Canlı yaşam yok oluyor

Rize’de HES deneme üretimi başladı, Salarha Deresi kurudu.

Canlı yaşam yok oluyor

Rize'de kent merkezi ile birlikte 10 ilçe, 5 belde ve 25 köyde yaklaşık 300 bin kişinin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Salarha Deresi'ne kurulan hidroelektrik santrali deneme üretimine başladı, suyun tünele alındığı 8 kilometre boyunca derede su kalmadı. Taşkınlarda çevrede yaşayanların korkulu rüyası olan derenin iki saat içerisinde susuz kalması bölge halkının tepkisine neden oldu.

Salarha Vadisi’nde iki yıl önce yapımına başlanan 28 megavat kurulu gücündeki Ada Hidroelektrik Santral Projesi dün deneme üretimine başladı. Proje kapsamında Yiğitler Köyü’ndeki regülatör sahasından tünele alınan su Güneysu Vadisi’nde kurulan santrale aktarıldı, 8 kilometre sonra yeniden Salarha Deresi’ne bırakıldı. Ancak 8 kilometre boyunca su bırakılmayan dere kurudu.

Salarha Vadisi’nde kurulan Topaloğulları Çevre Koruma Derneği Başkanı Ali Toptan, uzun yıllardır su seviyesi ile bölgenin korkulu rüyası olan Salarha Deresi'nde elleri yıkayacak kadar bile su kalmadığını işaret etti, “Bir iki saat içerisinde su seviyesi birden düştü. Ayakkabılarla dere yatağından karşıya geçebiliyoruz. Gürül gürül suyun aktığı derenin ortasındayız ama su yok. Böyle şey olmaz. İshale hattı olmayan bölgede pis sular da dereye veriliyor. Burada artık kokudan da durulmaz. Şimdiden pis koku hissedilmeye başlandı. Sağlık yönünden ciddi sıkıntılar yaşarız” dedi. Dereyi daha önce hiç bu halde görmediklerini anlatan yöre sakinlerinden Şevki Köse ile Faruk Demircan ve Mustafa Avcı da derenin bu hale getirilmesinden yakındı, "Onca yıldır burada yaşarız, dereyi ilk kez bu halde gördük. Salarha Deresi kurudu. Söyleseler inanmazdık" diyerek dert yandı.

