Ve Trump kabul etti! Dünya bu görüşmeye kilitlendi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'dan gelen daveti kabul ettiği ve ikilinin mayıs ayında görüşeceği bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'dan gelen daveti kabul ettiği ve ikilinin mayıs ayında bir araya geleceği bildirildi.

Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui-Yong, ABD'li yetkililerle görüşmesinin ardından Beyaz Saray'da basın açıklaması yaptı.

Kuzey Kore lideri Kim'in Trump'a gönderdiği ve içinde ABD Başkanı ile en kısa sürede görüşme beklentisinin de yer aldığı bir mektuptan bahseden Chung, "Başkan Trump, kalıcı bir şekilde (Kore Yarımadası'nın) nükleerden arındırılması amacına ulaşmak için mayıs ayında Kim Jong-un ile görüşeceğini söyledi." ifadesini kullandı.

KUZEY KORE FÜZE DENEMESİ YAPMAYACAK

Chung, "Kim ayrıca Kuzey Kore'nin bundan sonra herhangi bir nükleer veya balistik füze denemesi yapmaktan kaçınacağı vaadinde bulundu. Ayrıca ABD ile Güney Kore arasındaki rutin askeri tatbikatların sürmesi gerektiğini anladığını belirtti." değerlendirmesini yaptı.

Güney Koreli yetkili ayrıca, bu adımlarla iki ülke arasında barışçıl bir çözüm bulunması umutlarının daha da güçlendiğini vurguladı.

BEYAZ SARAY TEYİT ETTİ

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, yaptığı yazılı açıklamada, Trump ile Kim'in bir araya geleceğini doğruladı. Sanders, görüşme yeri ve zamanının daha sonra belirleneceğini kaydetti.

Açıklamada Sanders, "Kuzey Kore'nin nükleerden arındırılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz. O zamana kadar (Kuzey Kore üzerindeki) tüm yaptırımlar ve maksimum baskı devam etmelidir." ifadesine yer verdi.

Önceki gün Trump, Twitter hesabından konuyla ilgili olarak, "Kuzey Kore ile müzakerelerde muhtemel ilerlemeler sağlanıyor. Uzun yılların ardından ilk kez ilgili tüm taraflar ciddi bir çaba gösteriyor. Dünya izliyor ve bekliyor. Belki bu boş bir umuttur fakat ABD (olumlu veya olumsuz) her iki yönde de daha ileri gitmeye hazırdır." değerlendirmesinde bulunmuştu.

OLİMPİYAT DİPLOMASİSİ

Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki olumlu atmosfer, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, yeni yıl konuşmasında, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları'na heyet gönderilebileceğini ve bu konuda Seul ile görüşmelere açık olduklarını açıklamasıyla başlamıştı.

İki ülke heyetlerinin, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) gözetiminde vardığı anlaşma kapsamında olimpiyatlara Kuzey Kore'den 22 sporcunun katılması ve iki ülke sporcularının olimpiyat töreninde aynı bayrak altında yürümesi kararlaştırılmıştı.

