Reuters: Diyarbakır saldırısını PKK üstlendi

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün ek binasında biri polis, 2 sivil toplam 3 kişinin şehit olduğu bombalı saldırıyı terör örgütü PKK üstlendi. PKK, saldırıda yaklaşık iki buçuk ton patlayıcı kullanıldığını savunurken, kendi haber ajansı aracılığıyla yaptığı açıklamada, 150-200 kadar polisin her an binada bulunduğunu vurgulaması da dikkat çekti. Saldırıyla ilgili bugün beş kişi gözaltına alınmıştı.

Merkez Bağlar İlçesi'ndeki Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ek binasında kazılan tünelde tuzaklanan patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 1'i polis, 2'si sivil toplam 3 kişinin şehit olduğu saldırıyı terör örgütü PKK üstlendi. PKK'ya yakın internet sitesinde yer alan PKK açıklamasında, teröristlerin 2 bin 540 kilo patlayıcıyla saldırıyı gerçekleştirdiği belirtildi.

Biri polisin şehit olduğu, iki sivilin can verdiği patlamanın terör saldırısı olduğunu bugün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu duyurmuştu.

Kendi haber ajansı aracılığıyla açıklama yapan terör örgütü, yaklaşık iki buçuk ton patlayıcı kullanıldığını savundu. Hain açıklamada dikkat çeken detay, 150-200 kadar polisin her an binada bulunduğunun vurgulanması oldu.

Diyarbakır Valiliği de, 30 metrelik tünel açan teröristlerin RDX, Amonyum Nitrat, TNT ve mazot ile patlayıcıyı hazırladığını açıklamıştı.

İçişleri Bakanı Soylu, televizyon canlı yayınında araştırma safhasını anlatmıştı:

"Patlama bir teknisyen arkadaşımızın zırhlı aracı tamiri sırasında gerçekleşti. 'Acaba bu tamirden mi oldu?' diye epey bir araştırma yaptılar. Dün gece itibarıyla netleşti. Mesele bir terör saldırısı. Şu anda 10-12 hafif yaralımız var hastanelerde. Ama onun ötesinde de bir teknisyen arkadaşımız daha enkaz altından çıkarıldı, şehit oldu. Bir polis memurumuz da orada şehit oldu. Bir terör saldırısı olduğu açığa çıktı. Çünkü bir araç da patlayınca ve orada bir çukur meydana getirince araçtan kaynaklandığı düşünülmüştü. Biz 'Acaba önce içeriye girip birisi bir şey koydu mu?' diye düşünmüştük ama dışarıdan açılan bir tünel vasıtasıyla bunu gerçekleştirdiler. Biz emniyet binalarımızın etrafından yaklaşık ayda bir, arama tarama yaptırırız. Çok kısa süre içerisinde bunu kazmışlar, yerin altında bir patlayıcı yerleştirmişler."

