ALES sona erdi

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) yapıldı.

ALES sona erdi

ALES, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM) 81 kent merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek’te düzenlendi.

Saat 09.30’da başlayan sınav, 180 dakika sürdü. Sınavda adaylara, sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulandı.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ALES’e girmek gerekiyor.

Türkiye’deki lisansüstü eğitimi programlarında öğrenim görmek isteyenlerin de ALES’e katılması koşulu bulunuyor.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılıyor.

Adaylar, sınav sonuçlarını TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet sitesinden öğrenebilecek. Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Sınavın sonuçları, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl geçerli olacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
ESKİDEN BÖYLE BİR ŞEY YOKTU; GÜZEL KIZLAR HOCALARIN 1. TERCİHİ ASİSTANDI, SONRASI KOLAY. BİRDE MASON LOJALARINA ROTARY LİONS KULÜPLERİNE ÜYE İSEN PROFTA OLURSUN REKTÖRDE. HATTA YÖKTE EN ÜST SEVİYEYE ULAŞIRSIN. NERE GİTSE YAHUDİ VE ERMENİYE HİZMET VAR BU MAKAMLARDA. 2003 NEDEN ÖNEMLİ BİLEN BİLİR. BU BAŞBAKAN TÜRKİYE İÇİN NEDEN ÖNEMLİ BİLEN BİLİR. PROFLAR PADİŞAHTAN DAHA ETKİLİVE YETKİLİ İDİ GEÇMİŞTE TÜRKİYEDE.
öyle kazık bi sınavmı olur ya
arkadaşlar zaman yetmedi bu sınav gerçekten zorladı beni....bu soruları niyetlerimizi gerçekten okuyup hazırlamışlar beli ki...
gelmiş geçmiş en kolay ALES sınavıydı :..
bana göre sınav zor değildi ama çok mantık ve tablo grafik soruları sormuşlardı matematikte ben yetiştiremedim zamanımı iyi kullamadım yine...bu ALES sistemi değişmeli...
Diğer Haberler