Pyeongchang Kış Olimpiyatları'nın 9 Şubat'taki açılış törenine Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong da katılmıştı. Ardından Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından görevlendirilen özel heyet, iki günlük ziyarette dün akşam Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yemekte bir araya gelmiş, Kim'in "yeniden birleşme" ve daha yakın ilişkiler tesis etme konusunda isteğini dile getirdiği kaydedilmişti.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
eğer ki kim sana konuşma için daveti yolladı ise.ondanda bir şey olmaz demekki
evveettt, Kim'in gazınla burada havlayanların yorumlarını bekliyoruz, kuçu kuçular sizi, bak tombiş te kuçu kuçuluğu bıraktı kuzu oldu.. .
evveettt, Kim'in gazınla burada havlayanların yorumlarını bekliyoruz, kuçu kuçular sizi, bak tombiş te kuçu kuçuluğu bıraktı kuzu oldu... şimdi hadi gidin kurtlar vadisini seyredin bakayım...
evveettt, Kim'in gazınla burada havlayanların yorumlarını bekliyoruz, kuçu kuçular sizi, bak tombiş te kuçu kuçuluğu bıraktı kuzu oldu... şimdi hadi gidin kurtlar vadisini seyredin bakayım ...
dost düşman bir olmuş sırtımızdan vuruyorlar.Oyun büyük.Bozacağız hepsini
eğer gerçekten böyle birşey varsa şimdiye kadar 16 dalda oscara aday bir flim izlemişiz demektir.kim jong o kadar rest çekti.gerekirse ülke olarak yok olmaya bile hazırız dedi.şimdide bu haberler çıkıyor
Siyaset her yerde aynı politikacılar hep aynı.
İki deli bir araya gelmemeliydik belkide bu kadar sevmemeliydik ;)
genemi kandırıldık !!!
Çılgın aşıklar sonunda buluşuyor çok şehvetli olur bu görüşme.
bu iki manyak buluştuğunda, oraya 20 tonluk bir bomba atılsın. öyleki monukülleri dahi bulunamasın. klonlama imkanları dahi kalmasın. bunlar hem insamlık için hemde dünya için büyük tehtit.
savaşmadan masada halledecek ayağına gitmeyecek ve nükleere devam edecek
al birini vur ötekine
ben bu KİMYON'U anlamıyorum,daha Düne kadar abd ye yerle bir ederim diyodu,şimdide zeytin dalı uzatmış,senden de bi cacık olmaz KİMYON.
len dombik ne oldu kıvırıyon hayırdır
senelerdir söylüyorum abede ile korenin tartışması tamamen düzmece.abedenin savunma sistemi satmak için uyguladığı tiyatro
gaz odasına atsınlar trupu orda paketlesinler Beyler acil bakın.Yutubda video çekerek tahmin paylaşan çocuğu gördünüz mü?ne söylediyse gelmiş mk bakın adı Molvin Paydin.Yalan söylüyorsam adiyim aratın Molvin Paydin diye görün tahminlerini.Hele bugün tüm tahminlerini tutturmuş.Bir çıkarım varsa dediğim gibi adiyim.Herhangi birşeyde istemiyor ücret ya da başka şeyler istemeden paylaşıyor.İşin ilginci video çekerek istatistik ve nasıl oynanacağını açıklıyor yemin ediyorum size.Youtube Molvin Paydin yazıp bakın dediklerimi anlayacaksınız ????
Bu ABD 'ye güven olmaz,mutlaka bir şeytanlık düşünüyordur.
iki deli mayıstan sonra dünyayı kan gölüne çevirecek desenize
K.kore füze denemelerini tamamladı sonuç başarılı ve seri üretime geçildi. Mayıs ayında planlanan görüşmede Trump suikaste uğrayacak ve ABD K.koreye savaş açacak. K.kore sahilden nükleeri bi koyacak. beyaz saray GG. Sonrası kıyamet gibi zaten.
Afferim sana deli oğlan..ABD"ye karşı dik durdun,boyun eğmedin..Saddam"ın düştüğü yanlışa düşmedin..Dünyayı kendi çıkarları ve kendi kafasına göre şekillendirmeye çalışan Büyük emperyaliste iyi bir ders verdin..helal olsun sana.
@arpat_saray NE AFERİMİ ULAN DANIŞIKLI DÖVÜŞ ONLARINKİ HALA YİYOLAR KEKLER YA
nükleer caydırıcılık budur işte kımseye eyvallahın olmaz.ve bundan buyuk oyun cıkacak
İKİ DELİYİ BİR ARAYA GETİRMEYE KARAR VERİLDİ HAAAA...
bence kim jong, trump ı ülkesinde öldürecek yada rehin tutacak.ahanda buraya yazıyorum.demişti dersiniz.
bence kim jong, trump ı ülkesinde öldürecek yada rehin tutacak.ahanda buraya yazıyorum.demişti dersiniz...
o kadar havladın havladın şimdide yalanıyorsun aşşalık herif
Diğer Haberler