Türkiye'den İsrail'e son dakika kınama yanıtı

Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in işgal altında tutmakta olduğu Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimlerde 560 yeni konut inşasına onay vermesini kınadı.

İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi İnşaat ve Planlama Komitesi'nin, dün Doğu Kudüs'te 566 yeni konutun inşasına onay vermesinin ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan son dakika açıklama yapıldı. Dışişleri Bakanlığı, İsrail'i kınadığına yönelik mesaj verdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "İsrail’in işgal altında tutmakta olduğu Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimlerde 560 yeni konut inşasına onay vermesini kınıyoruz. Yasadışı yerleşim faaliyetlerini kınayan ve bu faaliyetlerin iki devletli çözüm zeminini tahrip ettiğini kayıt altına alan 2334 sayılı ve 23 Aralık 2016 tarihli BM Güvenlik Konseyi kararına rağmen, İsrail’in sözkonusu siyasetini sürdürmesi, bu ülkenin uluslararası hukuku ve uluslarası toplumu hiçe sayan tutumunun yeni bir göstergesidir" denildi.

FİLİSTİN DE KINADI: BMGK'YA MEYDAN OKUMAK!

Filistin resmi haber ajansı VAFA'nın haberine göre, Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne de İsrail'in Doğu Kudüs'te 566 yeni konut inşasına onaylamasını kınadı; kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) meydan okumak olarak değerlendirdi.

"ZAMANI GELDİ"

Ebu Rudeyne, BMGK'ya İsrail hükümetinin, iki devletli çözümü yok etmek için çalışan "Aşırı" olarak nitelendirdiği politikalarına son vermek için harekete geçmesi çağrısında bulunarak; BMGK'yı yerleşim birimleriyle ilgili son kararını uygulaması için harekete geçirmek amacıyla Arap dünyası ve dost ülkelerle temaslara başlanacağını söyledi. Rudeyne "İsrail'e hukukun üstünde bir devlet gibi davranmayı sona erdirmenin zamanı geldi" dedi.

NETANYAHU: İNŞA POLİTİKASINA YÖNELİK ENGELLER KALKACAK

İsrail Kanal 2 televizyonunda yer alan habere göre ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Yahudi yerleşim birimleri inşa politikasına yönelik engelleri ortadan kaldıracağını ve gelecek dönemin ilelebet sürecek yerleşim birimlerini inşa çalışmalarına sahne olacağını ifade etti.

BEYAZ SARAY'DAN 'İSRAİL BÜYÜKELÇİLİĞİ'Nİ TAŞIMA SÖZÜ'NE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Beyaz Saray'dan ABD Başkan Donald Trump'ın kampanya döneminde verdiği, İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma sözünün hayata geçirilmesiyle ilgili bir açıklama geldi.

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, "Bu konuyu tartışmanın henüz daha ilk aşamalarınızdayız" dedi.

İsrail, Kudüs'ü daimi başkenti olarak görüyor. Ancak Filistinliler de gelecekte kurulacak devletlerinin başkentinin Doğu Kudüs olmasını istiyor.

Birleşmiş Milletler (BM), Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımıyor ve birçok ülkenin de büyükelçiliği Tel Aviv kentinde bulunuyor. Kudüs'ün statüsü, Orta Doğu barış sürecinin en sıkıntılı konuları arasında yer alıyor.

ABD Kongresi 1995 yılında Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan bir yasa kabul etmiş ancak o tarihten bu yana gelen başkanların tamamı, dış politikadaki yetkilerini kullanarak elçiliği Tel Aviv'de tutmuş ve kentin statüsüyle ilgili yürütülen müzakerelere destek vermişti.

Aralık ayı başında eski Başkan Barack Obama, elçiliğin taşınmasıyla iligli başkanlık feragatnamesini altı aylığına yenilemişti.

Trump'ın daha önce Kudüs ile ilgili açıklamaları, tepki çekmiş ve Ocak ayı içerisinde Filistin lideri Mahmud Abbas, bu adımın atılması halinde barış sürecinin de zarar göreceği uyarısı yapmıştı.

KUDÜS NEDEN ÖNEMLİ?

1990'lı yıllardan bu yana İsrail ile Filistinliler arasında sayısız barış görüşmesi yapıldı. Son görüşmeler, Nisan 2014'te anlaşmaya varılamadan sona erdi
Filistin devletinin ve Kudüs'ün statüsü, barış görüşmelerinin sonuca ulaşmasını önleyen en zorlu konular arasında yer alıyor
İsrail 1967 Orta Doğu savaşı sırasında hem Batı Şeria'yı hem de Doğu Kudüs'ü işgal etti
Filistinliler Doğu Kudüs'ün kendilerine vaat edilen devletin başkenti olmasını istiyor. Ancak İsrail, kentin tamamının kendisinin yekpare başkenti olduğunu öne sürüyor
ABD ve birçok BM üyesi devlet, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımıyor.

