Arakan'dan en yürek burkan fotoğraf: Anne babasını sırtında taşıyan genç

Arakanlı Müslümanlar, Myanmar'da askerler tarafından zulme uğrarken, bir Arakanlı gencin sessiz çığlığı yükseldi. Bangladeş'e sığınmak üzere kaçarken anne ve babasını sepetlerde taşıyan gencin fotoğrafı yürek yaktı. Fotoğraftaki genç, Budist rahiplerin tırmandırdığı zulümden kaçmak için yola düşmüş ancak onun vazgeçmedikleri var: Anne ve babası.

13 Eylül 2017 16:20
PAYLAŞ
TWITTER

Zulümden kaçarken anne ve babasını 7 gün boyunca sepette taşıyan gencin çilesi, Myanmar'daki insanlık dramının en acı karesi olarak tarihe geçti...

Yaşlı anne ve babasını zulmün ortasında bırakmamak için onları sepetlere koyup zayıf omuzlarına yüklüyor ve 7 gün boyunca bu şekilde yol aldı.

Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi nedeniyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor. Saldırılarda 150'den fazla köy, ordu ve Budist milliyetçiler tarafından yakıldı.

On binlerce Arakanlı Müslüman can güvenliği nedeniyle halen bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar'dan kaçan siviller dağlık bölgeler, Naf nehri ya da deniz yoluyla Bangladeş'e geçiyor.

NEHRİ YÜRÜYEREK GEÇİYORLAR

25 Ağustos'dan bu yana Bangladeş'e 290 binden fazla Arakanlı Müslüman ulaştı. Myanmar askerlerinin 25 Ağustos'ta başlattığı operasyonlarda katliamdan kaçan Arakanlı Müslümanların Naf Nehri'ni geçişleri devam ediyor. Bangladeş ve Myanmar'ı birbirinden ayıran sınır günün her saatinde mültecilerin akınına uğruyor.

Anahtar Kelimeler:

Okuyucu Yorumları12 yorum
 • 292 Oy
  O FOTO ANA BABASINI HUZUR EVLERİNE, ORAYA BURAYA ATANLARA KAPAK VE DERS OLUR İNŞAALLAH....
 • 216 Oy
  Allahım zulme göz yumanları kahret
 • 203 Oy
  Suriyeli diye geçinip ülkemizde fırsatçılık yapanların yerine keşke gerçekten bu insanlara yardım edebilsek.
 • 166 Oy
  vaybe kaldımı böğle evlatlar yokluk herzeman bir aileyi bir birine bağlardı ozaman aile güçlü olurdu mutlu olurdu şimdi yokluktan aileler dağılıyor cinayet işleniyor güreselleşme ve teknolojinin zararları
 • 71 Oy
  cenneti hak eden evlad ...
 • 72 Oy
  Bu insanin karsisinda hicbir seytan duramaz. Gun gelicek sana bu zulmu yapanlar senin kapinda dilenecek ki o zaman o kapilari kapatmak senin hakkindir. Bu dunyada da obur dunyada da yerin CENNETTIR.
 • 54 Oy
  kendilerine hayırları yok yazık.. Allah yardım etsin..
 • 4 Oy
  Helal olsun o adama.İnşallah karşılığı nu tarafta da diğer tarafta da görür. ..
 • 2 Oy
  Yakında değil arkadaş dünyanın ta bi ucu gebertemiyoruzda iblisin ananelerini off off!!!
 • 0 Oy
  bizim ulkemize gelsin bunlarda kudurur..ekmeginden mi suyundan mi bilinmez turkiyeye siginan ilk burayi karistiriyor bize nankorluk yapiyor anne babasini tasimasina gelince normal orda mi biraksaydi bunu bu kadar abartiyorsunuz hic kimse birakmaz anasini babasini
 • 454 Oy
  BUNLARIN TAMAMINI ÖLDÜRECEKSİN ESASEN BEYİNSİZLER İNSAN AYAKTA DURMAK İÇİN HİÇMİ ÇABA HARCAYIP BİR ŞEYLER ÜRETMEZ BENCE HER İSLAM DEVLETİNİN BİRDE ATATÜRKÜ OLMALIYDI BİZİMDE HALİMİZ BUNLARDAN GERİ KALMAZDI EGERKİ ATATÜRK OLMASAYDI
 • 201 Oy
  Atatürk sevgisi eyvallah, ben de tabii ki Atatürk'ü seviyorum ama hayatım da gördüğüm en saçma yorumu yapmışsın. Hayretler içinde kaldım, acaba ironi mi yapıyor dedim ama o da yok yani basbayağı saçmalamışsın.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.