Okul saatleri değişiyor mu? İstanbul'da okul saatlerine ayarlama

Tüm öğrencilerin merak ettiği 'Okul saatleri değişecek mi? sorusunu yanıtlandı. Okulların açılmasına az bir süre kala Milli Eğitim Bakanı'ndan yeni okul saatleri ile ilgili açıklama geldi. İstanbul Valiliği ise derslerin en erken saat 08.00'da başlayacağını duyurdu. Ulaştırma Bakanı da servislerle ilgili açıklama yaptı. Peki okul saatleri değişecek mi, yeni okul saatleri nasıl olacak, okullar ne zaman açılacak? İşte okul saatleri ile ilgili Bakan İsmet Yılmaz'ın açıklaması

Okullar önümüzdeki hafta açılacak. Tüm öğrencileri heyecan sardı. En çok konuşulan konulardan biri de okul saatleri ile ilgiliydi. Öğrenciler ve veliler 'Okul saatleri değişecek mi'? diye merak ediyordu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz okul saatlerine ilişkin yaptığı açıklamada, "Okul saatleri için valilere yetki verildi. Vali ilindeki duruma göre karar verecek" açıklamasında bulundu. İstanbul Valiliği ise yeni bir açıklama yaptı.

İSTANBUL'DA OKUL SAATLERİ BELLİ OLDU

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “İkili eğitim yapan okullarda ders en erken 08:00’da başlayacak” ifadeleri kullanıldı.

İstanbul Valiliğinden alınan kararla ilgili yapılan açıklamada, “Bu yıla da geçerli olacak tekli saat uygulamasının ilk kez uygulandığı 2016-2017 eğitim öğretim yılında özellikle ikili eğitim-öğretim yapan okullardaki öğrencilerin kış aylarında sabah okula çok erken gitmeleri kaynaklı eğitim, öğretim ve ulaşım konularında sıkıntılar ve yakınmalara valiliğimize intikal etmiştir.

Bu sorun ve sıkıntıları çözmek amacıyla konunun tarafları olan okul idareleri ve servis taşıyıcıları başta olmak üzere ilgili kurumlarla yapılan görüşmelerde ilimizde ikili eğitim- öğretim yapan anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda eğitim öğretimin sabah başlama saatinin daha ileri saate alınmasının uygun olacağı görüşüne varılmıştır.

Bu kapsamda Valiliğimizce 2017-2018 eğitim öğretim yılında ilimizde ikili eğitim yapan anaokulu ilkokul ve ortaokullarda eğitim öğretimin en erken sabah 08.00’da başlamasın kararı alınmıştır” denildi.

OKUL SAATLERİ KARARINI VALİ VERECEK

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmasının engellenmesi için bir genelge yayınlayarak, taşımalı sistem ve özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi talimatını verdi.

Tüm valiliklere gönderilen genelgede 2017/2018 eğitim-öğretim yılında kış saati uygulamasına geçilemeyeceği belirtilerek, okula giriş ve servis saatlerinin valilikler tarafından belirlenmesi gerektiği vurgulandı.

Ayrıca, her ilin kendi iklim ve coğrafi koşullarının dikkate alınması ve ilk ders başlama saatinin gün ışığından daha fazla yararlanılmasını temin edecek şekilde belirlenmesi istendi.

GÜN IŞIĞINA DİKKAT EDİLECEK

İllerdeki iş çalışma takviminin coğrafi şartlar, iklim ve çevre koşullarındaki farklılıklar göz önüne alınarak hazırlanması ve kış saati uygulamasına geçilmeyeceği için öğrenci servislerinin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi gerektiği belirtilen genelgede, ilk dersin başlama saatinin gün ışığından daha fazla yararlanılmasını temin edecek şekilde belirlenmesi talimatı verildi.

OKUL KAYITLARINDA VELİLERDEN FATURA İSTENMEYECEK

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), okullara kayıtta velilerden fatura, sözleşme gibi mevzuatta yeri olmayan belgelerin talep edilmemesi gerektiği bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığınca, yeni eğitim öğretim döneminin başlaması dolayısıyla illere gönderilen genelgede, okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında yeni kayıt işlemlerinin, ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak e-Okul sistemi üzerinden yapılması gerektiği hatırlatıldı.

Kayıt işlemi sırasında velilerden fatura, sözleşme gibi herhangi bir belgenin talep edilmemesi gerektiği belirtilen genelgede, okul yönetimlerince mevzuatta yeri olmayan bu tür belgelerin velilerden talep edilmemesi ancak kayıt alanı içinde olmadığı ve adrese ilişkin yükümlülükleri yerine getirmediğinden kuşku duyulan durumlarda köy ve mahalle muhtarları ile koordineli bir şekilde gerekli araştırmanın yapılarak kanun hükümlerine aykırı davrananlarla ilgili işlem yapılması istendi.
Genelgede, kayıtlarda bir sonraki eğitim ve öğretim yılında zorunlu eğitime başlayacak çocuklar ile okulun bulunduğu kayıt alanındaki çocuklara öncelik tanınmasının esas olduğu vurgulanarak, okul müdürlüklerince e-Okul'da aday kayıt listesinde öğrenci olup olmadığının kontrol edilmesi ve bu öğrencilerin kesin kayıt işlemlerinin ivedilikle tamamlanması gerektiğine işaret edildi.

