Pek çok başkent sular altında kalacak: Türkiye'yi de vuracak

Antarktika’da 6 bin kilometrekare yüz ölçümüne sahip buzdağının kopuşunun etkileri bu yüzyılın sonuna kadar Avrupa'yı ve Türkiye'yi etkileyebilir. 1 trilyon tonluk ağırlığa sahip olduğu tahmin edilen buzdağının kopması sonrasında Alman basını bu gelişmenin dünyaya etkisini gözler önüne serdi. Alman Bild gazetesi, bir harita hazırlayarak küresel ısınmanın deniz seviyesi yükselince etkilenecek ülke ve şehirleri gösterdi. Haritaya göre Türkiye'nin kıyı kasabaları da etkilenebilir.

Küresel ısınnma sebebiyle önceki gün Antarktika’da 6 bin kilometrekare yüzölçümüne sahip bir buzdağı kopmuştu.

1 trilyon tonluk ağırlığa sahip olduğu tahmin edilen buzdağının kopmasının ardından Alman basını bu gelişmenin dünyaya etkisini gözler önüne serdi. sozcu.com.tr'nin aktardığı habere göre Almanya’nın çok satan gazetelerinden Bild, bir harita hazırlayarak küresel ısınmanın deniz seviyesi yükselince etkilenecek ülke ve şehirleri gösterdi. Haritaya göre Almanya’nın kuzeyindeki Hamburg ve hatta Berlin’in bir kısmıyla birlikte İsveç’in başkenti Stockholm ile Amsterdam’ın da sular altında kalması bekleniyor.

Deniz seviyesinin bu yüzyıl sonuna kadar 1.50 metre yükselmesini bekleyen Kiel Üniversitesi’nden araştırmacı Mojib Latif, “Eğer küresel ısınma durdurulmazsa bu senaryo birkaç yüzyıl içerisinde gerçekleşebilir” dedi.

Bild’in hazırladığı haritada deniz seviyesinin yükselmesinin özellikle Türkiye’nin kıyı kasabalarını etkileyeceği ve bazı bölgelerin sular altında kalacağı görülüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
Ahirete inanmamaya devam edin :)) Ahirette yüzleri kararacaklar çok. Belki bende bizde öyleyiz. Kimi sevindirirsen kâr dır bilesin. Allah sevgi ile yaşayanları sever. Allah yenilecek bir güç değildir. Yenilmez asla. Allah herkesi gören gözeten yöneten sonsuz güçtür. İnsanlar kendilerini başı boş bırakılmış mı sanır !! Alınlarından çekip götüren O dur !! Uyu ifrite İblise Şeytana uyan topluluklar. Uyan Allah a Meleklerine Kitaplarına Resullerine uyanlar.
Trump gibi dangalaklar da çevre anlaşmasından dönme derdinde. Dünya batmış umurlarında mı?
bize gelince ye kadar oooooo
taşan yerleri doldururuz sıkıntı yok. :D
türkiyeyi bu olaya dahil etmeyin göz var nizam var. fakat amerika kıtası sular altında kalıcak biliyoruz. o yuzden orta asyaya hakim olaya çalışıyorlar.
ALAHIN DEDİĞİ OLUR
“Eğer Rab, yarattıkları için bu kadar hassas, dikkatli, sevgi dolu ve hayret verici bir ortam inşa etmişse, o zaman O’nun bu evreni keşfetmesini, araştırmasını, takdir etmesini, ondan ilham almasını ve nihayetinde –en önemli iş olarak- kendisini evren yoluyla bulmasını istemesi gayet doğaldır. “ John A. O’Keefe.
ARAYA SAPLAMA ATIN AYRILMASIN :)
avrupa kıtasını vuruyorsa mesele yok.türkiyeye gelmez.ah öyle birsey olsa..avrupa sanayii makinalarını ucuza satacakları zaman anlayınki.su altındalar.))))))
Yüzme bilenler için sıkıntı yok bilmeyenler yaşları müsait ise yüzyılın sonuna kadar yüzme öğrensinler...
atv yi açtım sıkıntı yok bor duvarları kurulacakmış
@encunii flaşı açaydın mahmut tuncer var cenderme diyo ..
Öyle bir şey olursa bir türlü ulaşmam mümkün olmayan yazlık ev dolayısıyla üzülmeme gerek kalmayacak. Ama 300m rakam abartılı. Trump 3 metre yükseleceğini tespit ettiklerini söylemişti.
hayırlısı olsun bre :)
@gakkos2323 güzel yorum ..
YANİ BALIK TUTMAK DAHAMI KOLAY OLACAK
@has_yorum tabi tabi balıkta tutarız zeki mürende bizi görür
suyun içindeki buz çözülürse suyun hacmi değişmez
kıyak olur hiç olmassa oturdugumuz yere yakın olur sahil :))
adalar ülkesi kanada laf olsundiye müslüman sevmiyorya var adamların bir bildiği abd yıllarca göçmen aldı bir müslümanlık düşmanlığı çıkardı ikiz kuleler üzerinden halbuki abd kendi vurdu kulelerini. abd müslümanları ve diğer istemediği azınlıkları huzursuz edip müslüman seven kanadaya göç ettirmek maksat toprak devlet değiş tokuşu yapmak. bunlar uzun vadeli ince hesap. bana hadi sende deyip bunamış aptal diyenleri duyar gibiyim. abd avrupa ingiltere ve avusturalya yeni zelandada içlerinde bunlar aynı kafadalar.bir kürdistan kurmaları sevdasına asya elden gidecek. birbirimize düştükuyanınartık
@neydineydi çin bizim gibi hain barındırmayan acımasız bir ülke. Ayrıca batılardan daha sert bir düşünceye sahip işgal et asimile et yok et.
Buz öyle iki dakikada erimez. Bunlar boş konuşuyo. 100 yıl çok kısa bi süre. Ama önümüzdeki 1000 yıl içinde dese inanırdım.
Bişey olmaz. HES kurarız sudan elektrik elde eder yine yok ederiz biz o suyu :D
Küresel ısınmayı ciddiye almayanlar; deniz seviyeleri ciddi şekilde yükselecek ve dünyayı ciddi bir felaket bekliyor. Bu buzdağının kopması devede kulak.! Daha binlerce etmen var.! Ve ilginç olanda bu etmenlerin etkisi bir anda birleşecek.! Yani NUh TUfanı gibi bir durum.! Bu durumu ilk olarak 23 yıl önce bir grup türk bilimadamı ortaya attı.! Daha sonra KYOTO falan sürecine gelindi.! Haberiniz ola.!
Veli göçeri hapisten çıkartın, denizi doldurup bina yapar sıkıntı yok.
kahrolasıcası sincap...
Diğer Haberler