CANLI YAŞAM YOK OLUYOR
Derelerin Kardeşliği Platformu Sözcüsü Ömer Şan ise, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun söylemlerinin aksine HES’lerin artık dereleri kuruttuğunun görülmesi gerektiğini belirterek, “Artık görüntüler ortada. Derelerde su kalmadı. Salt bir enerji kaynağı olarak görülen ve ranta dönüştürülen dereler kuruyor, canlı yaşam yok oluyor. Dereler kuruduğu gibi yaşamın da kökü kurutuluyor. Bu rant projelerine artık dur denilmeli” dedi. Rize’de daha önce de elektrik üretimine geçilen HES projeleri ile Güneysu İlçesi’ndeki Gürgen Deresi ile İkizdere Vadisi’ndeki İkizdere Deresi kurumuştu. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 28 yorum
yaşasın akp içme suyu bırakmasın karadenizde layık bunlara
içme suyu sağlar o barajlar cahil
Sen ne bicim yaratikdin sllah askina.
sen nerdensin be kuzum ananı yunanlılar mı kovaladı
şu eleştirenler projeler bittiğinde nedense hiç sesleri çıkmıyor.. sesleri çıkmadığı gibi birde yüssüz yüssüz faydalanırlar karaktersizler :)
olmaz olsun öyle elektrik ya, dere yatağı kuruyup o canlılar perişan olduktan sonra ben ne yapıyım elektriği. Karadeniz bir doğa harikasıdır ama gel gör ki; sırf bazıları rant alacak diye o güzelim doğa katlediliyor. Yapmayın yazıktır günahtır o güzelim dereleri kurutmayın orada bir canlı yaşamı var. Göz göre göre bu katliam yapılıyor ve kimse bir şey yapamıyor.
aptal aptal konuşma geri zekalı 4 yıl önce birçok bölge susuz kaldı nereden sağlandı sular barajlar olmasa doğa hayatı tamamen biterya. kuraklık günlerde gelecek o derelere can suyu veriliyor ve hep verilecek .git bir bak .
3 ağaç için yürüyen Gezicileri linç etmek isteyen Rizeliler 3 bardak su için de seslerini çıkarırlarsa ayıp ederler. Hem hemşehrileri ne yaparsa iyi yapar
Kurusun ya. Karadeniz. Geriye kalan laz usaklari yibaz yobaz oturur.
hani faşistliğe karşı omuz omuzaydınız, yaptığın düpedüz faşistlik
beynini kullanmaya davet ediyorum seni
Yandaşlara peşkeş çekmek için ülkemizi bitirdiler.
hadi yaaaa
ha uşaklar hani siz gezideki o çapulciler varya o çapulciler o gençlerin ne vatan hainliğini bıraktiz nede onurlarini. sizin içecek suyiz bile kalmıycek. ekolojik dengeleriniz , değerleriniz kuriyip gidecek. gelsin hükümetin başındakiler kurtarsin sizi. bana dokunmayan yılan bin yaşasın dediniz. şimdi hes size dokununca haykırmaya başladınız. siz biliyormusunuz karadenizdeki hes'lerin sahibi kim. hükümet hes'lerin ihalesini kimlere verdi. bir araştırın nerede yanlış yaptığınızı göreceksiniz.
yahu benim bildiğim hidrolik santrallerde suyu başka birşeye dönüştürmüyorlar, yada içmiyorlar.. Baraj dolunca düzenli bir şekilde su salınmaya devam ediliyor. Şimdi bu haberin amacı, nükleer santralse, yooo buna kanmayız.. Artık eptal bir toplum değiliz. YETERRR...
barajı 30 santim mesafeye kuramayacakları için belli bir bölgenin suyu kesiliyor. haber içeriğindede zaten barajdan sonraki 8 kilometrelik alanda su kalmadığı, baraj doldukça 8 km öteden tekrar suyun dereye verildiği yazıyor. sorun bu 8 km lik alanda ikamet eden halkın durumu. alim olmayada gerek yok ama anlayamamışsın!
ne sandınız turkıye nın tum guzellıklerını uc beş fıorsatcıya peşgeş cekmenın ne anlamı var hes in de bir sınırı olmalı özellıkle doguda ve karadenızde ıklımı bıle degıstırıyor
SU NEREYE GİTTİ ACABA İNEKMİ İÇTİ YOKSA BU BAŞLIĞI ATANMI İÇTİ
Bu fotoğraf içinize sindim
Hidroelektrik SantraLİNASIL DERELERİ KURUTUR BİRİ BANA İZAH EDEBİLİR Mİ? CİDDİ, SAMİMİM OLARAK SORUYORUM, BİLMEDİĞİM İÇİN SÖYLÜYORUM.
HES ler NEDEN KURUTUR ?? cevabı : HES ler hemen dolmazlar hadi akarsuyun önünü keselim baraj 2 dk dolsun diye birşey yok. kaç yıl alacak dolması veya ay. akarsuyun debisine göre değişecek. ve böylelikle akarsular kuruyacak tüm canlılar telef olacak ekolojinin ağzına sı.... .
güneysulu rte ve akepe sizi nasıl da kandırdı durmak yok rize de hes e devam
HES bildiğimiz baraj santrali ve çevreye artıları çok fazla.Akkuyu gibi nükleer santral olsaydı.Çernobil faciasında 100 km çevresindekiler, kanser(1 yıl) ve radyasyon (1 hafta) yüzünden ömürleri çok kısa sürdü.Çevreye yayılan radyasyon bulutları dünyayı dolaştı durdu ve Rize çevresine düştü.Nükleer santral en kötü seçimdir.HES ise çevreye katkısı olan sistemdir.Sular boşuna akmasın.
Senin kadar cahil olacağına taş olsaydı eyiydi. Boşa akması öyle mi, o yüzden doğal yaşam etkileniyor bitkiler ölüyor. Ama haklısın, kurusun bitkiler, çünkü senin tükettiğin oksijene yazık.
SİZLERİN AMACI HES LERİ PES ETTİRMEK SE BOŞUNA ARTIK SU AKAR TÜRKLER BAKAR DÖNEMİ BİTTİ BU ÜLKE ENERJİSİNİ ELDE ETMELİ
Laf etti bal kabağı.İlla enerji istiyosan ilk önce gidiceksin başkalarına peşkeş çektiğin maden rezervlerini alıp işleteceksin.Doğaya zararı olmayan bir sürü enerji elde etme şekli misal rüzgar enerjisi 4 bir yandan yoğun rüzgar alan bir ülkeden beklenen bir enerji kaynağı peki neden yapılmıyo ee kimseye rantı yokta ondan.
Biz Mendersi, daha fazla özgürlük tam bağımsız Türkiye demiş Deniz Gezmişleri asmış bir milletiz. İkdiar Amerikanın işine gelmesinde bi görüyüm Mısır güzel bir örnek. Burdan ne desek kıçımızıda yırtsak boş plan proje çizilmiş yazılan oynanıyor.
buradaki acı gerçek HES ler değil.Su gidince pislik ortaya çıktı.Bakın ishal hattı olmadığı için bütün pis sularını dereye akıtıyorlarmış.Sonrada çevrecilikten bahsediyorlar.yani verin suyu biz içine edelim diyorlar.Hiç akmazda o canım dereler de pislikten kırılırsınız.
Diğer Haberler