Saldırıyla ilgili bugün beş kişi gözaltına alındı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
BU İŞİN İÇİNDE BİR BİT ENİĞİ VAR.YAZILANLARA BAKILIRSA 150-200 ARASI GÜVENLİK BİRİMİ BURADA OLABİLİRMİŞ?BUNU KATİLLER YAPTIYSA İÇERİDE KİMSENİN OLUP OLMADIĞINI BİLMEDEN Mİ PATLATTILAR.BU TÜNEL ÖYLE KISA SÜREDE YAPILACAK BİR TÜNEL DE DEĞİL MERKEZ BİR YERDE NASIL KAZILABİLİNDİ?
eskiden o binada Diyarbakır çevik kuvvet ekipleri kalıyordu. çevik kuvvet o binadan taşındığı için fazla can kaybı olmadı. aksi takdirde gerçekten çok insan vardı o binada, Allah korudu polislerimizi. şehidimize rahmet diliyorum
oysaki biz. MASUMANE olarak. TOMAdan kaynaklandığını düşünmüştük. Aahhhhh bak olaya sen şimdi
pkk en çok Kürtlere zarar vermiştir. Kürtler müslümandır. pkk kafirdir. Kürt halkını savunma çok büyük bir yalandır. Müslüman Kürtler hiçbir zaman ihanet etmemiştir. pkkya sempati duyan veya destekleyen her kişi şunu dusunmelidir. "ben kime hizmet ediyorum" tabiki kâfirlere. kâfirlere hizmet eden ve bile bile Müslümanı katleden dinden çikar. masum birini katleden bütün insanlığı katletmiş gibidir ve cehennemliktır. pkk ya en küçük sempati duyan biri Müslüman olamaz. Müslüman Kürt kardeşlerime sesleniyorum ya Allah dediği yolda İslam'da olun. yada kâfirlere uşak olun ve cehenneme gidin.
chp pkk feto pyd=HAYIR. HEP BERABER BASIN MÜHRÜ
@volcano1144 Sen bile hayırı basacaksın trol efendi
yazilari okuyup anlamak gerek peki bu tünel kazilirken cikan cakil kum vsr.nereye gitti hicmi ses cikmadi oradaki HALK uyudumu uyutuldumu? deyimlere göre verilen güvenlik personel sayisi o an nerdeydi? birileri bunlari aciklasinlar kolaymi o kadar bir emniyet müdürlügü yakininda bu kadar uzun tüneli kazmak yoksa kazi yapanlar KASIK mi kullandi birileri bunu aciklasin. önceki secimlerdeki gibi secime ceyrek kala olan patlamalari unutmadik yoksa birilerinin korku salma niyetimi var? reutaers gercekci yayincilik yapan ajansdir buraya haber verildiyse bizim medya nerdeydi?
Sinirden çatlayacağım. Bu kaçıncı oyuna getirme, bu kaçıncı kurnazlık. Demek ki bu devletin memurlarının kafa basmıyor. Hala anlayamadılar, karşılarındakilerin zeka düzeyini. Emin olun bu terörü zeki insanlar çözer. Sıradan insanların yapacağı şey değil. Bakalım bir sonraki oyunda neler yapacak PKK'lı teröristler, çok merak ediyorum.
hiç inandırıcı gelmedi ha bu açıklama şehrin gubeginde tünel nasıl kaziliyo eskiden deniliyordu hdp li belediye yardım ediyor yoksa şimdi kayummu kepçe verip kazdirmus tuneli
@dost.21 emniyetin bitişiğinde apartmanlar var, bodrum kattan kardeş
Diyarbakır Valisi diyor ki, tünel 2 metre derinlikte, 30 metre uzunluğunda. Burada kilit soru şu: Emniyet müdürlüğüne 30 metre mesafede yani neredeyse dibinde bir yerden birileri tünel kazmaya başlamışlar ama istihbarat bunu nasıl fark etmemiş? Ne emniyet ne de istihbarat bunun bilgisine ulaşabilmiş... Böyle acizlik olur mu?! Bunun adı resmen rezilliktir! İstihbarat bölge şefi başta olmak üzere, il emniyet müdürü ve diğer ilgililer istifa etmelidir!
routers solemese haberimizde olmayacak
ALTLARINDA TÜNEL KAZILIYOR,DUYMUYOR,GÖRMÜYORLAR...İLGİNÇ...
Bizim milli istihbarat hayırcıların peşinde pkk nın değil.
Etrafta onlarca kamera var, diyarbakırda binlerce istihbaratcı polis var, adamlar günlerce kazı yapıp bomba yerleştiriyorlar, kimsenin haberi olmuyor. bu resmen milletin aklıyla dalga geçmektir. azıcık mantıklı düşünen işin içinde terörist-istihbarat-siyaset işbirliğinin olduğunu görür. görmek istemiyorsa veya hücreler yeterli çalışmıyorsa göremez...
İstihbaratçılar muhalefetle uğraştıkları için böyle durumlarda uyuyorlar.
1982 de yayınlanan oded yinon belgelerinde 50 sene önce israilin güvenligi için suriyenn beşe bölünecegi bütün detaylarıyla anlatılıyor amerika kesinlikle suriyede siyasi çözüm istemiyor türkiye rusya suriyenin toprak bütünlügünü korumak için anlaşmışkn 5 senedir esadı görmezlikten gelen abd bi anda esadı vurarak türkiyeyi tercih yapmaya zorluyor 3. dönem sonra orduyu medyayı konturol edecegini ön göremeyen siyonisler bugünler için besleyip büyüttügü tayyip erdoganı ortadoguda jandarma gibi kullanamıyor bütün sorun bu 2010 da yaptıgı hatayı yapmaması lazım hedef esad degil hedef pyd...
Belediye yardım ederse böyle olur
Adamlar bizden çok uzaktalar,kimin yaptıgını biliyor yetkili Bakanımız Kademedeki panzerin b akımı sırasında oldugunu bir gün sonrada terör örgütlerin işi diyor.Ne istihbarat ama.
ABD bunlara destek verip müttefik diyor ve Türkiye ninde bunlara hoş görülü olmasını bekliyor ABD şaırmış artık kendi çıkarı için dost ve müttefiklerini değiştirir olmuş İncirliğin kullanılmasını bir an evvel sorgulamaya başlamalı Türkiye buradan destek pkk ve pyd ye gidiyor çoğunlukla onlarda böyle geriye veriyor
Diğer Haberler