÜRÜYORLAR NEDEN KİMSENIN SESİ CIKMIYOR. KİMSE DUR DEMİYOR ... ÇIKARLARI YOK YAĞMALAYACAK BİR ŞEY YOK VE MÜSLÜMAN ZATEN BIŞ VER DİYORLAR
müslümanlara yapılan eziyetten sayılmıyor yahudi yada hıristiyan olucaksın anlatılanlar doğruysa hayvanlar yapmaz hitler bile direk öldürmüş zamanında eziyet etmemiş ama bunlar her yerde her zaman eziyet-işkence ederek öldürüyolar bosnada-urumçide-arakanda nolcak haber üç beş yorum yapılır unutulur bişey olmaz
Nerde el kaide orayada el atsın
El Kaide ABD ajanlarını kamufle edıp Müslüman cografyasını degıstırmeye calısanların degıstırmek ıcın yıne Müslümanları atese atmaya cabalaması ıcın kurulan bır taseron orgut
cihad unutulmuş kur,an sadece okunur hale gelmiş vay ümmetin haline :(
bu, sadece müslümanlara yardım çağrısı yapılacak bi olay değil ki; vicdanı olan herkes bunun kişisel tercih sebebiyle ayrımcılığa ve işkenceye uğramak olduğunu anlamalı. yazılanlar, insanlık dışı.. umarım, en kısa sürede yardım edebiliriz.
nerede bu dinler arası diyolog diyen şahsiyet.ben bop un eşbaşkanıyım diyen şahış.size ne suriyeden libyadan mısır dan.bakın müslüman kardeşlerimiz kan aglıyor.israile abd ye köpeklik yapacagınıza müslüman kardeşlerimizi kurtarın.tabi fetullah hocan izin verirse.
suriye'ye odaklanmış avrupa ve dünya ama burdaki insaların ve çinde zulum gören türkmenlerin kimse umrunda değil öyle değilmi yazıklar olsun bizim de milletimize ki başımızda dindar geçinen bir adama oy verdikleri için okadar müslümansa neden ses çıkartmıyor burdaki müslümanlara ve çinde zulüm gören müslüman kardeşlerimize. ?
geçen gün tv de haberlerde arakanda müslüman kadının mutfağını gösterdi tamtakır fakirlik dizboyu...kadın 21 yaşında ve 4 çocuğu var..bu insanlara ekmek vermek verip bırakmamak lazım..bu insanları eğitmek lazım cahillikten kurtarmak lazım..
hiç bir yerde durup dururken iç çatışma çıkmaz, sebebini bilmek gerekir. Ayrıca bu bölgede müslüman olduğu söylenen topluluklar tavşan gibi üremek yerine artık aklı ve bilimi esas alıp gelişmelidir, dinin toplumları nasıl geri bıraktığının en güzel örneği müslüman dünyasıdır ne yazık ki, bir tane bile dünyanın ilk 20 ülkesi arasında olan müslüman ülke yoktur, Türkiye vardır ama o da Büyük Yüce Atatürkün kurduğu Cumhuriyet sayesinde bu duruma gelebilmiştir.
İŞTE GERÇEK HZ EBUBEKİRLERE GERÇEK HZ OSMANLARA BU YÜZYILDA İHTİYAÇ VAR; ZENGİN ADAM SÖZÜM SANA. 3-5 REKAT NAMAZLA 5-10 KURUŞ SADAKA İLE ZENGİNLİK OLMAZ.YÜCE YARATAN O ZENGİNLİĞİ KABUL ETMEYECEK YÜZÜNE ÇARPACAK DİN GÜNÜNDE.... VERİRSEN KURTULURSUN VERMESSEN MİRASÇILARIN KEMİĞİNE SÖĞE SÖĞE GEREĞİNİ YAPACAKLAR MALIYIN. HEMDE HÜLYA AVŞARLA SİBEL CANLA, SEDA SEYANLA. NOKTA NOKATLARLA.İSTER İNAN İSTER İNANMA.YARABBBİ BİR DELİYE BİR GÖREV VERDİK BÜYÜK DUA İÇİN; 5 AYDIR. DELİ ORTADAN KAYBOLDU BULAMIYORUM...RAMAZANDA ÜLKEMİZE SONRA DÜNYA İNSANLIĞINA VE MÜSLÜMANLARA DUA ET DİYE.BEKLİYORUZ SONUCU...
TÜRKİYE DEN BAŞKA MÜSLÜMAN ÜLKE YOK MU NERDE İRAN ARAPLAR NERDELER NEDEN DÜNYADA Bİ MÜSLÜMANA BİŞEY OLSA TÜRKİYEYE DÖNÜYORLAR... OSMANLIYI YIKANLAR BUNU NİYE DÜŞÜNMEDİLER NİYE İNGİLİZLERE FRANSIZLARA SIĞINMIYOLAR...
suriyeye neden müslüman diye sahip çıkıyorsunuz
japonya hariç budist ülkelerin mallarını boykoy edelim.japonya ya islamı tatar türkleri götürdü.
müslümanlar heryerde acı cekiyor????neden acaba
Şu mübarek Ramazan ayında ALLAH'ım sen yardımını esirgemene,
SADECE FAKİR MÜSLÜMAN ACI ÇEKİYOR, ÜLKEMİZDE SALTANAT İÇİNDE PADİŞAHLAR GİBİ YAŞAYAN MÜSLÜMANLARIN ACI ÇEKTİĞİNİ HİÇ GÖRDÜNÜZMÜ, ELBET BUNLARI ALLAHA HAVALE EDİYORUZ, ALLAH EN İYİ ŞEKİLDE HESAPLARINI DÜRECEK İNŞ.,
Diğer Haberler