TRUMP'TAN NETANYAHU'YA DAVET

Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Pazar günü telefonda bir görüşme yaptı.

Beyaz Saray'dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, iki liderin "İran'dan kaynaklanan tehditlerin ele alınması da dahil olmak üzere" bir dizi bölgesel konu üzerinde yakın temas içerisinde olma konusunda uzlaşmaya vardığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Trump'ın Netanyahu'yu "Şubat ayı başlarında bir araya gelmek üzere" Beyaz Saray'a davet ettiği de vurgulandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 23 yorum
Size ne filistin den kendi halkın ekmek almaya parası yok acaba filistinliler bizi ne kadar tutuyor merak etinizmi b,rsürü zeng,n arap ülkeleri var kaç suriyeliye kucak açtı acaba dış politikanız da boş yarın gider özur dilersiniz israil den
@hatmet67 bizim hükümetimize ve halkımız bilmeliki ermeni soykırımını tanıyan ilk ülke filistindir bazılarına hatırlatılır:)
@huysuz_2017 Ne zaman olmuştu bunu da hatırlat
@hatmet67 İşte bu senin görüşün yahudi görüşü bizleri İslam alemine düşman etme mantığı
Akp israili kınacağına yabancılara para karşılığı yapılan gayrimenkul satışını durdursun. Böyle giderse Türk milletinin sonu filistinliler gibi olacak.
@antofagasta_2014 ulan seni islam düşmanı ve vatan haini kafir seni...
@antofagasta_2014 malın önde gidenisin
sanki bizden çok korkuyorlar ya....
@forhappys Siz otoriteden korkuyorsunuz ama biz sadece ALLAH 'dan korkuyoruz. Farkımız bu olsa gerek
AKP nin kınadığına bakmayın.HAKİKİ YAHUDİ DOSTU AKP dir. OECD ye kırk yıldır aldırmadığımız İSRAİL i AKP aldırdı. İSRAİL in çevresinde ne kadar sıkıntı ve korkutan ülke varsa AKP sayesinde GÜÇSÜZLEŞTİRİLDİ. İSRAİLe 3 MİLYAR DOLARA MAL OLACAK MAVİ MARMARA HADİSESİ 20 MİLYON DOLARA KAPTILDI. İhracatımız israile yerinde sayarken İTHALATIMIZ İKİ KAT ARTTIRILDI. AKP İSRAİL in samimi ve hakiki dostu olmasa bunları yaparmıydı.
Hani lan israilliler dostumuzdu
bize ne israilden filistinden YOZGAT ŞIRNAK ERZURUM NUSAYBİN v s MAĞDUR İNSANLAR VARKEN
@benav_2016 Biz bir ümmetiz müslüman müslümanın kardeşidir bizene diyemeyiz seninki yahudi mantığı.
@msamilx SENİNKİDE IRKÇI MANTIĞI msamilx
Arkadaş ülkesinden milyonlarca fakir ekmege muhtaç insan varken neden yok halep yok filistin önce kendi içinizdeki yoksul insana yardım etseniz ya sonra filistin halebe yardımınızı edin nedir bu başka ülke sevdası anlamadım
@hayaletsizavci tam bir cpkk zihniyeti işte eski türkiyenin dar görüşlü mantıgı sen rahat ol kendi vatandaşına milletinede yardım yapıyor bu devlet
Hep kınama hep kınama yaptırım hiç yok niye
onlarda yapıyor oluyor,sizlerde diyorsunuz ya biz yaptık oldu
anca kınarsınız zaten
israilin fetöcü ,pkklı,gezici konsolos köpekleri MÜSLÜMAN FİLİSTİN düşmanlığı depreşmiş.
biz niye kınıyoz tek müttefikimizi hem parasıda var toprak satıyoz
BİZDE VATANDAŞ OLARAK KINIYORUZ. ŞİMDİ NE OLDU. KOSKOCA TÜRKİYE CUMHURİYETİ BENİM YAPTIĞIMDAN FAZLASINI YAPMIYOR-YAPAMIYOR. O ZAMAN HEYDEN KINAMAYA...
kudüs israile aittir filistin diye bir devlet veya millet yoktur bence.
Diğer Haberler