Şubeler oluşturulurken öğrenci sayısı 30 olmadan yeni şube açılarak gereksiz kontenjan ve norm oluşturulmaması gerektiğine dikkat çekilen genelgede, buna rağmen kontenjan boşluğu ve kayıt alanı dışından kontenjan boşluğu için başvurunun mevcut kontenjandan fazla olması durumunda e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi aracılığıyla kura çekimi yapılacağı bildirildi.

Genelgede, öğrenci kayıtları sırasında talep edildiği iddia edilen kayıt parası ve bağışların ilgili mevzuata aykırı olması nedeniyle bu tarz uygulamalara dair şikayetlerin valilikler tarafından ivedilikle değerlendirilerek gerekli işlemlerin yapılması gerektiği vurgulandı.

Öte yandan her çocuğun en az bir yıl okul öncesi eğitim alarak ilkokula başlamasını sağlamak için alan taramalarının yapılarak çocukların okula erişimlerinin sağlanması istendi.

DEVAMSIZLIKLAR VELİYE BİLDİRİLECEK

Genelgede, öğrencilerin okula devamlarının sağlanması için gerekli bilgilere de yer verildi. Bu kapsamda, ilk derse girdiği halde sonraki bir veya daha fazla derse özürsüz olarak girmeyen öğrencinin durumu okul yönetimince velisine ivedilikle bildirilecek.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

2017-2018 Eğitim öğretim yılı 18 Eylül 2017 Pazartesi günü, okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5’inci sınıflarındaki öğrenciler eğitim ve öğretime hazırlanması, okulların açıldığı hafta içerisinde dersler ile eş zamanlı olarak yapılacak.

SERVİS SAATLERİ AÇIKLAMASI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, servislerle ilgili yasa değişikliği yapılacağını Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, "Servislerle ilgili gerekiyorsa yönetmelik ve yasa değişikliği yapacağız" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
şimdi okul saatlerini geçinde haberlerde söylendiği gibi Atatürk ilke ve inklaplari kitaplardan çikarildimi çikarilmadimi bilen varmi tam anlamiyla bilgilendirirse sevinirim ?
BEDEN ÖĞRETMENLİĞİ ÇOK ZOR
he sen bi de üstelik gerçekten de öğretmensen vay o çocukların haline.
Haklısın Her gün yan gelip yatmak gerçekten çok zor.
15 yılda ülkede eğitim bu BIRAKTINIZ saat 9 olsa ne olur 8.30 olsa ne olur torpilli mulakatcilar liyakatsizlar öğretmen müdür
her yerin durumuna göre belirlenmeli saatler körpecik yavrular gece gibi saatte dışarı çıkarılmamalı ve yükleri ağır olmamalı
haydi çocuklar okula :)
Sonuç nedir.Bir yazı ama içerik yok.Ayrıca imam hatiplerde adrese dayalı bir sistem yok ama neden ilkokul ve ortaokullarda adrese dayalı sitem dayatılıyor.Bıraksınlar insanlar istediği yerdeki istediği okula versin.Çünkü bu ülkede malesef her okul,her mahalle,her sokaktaki okul düzeyi öğrenci kalitesi aynı değil.İster istemez insanlar daha iyi okullar arıyor.Tabiki önce o adresteki öğrenci sonra da sırada kim varsa o alınsın.İmam hatip sayıları çok arrtı ama diğer okullar alehine bir gerileme oldu.İmam hatipler her şekilde desteklenirken diğer okullar üvey evlat gibi görül üyor.Bu yanlış bir
@pankushit Ben cocugumu seviyesi cok dusuk ogrencilerin yaninda okutmak istemem. "Arkadasini soyke sana kim oldugunu soyleyeyim" Oyle veliler var ki yillarca kimseyle iletisim kurmamis. Onun cocugun benim cocugumla benim vcocugumla ayni sinifta olup ILETISIM AKADEMIK Dusus gostermesini istemem+ Onun cocugunun sorunlulugunu da ben almak istemem.
Bir ortaokulda sabah 7 saat,öğlen 7 saat ;teneffüsler 10,dersler 40 dk.Sabah 8,akşam 19.00...haftalık 35 saatin 6 saati seçmeli (din dersi-bilgisi ağırlıklı).Yani nolur,seçmeli ders olmasa veya birer saat olsa veya 1 ders olsa.Ders yükü çok.Demem o ki,kış aylarında en azından güünlük 6 saat olursa,teneffüslerle 100 dk.kısalır,bu da bir buçuk saat yapar.Veya dersleri en azından yine kışın 35 dk.yapın,14 saatte 70 dk.yapar.Seçenek çok ama dinleyen kim ? İmanlı gençlik yetiştireceğiz ayağına ne yapacaklarını şaşırdılar.(Çok biliyorsun diyen olmasın bu mesleğe 40 yılımızı verdik,biliyoruz yani.)
Diğer Haberler