'Kürt protestosuna izin, Berlin-Ankara bağlarını daha da gerginleştirecek'

Türk Bakanlarının mitinglere katılmasının engellenmesinin Türkiye ile Hollanda ve Almanya arasında yarattığı kriz sürerken, Frankurt'ta düzenlenen Kürt protestosuna izin verildi.

'Kürt protestosuna izin,  Berlin-Ankara bağlarını daha da gerginleştirecek'

Cumartesi günü Almanya'nın Frankurt kentinde düzenlenen "Kürt protestosuna izin verilmesi" Alman medyasında "Türkiye ile bağları daha da gerginleştirecek" yorumlarına neden oldu.

30 BİN KÜRT KATILDI

DWelle İngilizce, Frankfurt'ta düzenlenen ve "30 bin Kürt'ün" katıldığını belirttiği protesto gösterisi sırasında, Türkiye'de "demokrasi" çağrıları yapılırken "Öcalan özgürlük" gibi sloganların atıldığını anlattı.

TC Dışişleri Bakanlığı'nın gösteriye iznin verilmesini sert dille eleştirdiği açıklamaya da yer verildiği haberde "Türkiye, Alman Hükümetini kınarken Türk Bakanlarının 16 Nisan referandumu için bazı Avrupa ülkelerinde kampanya yapmalarına kısıtlamalar getirilirken, terörist bir örgüte izin vermekle suçladı" ifadeleri kullanıldı.

PKK'NIN 93'TEN BU YANA ALMANYA'DA YASAK OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİLDİ

PKK'nın Türkiye, Avrupa Birliği ve ABD tarafından terörist bir örgüt olarak nitelendiğini anımsatıldığı haberde, PKK'nın 1993'ten bu yana Almanya'da yasak olduğuna dikkat çekildi.

DWelle İngilizce "Türkiye, defalarca Almanya'yı, Avrupa çapında on binlerce destekçisi olan PKK'yı desteklemekle suçladı. Berlin ise suçlamaları reddediyor ve düzenli olarak PKK elemanlarını yargılıyor" sözlerini kullandığı haberinde Frankfurt'daki gösteri için şu yorumu yaptı:

"Protesto muhtemelen, bazı Türk Bakanlarının Almanya'da gelecek aydaki referandum için kampanya yapmalarının bloke edilmesinden sonra zaten baskı altında bulunan Berlin ile Ankara arasındaki bağları daha da gerginleştirecek."

KALIN: ALMAN BÜYÜKELÇİ DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya'da dün PKK yandaşlarınca gerçekleştirilen mitingle ilgili açıklama yaptı. Konuyla ilgili Alman Büyükelçi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını söyledi.

Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına konuk olan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın dün Almanya'da PKK yandaşlarınca yapılan miting hakkında konuştu.

'Nevruz'un adını da kirletiyorlar' diyen Kalın, 'Dün Almanya başka bir skandala imza attı. Nevruz bahanesiyle geliyorlar. Orada bölücü terör örgütünün bayrakları. Konu ne, direkt Türkiye direkt referandum. PKK da referandumda hayır diyor. Biz bunu Alman makamlarına söylediğimizde bir cevap veremiyorlar. Dün Alman büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı, en sert şekilde kınandı" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
HAYIRCILAR KAFANIZ CALIŞIYORMU YOKA HALA AYNI ALMANYA KAFASIMI
neden gerginleşsinki aramız geçen gün o renkli bezlerden bizde havaalanına ankaraya sağa sola astık bizde hükümet olarak destek veriyoruz
Ya geçin bu işleri ülkemizi sözü dinlenilmeyen bir ülke haline getiren ülkemizin itibarını bir evet oyu daha fazla alabilmek için yerlere seren bugünkü hükümettir bunların sebebi artık akp ülkeyi tek başına yönetemiyor anlayın bunu gardaşlar
tam yalaka bir gazete oldunuz teberikler
Maşalara bakın bu maşaları çok mu seviyor avrupa asla,onları sadece ve sadece Türkiye için Türkiye ye karşı kullanıyor.bu maşalar hala bunu anlayamıyorlar,çok yakın hepsini sınır dışı edecekler.bunların hiç birini Türkiye ye almayın girmesine izin vermeyin.
türkün türkten baska dostu yok anlayın artık....
anlamayan yada anlamak istemeyen hayır cılar. hergün gözünüzün önünde hakikat görünüyor ama siz hala göremiyorsunuz.
Anlamsız.Peki bizim ülkemizde hayır için kampanya yapan CHP ve MHP li muhaliflerin engellenmesi ile ne farkı var.Onlar kendi ülkesinde engelliyor biz ise kendi ülkemizde bizden olanları engelliyoruz.Ama akp ve mhp li yöneticiler milletimize güveniyoruz diye bu referandumu istemediler mi.kendi milletinden korkan siyasetçiler , avrupa ülkesinde neden bize güvensinler ki.
@max_pi nerde engellendi anlatsana biraz provakatif eylemler haricindekileri tabi
eylemdekıler evet dıyor uyandırım !!
2024 Büyük israile , almanıyla , kürdüyle , gürcüsüyle destek oluyor yahudiler. Ne bekliyordunuz
Kürtler gözünüzü açın kürtlerle almanların dostluğu hangi tarihe dayanıyor? hiç bir tarihi yok neden kurtlerı desteklıyorlar. çünkü kullanıyorlar ülen kürt türk mutlu olan almanlar ıngılızler gounuzu açın
Bu avrupadaki hırsı halen görmezden gelmek gözü dönmüş ülke düşmanlığından başka bir durum değildir. Avrupanın pkk ve diğer terör grupları ile birlikte hayır için verdiği desteği görmemek ya da görmemezlikten gelmek çok yanlış bir tutumdur.
BU İŞ YILLARDIR BÖYLE İDİ BUNU EN GÜZEL BU DEVLETİN MİTİ JİTİ MİLLİ GÜVENLİK KURULU DERİN DEVLETİ BİLİYOR DU DA HANİ YÜZYILIN LİDERİMİZ VAR YA ÇÖZÜLME SÜRECİNİ BAŞLATTI YA OSLO DA İMRALIDA İŞTE O ZAMAN GEVŞEK TUTULDU TEDBİRLER SONUÇ ORTADA DEĞİL Mİ
Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri yıllarca terörist besleme desteklemesi karşısında hiç bir yaptırım olmazsa bunu sürdüreceklerdir ülkemizde bakınca toplu taşıma araçları Alman malı makam araçları Alman malı bizim en büyük eksikliğimiz yumurtaları hep aynı sepete koymamız biz dünyayı Avrupa dan ibaret gördükçe bunlar azamaya devam edeceklerdir elinde tek kartın olduğunda karşındaki tüm kozlarını kullanır politika üretmek için seçeneklerin Avrupa dışı olmalı bir söz vardır kaçan kovalanır bizim AB peşinde koşmaktan vaz geçmezsek onlar terörist beslemeyi daha ileri seviyelere taşıyacaklar .
Diğer Haberler